Atrakcja darmowa na zewnątrz. Sugerowany wiek od pierwszych miesięcy do 18+
Będzińskie podziemia nazywane niesłusznie lochami, jak wynika z odnalezionych w Archiwum Państwowym w Katowicach zdjęć, są nieukończoną budową schronu przeciwlotniczego.
Trasa do zwiedzania została otwarta 13 grudnia 2013 roku. Prowadzi korytarzami wydrążonymi w latach 1943-1944. Schron został wykuty przez więźniów obozów koncentracyjnych we wnętrzu Góry Zamkowej. Wejście do podziemi znajduje się przy Al. Kołłątaja, niedaleko Kościoła Św. Trójcy. Sama trasa liczy ok. 300 metrów i wiedzie sztolniami oraz korytarzami schronu.
Zwiedzając podziemia napotkamy na kilka głównych atrakcji:
Siekierka z 1944 roku - zamurowana prawdopodobnie jako narzędzie, które miało pomóc w ucieczce więźnia pracującego przy budowie tuneli.
Uskok Będziński - powstały na skutek przesunięcia płyt tektonicznych
Śluza przeciwwybuchowa - skonstruowana jako zabezpieczenie przez ewentualną eksplozją wewnątrz tunelu, miała chronić przed falą uderzeniową po wybuchu.
Hibernakulum dla nietoperzy - Część niedostępna dla zwiedzających (na Planie Podziemi oznaczona kolorem czerwonym)
Dodatkowo w podziemiach orgaznizowane są wystawy czasowe o różnej tematyce. Trasa jest obiektem całorocznym. Zwiedzanie jest możliwe w soboty i w niedziela, natomiast w dni powszednie - po uprzednim uzgodnieniu. Odbywa się ono w grupach, prowadzonych przez przewodnika. Wstęp jest płatny.
Te produkty mogą Ci się spodobać:
Zobacz w pobliżu:
Opinie użytkowników (0)
ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz
Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!