Ponad 40 książeko Bożym Narodzeniu.

Poznaj je lepiej, by wybrać, te które chcesz przeczytać dzieciom w święta.

Autor: Książki Dla Dzieci karolina@wnaszejbajce.pl

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Książki dla dzieci


Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, wszędzie czuć atmosferę tych zbliżających się ważnych dni, więc nie mogło zabraknąć naszego małego przeglądu książkowego. To w zasadzie dzieci zachęciły mnie do spisania tych pozycji, gdyż same zebrały z naszych półek ulubione tytuły. Najbliższy przedświąteczny tydzień jak i same święta planujemy spędzić rodzinnie, oczywiście w towarzystwie książek. Większość z wymienionych poniżej tytułów jest z nami od dawna, a kilka jest nowościami w które dopiero będziemy się zagłębiać. Zapraszam, być może i Wy znajdziecie tutaj książkę do wspólnej, rodzinnej lektury na ten świąteczny czas.

W naszym stosiku zabrakło jeszcze cudownej książki „Prezent dla Cebulki”  gdyż wypożyczyliśmy ją w tym roku pewnej małej Hani, która zaczytuje się nią wraz ze swoją mamą. Również bardzo ją polecamy!

 

 

 

1. „Niezwykłe święta Kornelii” od 6 lat

Niezwykłe święta Kornelii

 

Niezwykłe święta Kornelii

 

Niezwykłe święta Kornelii

 

Niezwykłe święta Kornelii

autor: Agnieszka Stelmaszyk

ilustrator: Katarzyna Nowowiejska

wydawnictwo: Zielona Sowa

oprawa: twarda, ilość stron: 65


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jednak mała Kornelia nie raduje się na ubieranie choinki i lepienie uszek. Z wytęsknieniem oczekuje rodziców, aż nagle zjawia się czarodziej, który ofiaruje jej porcelanową figurkę elfa. Wówczas dziewczynka trafia do Magicznej Krainy Zielonych Wzgórze gdzie czeka na nią pewna ważna misja. Książkę czyta się jednym tchem. Jest świetnie i dynamicznie napisana. Pierwszy raz czytaliśmy ją rok temu, a wczoraj znowu spędziliśmy z nią wieczór pod kocem i w towarzystwie kakao.

 

2. „Hurra, są święta!” od 6 lat

Hurra, są święta!

 

Hurra, są święta!

 

Hurra, są święta!

 

Hurra, są święta!

autor: Ulf Nilsson

ilustrator: Emma AdBage

wydawnictwo: Zakamarki

oprawa: twarda, ilość stron: 100

To tegoroczna nowość, na którą wyczekiwaliśmy z radością, gdyż uwielbiamy naszą coroczną tradycję czytania od 1 do 24 grudnia jednego rozdziału książki która zbliża nas do świąt. Młody prosiak Rufus ucieka z gospodarstwa, a chwilę później spotka bezdomną kotkę. Wspólnie zamieszkują opuszczoną chatkę, w której mieszkają jeszcze dwie myszy. Wkrótce dom wypełnią kolejne postacie, będzie on pękał w szwach. Niestety Rufus niewiele wie o świętach i przygotowuje się do nich z książką. Zabawna, filozofująca opowieść, którą skończymy czytać już w wigilijny wieczór. Trudno było nam się opanować żeby nie czytać więcej niż po jednym rozdziale, ale dzielnie dajemy radę. Piękna, wzruszająca opowieść.

 

3. „Samotne święta Oskara” od 6 lat

 

Samotne święta Oskara

Samotne święta Oskara

 

Samotne święta Oskara

autor: Holly Webb

ilustrator: Katherine Kirkland

wydawnictwo: Zielona Sowa

oprawa: miękka, ilość stron: 128

To tytuł z serii książek „Zaopiekuj się mną” która jest z nami od dawna. Moja córka ma wszystkie tomy, gdyż jest ogromną miłośniczką zwierząt. W tej pozycji poznajemy Hanię, która marzy o psie i gdy tylko rodzice zgadzają się spełnić jej marzenie szaleje z radości. Mały Oskar – dalmatyńczyk wspaniale czuje się w nowym domu, jednak gdy zbliżają się święta i Hania często wychodzi na próby jasełkowe szczeniak czuje się samotny i bardzo smutny. Nie rozumie sytuacji, boi się czy dziewczynka już go nie kocha? Urocza opowieść, duża, wyraźna czcionka w sam raz dla początkujących czytelników.

 

4. „Psiego najlepszego” od 7 lat

Psiego najlepszego

 

Psiego najlepszego

 

Psiego najlepszego

autor: W. Bruce Cameron

Wydawnictwo Kobiece

oprawa: miękka, ilość stron: 281

Całe życie Josha odmienia się pod wpływem chwili. Pewnego dnia poznaje suczkę, która spodziewa się szczeniąt, a której bolączką jest brak domu. Lucy spod swych urokliwych brązowych oczu, które kipią czułością nie zostawia mężczyźnie wyboru. Choć Josh nie ma żadnego doświadczenia to postanawia zająć się suczką i jej maleństwami. Szukając wsparcia w opiece nad gromadką poznaje pracującą w schronisku Kerii, dzięki której odkrywa tajniki opieki nad psią familią. Pomaga mu ona zorganizować przygotowania do świątecznej adopcji zwierząt, jednak Josha ogarniają wątpliwości, bo wie jak bardzo zżył się z futrzanymi przyjaciółmi i z Kerii również… Ciepła, wzruszająca, zabawna opowieść, której  zdecydowanie nie powinno zabraknąć w biblioteczce każdego, oczekującego od książki przygody i dużej dawki wrażeń. Z ogromną chęcią sięgnęliśmy po tę pozycję i bardzo ją polecamy.

 

5. „List od…” od 6 lat

 

List od…

 

List od…

 

List od…

 

List od…

autor: Katarzyna Ryrych

ilustrator: Agnieszka Matz

Wydawnictwo Wilga

oprawa: twarda, ilość stron: 120

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w skutek wypadku Linus trafia do szpitala. Jego pobyt staje się jednak niesamowitą przygodą gdyż w jego życiu pojawia się… dowcipny, zbuntowany, rozdający niecodzienne prezenty Mikołaj XXI wieku! Oprócz ogromnego serca ma konto na fejsbuku, skórzaną kurtkę i motocyklowe buty.
Świetna lektura na ten wyjątkowy czas jak i każdy, zwykły dzień. Dzięki nastoletniemu bohaterowi zostajemy wciągnięci w humorystyczną opowieść, która uwrażliwi nas na potrzeby innych. Tegoroczna nowość, którą przeczytaliśmy z ogromną przyjemnością. Ważna i potrzebna książka, której dochód ze sprzedaży Empik przeznacza na fundację Zaczytani, organizującą biblioteki w szpitalach dla małych pacjentów.

 

6. „Franklin i prezent świąteczny” 0d 2 lat

 

Franklin i prezent świąteczny

 

Franklin i prezent świąteczny

 

Franklin i prezent świąteczny

autor: Paulette Bourgeois

ilustrator: Brenda Clark

Wydawnictwo Debit

oprawa: miękka, ilość stron: 30

Franklin uwielbia Boże Narodzenie. Z radością wiąże wstążki, gra na flecie kolędy, ubiera z rodzicami choinkę, Uwielbia także dawać i dostawać prezenty, ale nie może się zdecydować co takiego podaruje w tym roku w prezencie biednym dzieciom… Duży dylemat czeka żółwia i cała związana z tym historia.

 

7. „Choinka” od 3 lat

Choinka

 

Choinka

 

Choinka

autor: Julian Tuwim

ilustrator: Piotr Fąfrowicz

oprawa: twarda, ilość stron: 24

Krótki, wymowny wiersz wybitnego twórcy, który zakupiłam z miłości do twórczości tegoż autora i do którego powrócimy znowu w tym roku. Choinka, świerk, ziemia, anioł. Ot, niewiele słów potrzeba by stworzyć klimatyczną opowieść.

 

8. „Gwiazda betlejemska” od 3 lat

 

Gwiazda betlejemska

 

Gwiazda betlejemska

 

Gwiazda betlejemska

 

Gwiazda betlejemska

autor: BOŻYMIR – Joanna Podhorska – Okołowowa

ilustrator: Magdalena Bryll

oprawa twarda, ilość stron: 24

Krótka, wierszowana opowieść o gwieździe betlejemskiej polskiej poetki i nauczycielki żyjącej w latach 1854 – 1936. Przepiękne ilustracje nastrajają świątecznie i podkreślają znaczenie słynnej gwiazdy.

 

9. „Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry” od 5 lat

Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry

 

Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry

 

Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry

 

Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry

autor i ilustrator: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo Święty Wojciech

oprawa: twarda, ilość stron: 48

To książka, która zachęca do tego by do zagłębić się w postać Tego prawdziwego Mikołaja – świętego z Miry. Bo pamiętać należy, że mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, który był biskupem Miry – obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to nawet na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Aby postać tę nieco Wam przybliżyć polecam lekturę świetnej książki Elizy Piotrowskiej – autorki i ilustratorki wielu książek dla dzieci, laureatki licznych nagród literackich, historyka i krytyka sztuki, której główną dewizą życiową jest stwierdzenie, iż największą ozdobą człowieka jest uśmiech. W jasny, prosty sposób zapoznaje dzieci z tą postacią. Życie świętego okazuje się bowiem bardzo niezwykłe i jest ono pokazane od narodzin, aż do dnia dzisiejszego, do tego co zostawił On po sobie, co nam daje. Ciekawiło Go wszystko, to dlaczego wybuchają wojny, skąd bierze się w człowieku zachłanność i żądza posiadania. Czasem wystarczy tylko zatrzymać się w codziennym pędzie, wyłączyć telewizor, komputer i spojrzeć w niebo. Zobaczyć gwiazdy, usłyszeć ciszę i spotkać Tego prawdziwego, najprawdziwszego Mikołaja. Na końcu książeczki mali czytelnicy znajdą to co lubią najbardziej – krzyżówkę! Wspaniała powtórka ze zdobytej wiedzy będzie świetnym uwieńczeniem lektury.

 

10. „Gang fałszywych Mikołajów” od 4 lat

Gang fałszywych Mikołajów

 

Gang fałszywych Mikołajów

 

Gang fałszywych Mikołajów

 

Gang fałszywych Mikołajów

autor i ilustrator: Nika Jaworowska – Duchlińska

Wydawnictwo Widnokrąg

oprawa: miękka

ilość stron: 56

Tę książkę sprezentowałam dzieciom w tym roku. Nie jest to pozycja do czytania, tylko do wypełniania. Będziemy bawić się nią wspólnie w okresie świątecznym. Książka jest propozycją dla detektywów-tropicieli, wyposażonych w ołówki, kredki, flamastry. Dociekliwych, spostrzegawczych i cierpliwych. Jest to zeszyt kreatywny, w którym każdy czytelnik może stworzyć swoją własną historię i zabawić się w detektywa. Jeżeli chcesz rozwikłać zagadkę, musisz odgadnąć, wytropić i dorysować historię gangu!

11. „Gwiazdka z Nieba” od 3 lat

Gwiazdka z Nieba

 

Gwiazdka z Nieba

 

Gwiazdka z Nieba

 

Gwiazdka z Nieba

autor: Liliana Bardijewska

ilustrator: Ewa Poklewska – Koziełło

Wydawnictwo Ezop

oprawa: twarda, ilość stron: 40

Kolejne święta spędzimy z tą przepiękną książką! Sięgnęłam po nią ze względu na ilustracje jednej z naszych ulubionych ilustratorek. Wzruszająca pełna fantazji bajka o małym chłopcu Tomaszku, bardzo małym pluszowym misiu i jeszcze mniejszej śnieżynce Śmieszynce oraz o pewnej deszczowej wigilijnej nocy, kiedy przygoda ta się rozpoczyna. Opowieść o  przyjaźni i sile marzeń, które jednego z naszych bohaterów zaprowadzą aż na Mleczną Drogę. I o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko mamy odwagę marzyć odlotowo.

12. „Przygody dzieci z ulicy Awanturników” od 3 lat

 

Przygody dzieci z ulicy Awanturników

 

Przygody dzieci z ulicy Awanturników

 

Przygody dzieci z ulicy Awanturników

autor: Astrid Lindgren

ilustrator: Ilon Wikland

oprawa: twarda, ilość stron: 160

To była tegoroczna premiera, a ze względu na autorkę nie mogliśmy jej sobie odmówić! Zbiorowe wydanie dwóch książek o przygodach kapryśnej, upartej i pełnej fantazji Lotty: „Dzieci z ulicy Awanturników” oraz „Lotta z ulicy Awanturników”. Tatuś Lotty mówi, że zanim pojawiły się dzieci, w ich domu było całkiem spokojnie. Dopiero potem zrobił się harmider. Rzeczywiście, Lotta, Jonas i Mia-Maria potrafią narozrabiać jak mało kto! W tym zbiorze opowiadań, który można czytać cały rok znajdziemy historię o Bożym Narodzeniu.

 

13. „Bullerbyn. Trzy opowiadania” od 3 lat

Bullerbyn. Trzy opowiadania

 

Bullerbyn. Trzy opowiadania

 

Bullerbyn. Trzy opowiadania

 

Bullerbyn. Trzy opowiadania

autor: Astrid Lindgren

ilustrator: Ilon Wikland

oprawa: twarda z płóciennym grzbietem, ilość stron: 80

Książka zawiera trzy opowiadania: „Wiosna w Bullerbyn”, „Dzień Dziecka w Bullebryn” oraz „Boże Narodzenie w Bullerbyn”. Do czytania przez cały rok i na święta. Piękne wydanie! W jednym z opowiadań zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach. Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia. Idealna książka na prezent. Z nami spędzi już trzecie święta.

 


14. „Lotta. Trzy opowiadania” od 3 lat

Lotta

 

Lotta

 

Lotta

 

Lotta

autor: Astrid Lindgren

ilustrator: Ilon Wikland

oprawa: twarda, ilość stron: 99

Trzy opowiadania o Lotcie z ulicy Awanturników: wiosenno-rowerowe, wielkanocne oraz bożonarodzeniowe. Zawiera opowiadania: „Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze”, „Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko” oraz „Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem”. Jedno z nich mówi o tym iż Lotta tyle potrafi! Gwizdać i pomagać chorym ludziom, i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat. Kiedy Jonas i Mia-Maria rozpaczają, że na święta nie będzie choinki, bo zabrakło ich w całym mieście – Lotta dokonuje rzeczy niemożliwej! Cudowne wydanie, idealne na prezent.

 

15. „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy” od 4 lat

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy

 

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy

 

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy

 

Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy

autor: praca zbiorowa

ilustratorzy: Iwona Cała i Ewa Poklewska – Koziełło

Wydawnictwo Literatura

oprawa: twarda, ilość stron: 112

Nie wiem czemu umknęła nam premiera tej książki w zeszłym roku. Na szczęście wypatrzyłam ją niedawno przeszukując internet i zamówiłam, będąc pewna że to będzie idealna lektura na świąteczny czas. Ludwik Jerzy Kern, Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Ewa Chotomska, czy Joanna Olech to tylko część autorów, których znajdziemy w tym zbiorze. 21 opowiadań umili ten piękny okres. Czy Ty także cały rok czekasz z niecierpliwością na Wigilię? Na wytęskniony zapach choinki przyniesionej prosto z lasu, na smak pierników i barszczu z uszkami? W czasie świąt Bożego Narodzenia wszystko może się zdarzyć! Możesz spotkać w supermarkecie prawdziwego anioła, możesz usłyszeć rozmowę bombek choinkowych, możesz także pocieszyć Świętego Mikołaja, któremu zginęły renifery albo dowiedzieć się, co chciałaby dostać gwiazdka… na Gwiazdkę! Urocze opowieści, cudownie zilustrowane.

 

16. „Amelia Bedelia i Boże Narodzenie” od 5 lat

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie

 

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie

 

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie

 

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie

Wydawnictwo Literackie

autor: Peggy Parish

ilustrator:Lynn Sweat

oprawa: twarda, ilość stron: 68

Uwielbiamy opowieści o Amelii Bedelii w przekładzie Wojciecha Manna, więc z przyjemnością sięgnęliśmy po kolejny tytuł z serii. Tym razem zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest tyle rzeczy do zrobienia: trzeba upiec świąteczne ciasto, ubrać choinkę, przygotować się na przyjście Świętego Mikołaja. Amelia Bedelia – gosposia u Państwa Rogers podchodzi do wszystkiego z ogromnym zapałem, tylko dziwnym trafem jej pracodawczyni – pani domu znowu jest czerwona ze złości… Coś czuję że amerykańska pisarka znowu dostarczy nam niezapomnianych wrażeń z lektury. Będziemy czytać w święta.

 

17. „Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt.” od 4 lat

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt

 

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt

 

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt

 

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt

Wydawnictwo Zielona Sowa

oprawa: twarda, ilość stron: 64

Różnorodna, pełna magicznych ilustracji książka, która pomaga przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Są tu pięknie ilustrowane baśnie i opowieści o świąteczno-zimowej tematyce m.in. Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami. Ponadto to kopalnia pomysłów na świąteczne ozdoby i dekoracje (szopkę, ozdoby choinkowe), pomysły na kartki i życzenia świąteczne oraz przepisy na pierniczki i bałwanki. Znajdziecie tu również podpowiedzi, jak samodzielnie wykonać dla najbliższych prezenty pod choinkę. Książka jest z nami od tego roku i dzieci chętnie się nią inspirują.

 

18. „Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie” od 3 lat

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

autor i ilustrator: Daniel Napp

Wydawnictwo Bona

oprawa: twarda, ilość stron: 30

Tej serii dotąd nie znaliśmy. Namówiona jednak przez pewną mamę skusiłam się i zakupiłam dla synka na mikołajki. To był strzał w dziesiątkę. Pięknie zilustrowane opowieści bardzo przypadły nam do gustu. Do świętowania potrzebna jest choinka, dlatego Pan Brumm wraz z przyjaciółmi, Kaszalotem i Borsukiem, wyrusza do lasu po wymarzone drzewko. Choinka ma być najpiękniejsza na świecie! Gdy jednak już znaleźli właściwe drzewko, zjawił się Ryjek, sprytna łasica, fałszywy stróż porządku. Najpierw przegonił ich z polany, a potem cichaczem przetransportował Brummową choinkę do własnego domu! Jak odzyskać utracone drzewko? I jak sprawić, by mimo wszystko każdy był zadowolony? Przekonajcie się sami – przecież Pan Brumm to niedźwiedź, który nigdy nie traci głowy i wyjdzie zwycięsko z każdych tarapatów!

 

19. „Krowa Matylda i śnieg” od 3 lat

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

 

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

autor: Alexander Steffensmeier

Wydawnictwo Media Rodzina

oprawa: twarda, ilość stron: 32

Kolejna pozycja, którą poznaliśmy dzięki poleceniu pewnej zaczytanej mamy i jej córeczki. To tegoroczna premiera. Urocza opowieść o niepokornej krowie Matyldzie i jej przygodach. Matylda jest bardzo zapracowana – razem z listonoszem roznosi paczki przed świętami Bożego Narodzenia. Bardzo to lubi. Po skończonej pracy rusza do domu. Ale którędy ma iść? Wszędzie pełno śniegu. Czy zdąży na Wigilię? W tej serii znajdziecie jeszcze kolejne tytuły. My z pewnością po nie sięgniemy.

 

20. „Święta pełne czarów” + płyta CD od 3 lat

Święta pełne czarów

 

Święta pełne czarów

 

Święta pełne czarów

 

Święta pełne czarów

autor: Aniela Cholewińska – Szkolik

Wydawnictwo Zielona Sowa

oprawa: twarda, ilość stron: 48

Kolejny rok przygotowujemy się do Świąt z tą właśnie książką. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, co znaczy słowo „kolęda”, poznają krótką historię kolęd (kiedy powstały te najpopularniejsze, kto je napisał) i  niepowtarzalny zwyczaj kolędowania w różnych regionach Polski. Zamieszczone w książce teksty kolęd i dołączona płyta z nagranymi utworami pozwolą dzieciom na wspólnie ich śpiewanie przy wigilijnym stole. Bardzo lubimy!

 

21. „Misiowa księga ukrytych rzeczy” od 3 lat

Misiowa księga ukrytych rzeczy

 

Misiowa księga ukrytych rzeczy

 

Misiowa księga ukrytych rzeczy

 

Misiowa księga ukrytych rzeczy

autor: Gergely Dudas

Wydawnictwo Wilga

oprawa: twarda, ilość stron: 32

Poznajcie niedźwiadka, który zaprosił swoich licznych przyjaciół na świąteczne przyjęcie. Niestety miś ma mało czasu, bo zaledwie kilka godzin pozostało do rozpoczęcia uroczystości. Do tej pory musi odnaleźć wszystko co potrzebne, aby ten wieczór był udany. Zadaniem małego czytelnika jest pomóc naszemu bohaterowi w odnalezieniu wszystkich przedmiotów, które mają umilić tę wyniosłą chwilę. Jestem pewna że maluchy z chęcią wezmą się do „pracy” i z ogromną przyjemnością, oraz satysfakcją będą krok po kroku, strona po stronie odnajdywać przedmioty, które niekiedy bardzo sprytnie się schowały. Książka wspomaga koncentrację, spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię. Moje dzieci wciąż wymyślają nowe historie z jej bohaterami i główkują gdzie mają odnaleźć ukryte elementy. To pozycja, którą zainteresują się także dzieci które na co dzień stronią od książek, gdyż taka forma, w której mają do wykonania zadania bardzo się im spodoba.

 

22. „Święta Tupcia Chrupcia” od 2 lat

Święta Tupcia Chrupcia

 

Święta Tupcia Chrupcia

 

Święta Tupcia Chrupcia

 

Święta Tupcia Chrupcia

autor: Eliza Piotrowska

ilustrator: Marco Campanella

Wydawnictwo Wilga

oprawa: twarda, ilość stron: 26

Mój najmłodszy synek uwielbia serię o Tupciu, więc chętnie zakupiłam mu ten tytuł. Zbliża się Boże Narodzenie! Czekając na Świętego Mikołaja, Tupcio musi być lepszy i grzeczniejszy! Bo inaczej… dostanie tylko rózgę! Tupcio Chrupcio, podobnie jak inne dzieci, nie zawsze zachowuje się idealnie. Jego mama wie, że Boże Narodzenie to dobry moment, aby pomóc mu stać się lepszym. Jak to robi?

 

23. „Poczytajmy o Bożym Narodzeniu” od 4 lat

Poczytajmy o Bożym Narodzeniu

 

Poczytajmy o Bożym Narodzeniu

 

Poczytajmy o Bożym Narodzeniu

 

Poczytajmy o Bożym Narodzeniu

autor: Bob Hartman

ilustrator: Krisztina Kallai Nagy

Wydawnictwo Jedność

oprawa: twarda, ilość stron: 128

Kolejny rok z tą piękną książką! Z Bożym Narodzeniem zazwyczaj kojarzy nam się choinka, dzwoneczki, żłóbek, pastuszkowie, świece i pierwsza gwiazdka, a także kolorowo zapakowane prezenty. Do tej listy dodajmy jeszcze opowiadanie bajek, które może stać się pięknym zwyczajem w naszych domach i tradycyjną częścią obchodów Bożego Narodzenia. Za każdym razem, gdy otworzycie tę piękną bożonarodzeniową księgę i zaczniecie czytać jedną
z zawartych w niej baśni, pomyślcie sobie, że jest ona takim małym upominkiem dla każdego, kto jej posłucha. Uwielbiamy czytać wspólnie te opowiadania w długie, grudniowe dni.

 

24. „Święta dzieci z dachów” od 6 lat

Święta dzieci z dachów

 

Święta dzieci z dachów

 

Święta dzieci z dachów

 

Święta dzieci z dachów

autor: Marten Sanden

ilustrator: Lina Boden

Wydawnictwo Zakamarki

oprawa: twarda, ilość stron: 99

Nasza zeszłoroczna lektura, którą dzielnie daliśmy radę czytać po jednym rozdziale od 1 do 24 grudnia. Troje dzieci ucieka z domu dziecka, by odszukać ojca jednej z dziewczynek. Na dworcu w Sztokholmie spotykają bezdomnego, który zapomniał, kim jest. Dzieci dowiadują się, że dzięki nim ma szansę odzyskać pamięć, ale muszą do tego doprowadzić w ciągu dwudziestu czterech dni. Na szczęście do pomocy mają Miriam ze sklepu z antykami oraz dzieci z dachów. Ciepła i wzruszająca powieść, którą koniecznie musicie poznać.

25. „Wiersze na Boże Narodzenie” od 2 lat

Wiersze na Boże Narodzenie

 

Wiersze na Boże Narodzenie

 

Wiersze na Boże Narodzenie

 

Wiersze na Boże Narodzenie

autor: Dorota Gellner

ilustrator: Dorota Rewerenda – Młynarczyk

Wydawnictwo Wilga

oprawa: twarda, ilość stron: 48

Zbiór 26 niedługich, uroczych wierszy znanej i lubianej poetki dla dzieci, przygotowany specjalnie z myślą o Świętach Bożego Narodzenia, Mikołaju, choince, bałwankach. Cudowne ilustracje nadają klimat i ciepło.

26. „Święty Mikołaj i Ty możesz mu pomóc” 0d 5 lat

 

Święty Mikołaj i Ty możesz mu pomóc

 

Święty Mikołaj i Ty możesz mu pomóc

 

Wydawnictwo Wilga

oprawa: twarda z dzwoneczkiem, ilość stron:

Nasz tegoroczny HIT, który sprezentowałam dzieciom z okazji mikołajek. Interaktywna książka o świętym Mikołaju to wspaniały prezent świąteczny dla wszystkich dzieci, przedszkolaków i uczniów. Można tu znaleźć okienka, ruchome elementy, grę, mnóstwo ciekawostek i inne niespodzianki. Dzięki tej książce dzieci poznają sekrety życia Świętego Mikołaja. A Mikołaj szuka pomocników – i ty możesz mu pomóc! Książkę znalazłam niedawno w księgarni internetowej Dedalus.pl w bardzo okazyjnej cenie.

27. „Wampirek świętuje Boże Narodzenie” od 5 lat

Wampirek świętuje Boże Narodzenie

 

Wampirek świętuje Boże Narodzenie

 

Wampirek świętuje Boże Narodzenie

 

Wampirek świętuje Boże Narodzenie

autor: Angela Sommer-Bodenburg

ilustracje: Amelie Glienke

Wydawnictwo W.A.B.

oprawa: twarda, ilość stron: 144

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ale Antoś nie potrafi się nimi cieszyć, bo najlepsi przyjaciele: wampirek Rydygier i jego siostra Ania, od dłuższego czasu się u niego nie pokazali. Niespodziewanie mama Antka proponuje, by syn sam ich odszukał i zaprosił na wigilię. Świetny pomysł, choć jak właściwie wampiry świętują Boże Narodzenie? Seria o wampirku obejmuje już dwadzieścia tytułów przetłumaczonych na ponad 30 języków. To będzie nasza pierwsza przygoda z tym bohaterem, mam nadzieję że polubimy go i zaprzyjaźnimy się na dłużej.

28. „Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” od 3 lat

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę

 

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę

 

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę

 

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę

autor: Ewa Stadtmuller

ilustracje: Kazimierz Wasilewski

Wydawnictwo Skrzat

oprawa twarda, ilość stron: 48

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Jest bowiem coś niezwykłego w przygotowywaniu wigilijnych potraw, wieszaniu na choince własnoręcznie zrobionych ozdób, czekaniu na pierwszą gwiazdkę i wymarzone prezenty. W tym dniu zdarzają się też rzeczy nadzwyczajne. Piesek i papużka znajdują nowy dom, a dwie małe dziewczynki zasypiają szczęśliwe w piętrowym łóżku, którego do tej pory nie miały. Duża  i wyraźna czcionka zachęci małych czytelników do samodzielnej lektury.

29. „Magiczne święta w Polsce” od 5 lat

Magiczne święta w Polsce

 

Magiczne święta w Polsce

 

Magiczne święta w Polsce

 

Magiczne święta w Polsce

autor: Aniela Cholewińska – Szkolik

ilustracje: Małgorzata Goździewicz

Wydawnictwo Zielona Sowa

oprawa: twarda, ilość stron: 48

To książka które świetnie sprawdza się u nas już trzeci rok. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, jak te wyjątkowe, magiczne Święta obchodzi się w różnych częściach Polski. Znajdą w niej kolędy, opisy bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji charakterystycznych dla poszczególnych regionów naszego kraju, poznają ciekawostki i przepisy na dania wigilijne. Bardzo ciekawa pozycja, chętnie znów do niej powrócimy.

30. „Bombka z Gwiazdką” od 5 lat

 

Bombka z Gwiazdką

 

Bombka z Gwiazdką

 

Bombka z Gwiazdką

autor: Malina Prześluga

ilustracje: Jaga Słowińska

Wydawnictwo Tashka

oprawa: twarda, ilość stron: 32

Nasz numer 1 odkryty w zeszłym roku. Zacznijmy od tego, że nie jest to zwyczajna książka. Ona jest po prostu NIEZWYKŁA. Jest tu bardzo dużo szczegółów i detali, a jednocześnie przez użycie tylko kilku kolorów wszystko jest takie spokojne, nastrojowe, klimatyczne. Nie myślcie jednak, że zachwyca tylko wygląd, treść jest równie wspaniała. A dowiedzieć się z niej można o Świętach Bożego Narodzenia chyba wszystkiego, a nawet tego o czym nie sądziliście że wiedzieć można. No bo kto by wpadł na pomysł żeby rozwiązać zagadkę skąd bierze się na niebie ta Pierwsza Gwiazdka? My już wiemy w jaki sposób Duża Gwiazda namawia córeczkę aby pokazała się na niebie. A czy wiedzieliście co można znaleźć w brodzie Mikołaja? Ha – niesamowite rzeczy, jak np. „ziółka na poty i na stres” czy „nawigację GPS”. Albo czy ktoś z Was zastanawiał się co czuje biedna, ukruszona bombka, wisząca gdzieś z tyłu od ściany i kłuta przez świerk? Jeżeli nie to musicie przeczytać ich genialny dialog. Każdy wiersz, każde opowiadanie jest w zupełnie innym stylu i naprawdę zachwyca. Znajdziecie tu również przepisy: jak się bawić w święta, jak śpiewać kolędy, jak przetrwać do następnych świąt i jak sprawić by święta były jeszcze lepsze – a co najważniejsze nie potrzeba do tych czynności żadnych magicznych przedmiotów. Mali czytelnicy dowiedzą się też dlaczego kraje tropikalne na święta są fatalne i co czuje karp, gdy poluje na niego ręka w wannie pełnej wody. Jest też prześmieszna opowieść o zielonym potworze, o tym dlaczego nie należy dokarmiać Mikołaja i jak czuje się prezent z racji tego, że jest prezentem. Jest też monolog sianka, które złości się z powodu ciemności pod obrusem, a chciałoby ucztować przy świecach. Jest bardzo mądre przesłanie o pozostawianiu pustego miejsca przy stole, a nawet opowieść o Ostatniej Gwiazdce.

31. „Jak to naprawdę z Mikołajem było” 0d 5 lat

Jak to naprawdę z Mikołajem było

 

Jak to naprawdę z Mikołajem było

 

Jak to naprawdę z Mikołajem było

 

Jak to naprawdę z Mikołajem było

autor: Agnieszka Przybylska

ilustracje: Paweł Kołodziejski

Wydawnictwo AA

oprawa: twarda, ilość stron: 28

tegoroczna nowość, która jest bardzo potrzebna w ówczesnym świecie. Pisana wierszem rodzinna opowieść o prawdziwym św. Mikołaju – o biskupie Myry, który jako wierny kapłan i świadek Jezusa dał przykład chrześcijanom, jak należy obdarowywać bliźnich: z miłością, dyskretnie i nie tylko w święta. Duża, wyraźna czcionka, gruby papier i eleganckie wydanie w sam raz na prezent. Warto przeczytać tę lekturę z dzieckiem i przedstawić mu prawdziwą historię życia Świętego Mikołaja.

32. „Księga świąteczna” od 5 lat

Księga świąteczna

 

Księga świąteczna

 

Księga świąteczna

 

Księga świąteczna

Wydawnictwo Arti

oprawa: twarda, ilość stron: 192

To prawdziwa, obszerna księga, która zawiera fragmenty Ewangelii, świąteczne opowiadania, kolędy, ciekawostki dotyczące różnych zwyczajów, a także historię ich pochodzenia. To książka wprowadzająca w atmosferę świąt, która pozwala małym czytelnikom jeszcze pełniej rozumieć i przeżywać ten wyjątkowy w roku czas. Wyjaśnia czego symbolem jest opłatek, co to są jasełka, skąd wywodzi się tradycja ubierania choinki, co symbolizuje wolne miejsce przy stole, czy to jak obchodzi się święta w innych krajach.

33. „Pierwsze Boże Narodzenie” od 3 lat

 

Pierwsze Boże Narodzenie

 

Pierwsze Boże Narodzenie

 

Pierwsze Boże Narodzenie

autor: Keith Christopher

ilustracje: Christine Kornacki

Wydawnictwo Jedność

oprawa: twarda, ilość stron: 32

To niedługa, ale wspaniała książka, w której znajdziemy biblijną opowieść o nocy Bożego Narodzenia.
Jej piękny tekst pozwala lepiej zrozumieć i przeżyć cud narodzin Zbawiciela, pełne realizmu fotografie zaś uwrażliwiają na piękno i przenoszą nas w czasie do odległego Betlejem do czasu… pierwszego Bożego Narodzenia. Ta opowieść zachwyca nas już od lat i bardzo lubimy corocznie do niej powracać.

34. „Goście na Boże Narodzenie” od 3 lat

 

Goście na Boże Narodzenie

 

Goście na Boże Narodzenie

 

Goście na Boże Narodzenie

autor: Julian Tuwim

ilustrator: Piotr Fąfrowicz

oprawa: twarda, ilość stron: 24

Krótki, wymowny wiersz wybitnego twórcy, który zakupiłam z miłości do twórczości tegoż autora i do którego powrócimy znowu w tym roku. Choinka, świerk, ziemia, anioł. Ot, niewiele słów potrzeba by stworzyć klimatyczną opowieść.

autor i ilustrator: Sven Nordqvist

Wydawnictwo Media Rodzina

oprawa: twarda, ilość stron: 28

To nasz ukochany literacki duet! Mamy kilka tytułów z tej serii, więc w tym roku nie mogliśmy pominąć świątecznej opowieści. Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowywania świątecznych potraw, no i oczywiście prezentów. Niestety, zanosi się na to, że święta w tym roku będą niezwykle smutne, bo staruszek Pettson złamał nogę i nie może chodzić. Ale od czego są sąsiedzi? Dzięki ich pomocy święta mogą być naprawdę przyjemne. Ilustracje jak zawsze są obłędne!

35. „Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony” od 3 lat

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony

autor: Jujja Wieslander

ilustracje: Sven Nordqvist

Wydawnictwo Zakamarki

oprawa: twarda, ilość stron: 28

Ten duet jest dla nas zupełną nowością, choć to już kolejna historia o Mamie Mu i Panu Wronie – tym razem w świąteczno-zimowej atmosferze. Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w wigilię? Bogate w szczegóły, genialne ilustracje pełne są niespodzianek dla spostrzegawczych i wspaniale oddają charaktery obu bohaterów – Mamy Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i Pana Wrony, który zawsze musi trochę ponarzekać i pokrakać. Cudowna, zabawna książka i już planujemy poznać kolejne tytuły.

 

36. „Skrzat nie śpi” od 3 lat

Skrzat nie śpi

 

Skrzat nie śpi

 

Skrzat nie śpi

 

Skrzat nie śpi

autor: Astrid Lindgren

ilustracje: Kitty Crowther

Wydawnictwo Zakamarki

oprawa: twarda, ilość stron: 28

Ciepła i nostalgiczna opowieść na długie wieczory. Jest mroźna zimowa noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają. Wszyscy oprócz skrzata. On czuwa. Zagląda do obory i do stajni, do spiżarni i do szopy. Cicho przemyka między zabudowaniami i zostawia na śniegu drobne ślady. Mieszka na strychu i wychodzi nocą, kiedy ludzie śpią. Czasami, gdy budzą się rankiem, mogą dojrzeć na śniegu ślady jego małych stóp. Ale jeszcze nikt z nich nie widział skrzata.

 

37. „Niezwykły Święty Mikołaj” od 5 lat

Niezwykły Święty Mikołaj

 

Niezwykły Święty Mikołaj

 

Niezwykły Święty Mikołaj

 

Niezwykły Święty Mikołaj

autor i ilustrator: Sven Nordqvist

Wydawnictwo Media Rodzina

oprawa: twarda, ilość stron: 144

Niezwykła historia, którą poznaliśmy tuż przed zeszłorocznymi świętami. W tym roku znowu zabierzemy się za jej lekturę, bo to przecież opowieść o naszym ulubionym duecie. Zbliża się Boże Narodzenie, w domu staruszka trwają przygotowania i rozmowy o Świętym Mikołaju. Kot usłyszał od dzieci że taki ktoś istnieje i przynosi prezenty, ale dlaczego nigdy nie odwiedził ich domu? Tym razem Pettson obiecuje że odwiedzi go taki ktoś i … „buduje” Mikołaja. W wigilię dzieje się coś niezwykłego, co zaskakuje samego twórcę urządzenia! Wspaniała opowieść, czyta się ją jednym tchem.

 

38.”Święta dobrych życzeń”  od 4 lat

 

Święta dobrych życzeń

 

Święta dobrych życzeń

 

Święta dobrych życzeń

autor: ks. Jan Twardowski

ilustracje: Marcin Strzembosz

Wydawnictwo Święty Wojciech

Podstawą 36 opowiadań które wypełniają książkę są fragmenty homilii dla dzieci, wygłaszane przez księdza Twardowskiego w Warszawie, w kościele Sióstr Wizytek. To pozycja skierowana do dzieci, ale także dorosłych, gdyż słowa księdza Twardowskiego tak doskonale trafią do każdego słuchacza. Miał on niebywałą zdolność poprzez prostotę i ciepłe słowa opisywać przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – i te duchowe, i materialne, związane z ubieraniem choinki, zapachami wigilijnych potraw, szykowaniem prezentów i oczekiwaniem na nie. Piękne, albumowe wydanie, które czyta się z przyjemnością.

 

39 i 40. „Uśmiech bałwanka” i „Choinkowe czary” od 2 lat

Uśmiech bałwanka

 

Uśmiech bałwanka

 

Uśmiech bałwanka

 

Uśmiech bałwanka

Wydawnictwo Olesiejuk

Oprawy: twarde, ilość stron: 10

Dużego formatu książeczki, które mają trójwymiarowe obrazki, dające małym czytelnikom złudzenie uczestnictwa w opisywanych przygodach. Zimowe opowieści wprowadzą dzieci w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kupiłam dla najmłodszego synka – Stasia i taka forma książeczek bardzo mu się spodobała.

 

41. „Zaczarowana Wigilia” + płyta CD , od 5 lat

 

 

 

autor: Sergiusz Pinkwart

projekt okładki i ilustracji: Natalia Talarek

rysunki wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łodzi

oprawa: twarda, ilość stron: 52

Jest Wigilia. W szkolnej sali komputerowej spotyka się przypadkiem czwórka dzieciaków uciekająca przed groźną woźną i nauczyciel muzyki, który przyszedł pobuszować po internecie. Co sprawiło, że w taki dzień przyszli do zamkniętej szkoły? Marzenia prowadzą grupę przyjaciół przez wiosenny Paryż, upalną Afrykę, kolorowy jesienny Londyn, aż do świątecznych stołów w swoich domach, w ten najmilszy wieczór w roku. Duża czcionka zachęca początkujących czytelników do samodzielnej lektury.


 

Mam nadzieję że znaleźliście tu inspiracje świąteczne dla swoich małych czytelników. Co jeszcze byście nam polecili?

Życzę Wam aby zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były pełne miłości, radości, ciepła i pięknych lektur!


Po więcej pięknych i wartościowych książek dla dzieci w każdym wieku zapraszam na blog:

www.wNaszejBajce.plMogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem