Powrót do góry

Mamo, choć możesz nie jesteś tego świadoma, to możesz robić swojemu dziecku krzywdę… Tak, niestety tak. Rok szkolny już tuż tuż. Dni stają się krótsze, coraz częściej dzieci będą siedziały przy oświetleniu sztucznym. Czy wiesz, że nieprawidłowy wybór źródła światła może mieć na dłuższą metę tragiczne konsekwencje? Bóle głowy, stałe pogarszanie się wzroku i zmęczenie to tylko niektóre z nich! Jeżeli oczekujesz dobrych wyników w nauce i zdrowia Twojej pociechy to koniecznie sprawdź czy oświetlenie w pokoju dziecka jest dostosowane do tego potrzeb. Twoim obowiązkiem jest zapewnić mu warunki, w których będzie uczyć się wygodnie, a przed wszystkim szybko i zdrowo. Czy teraz wygląda to u Ciebie podobnie? 

jak wybrać lampkę biurkową dla dziecka

Jeżeli tak to koniecznie trzeba to zmienić! Zostań z nami a dowiesz się na co zwrócić wagę wybierając nowe światło do pokoju dziecka. To co zaczynamy?

Jakie powinny być źródła światła?

Jako rodzice powinniśmy w sposób szczególny zadbać o to, aby oświetlenie w pomieszczeniu umożliwiało pracę przy biurku po zmroku, bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. W tym celu warto skorzystać z dwóch źródeł światła: lampki na biurku, a także oświetlenie górnego. Tylko w takim przypadku jesteśmy w stanie maksymalnie zadbać o wzrok naszych pociech.

Nie możemy dopuścić do sytuacji gdzie w całym pokoju jest ciemno, a tylko lampka biurkowa daje dużo światła – kontrast wtedy będzie zbyt duży i wzrok dziecka szybko się zmęczy. Jeżeli zastosujemy zaś jedynie światło górne to przy biuru będzie najzwyczajniej za ciemno.

Lampka na biurku

Jak wiadomo, dzieci odrabiając lekcje i ucząc się, większość czasu spędzają siedząc przy biurku. Dlatego też obowiązkowy jest w tym przypadku zakup lampki, która będzie doświetlać książki i zeszyty. Oprócz tego musimy zagospodarować dla niej odpowiednie miejsce. Oświetlenie musi być jasne, równomierne, jednocześnie nie może męczyć wzroku. Dlatego też niezbędne okaże się odpowiednie natężenie światła. Warto wiedzieć, że optymalna odległość lampy od powierzchni, która jest oświetlana, powinna wynosić 35 cm. Aby ją osiągnąć, przydatna będzie regulacja wysokości lampki biurkowej. By oszczędzić miejsce na biurku, warto zastanowić się nad modelem, który jednocześnie posiada funkcjonalny przybornik. Dzięki temu zapanuje porządek i harmonia. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być także lampki, które mają regulowane natężenie światła.

dobra lampka biurkowa dla dziecka

Oświetlenie górne

W przypadku, kiedy dziecko zdecyduje uczyć się w innym miejscu, jak chociażby na łóżku, dywanie lub fotelu bujanym, ogromną rolę będzie odgrywało oświetlenie górne. Do wyboru mamy wiele rodzajów lamp, które różnią się wyglądem, kloszem, ilością żarówek, a także kilkoma innymi parametrami. Warto więc się zastanowić nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla naszych dzieci. Najczęściej wybieramy wiszące egzemplarze, które znajdują swoje miejsce na środku sufitu. Dzięki temu zapewniamy odpowiednie doświetlenie wnętrza niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jednak co jeśli pokój jest dużych rozmiarów lub po prostu nie jesteśmy zadowoleni z ilości światła? Rozwiązaniem może okazać się oświetlenie punktowe. Możemy do niego zaliczyć halogeny, nowoczesne lampy LED, plafony i kinkiety. Oczywiście w tym przypadku również nie może zabraknąć głównego źródła światła, które znajduje się w centralnej części pomieszczenia.

Konsekwencje słabego światła

Zbyt słabe światło może prowadzić do kilku poważnych konsekwencji zdrowotnych. Możemy je podzielić na długofalowe, jak chociażby gorsza ostrość widzenia, jak i krótkofalowe (zmęczenie wzroku). Dodatkowo słabe światło może powodować nieprzyjemne objawy, jak chociażby szybkie zmęczenie, a także częste bóle głowy. Często dochodzi także do pogorszenia nastroju, spadku motywacji, zmniejszenia poziomu energii, problemów z koncentracją. Część osób doświadcza problemów ze snem, a także łzawienie i zaczerwienienie powiek.

lampki biurkowe led dla dzieci

Jaka jest różnica miedzy światłem białym i żółtym?

Ciepłe światło żółte nadaje wszelkim wnętrzom przytulny charakter. Mówi się o tym, że wprawia w przyjemny nastrój, gwarantuje odpoczynek i relaks, dlatego zalecane jest chociażby w sypialni. Białe światło doskonale sprawdzi się jako dekoracja, a także jako oświetlenie w biurze, ewentualnie w innym miejscu pracy.

jaka barwa światła do pokoju dziecka

Jaki wpływ ma mruganie światła?

Przyczyną mrugania światła może być przeciążenie sieci, spalona żarówka lub nieprawidłowe podłączenie przewodów w skrzynce. Należy jednak unikać takich sytuacji, bowiem oprócz tego, że są irytujące, to dodatkowo destrukcyjne dla naszego wzroku. Oświetlenie powinno być stabilne, stałe, nieprzerywane, tylko w taki sposób dbamy o cenny wzrok dzieci.

Żarówka, jarzeniówka czy LED? Co wybrać?

Aby dokonać wyboru, należy wziąć pod uwagę cenę, żywotność, a także barwę światła. Każda z tych żarówek ma kilka zalet i wad, dlatego ciężko znaleźć jest idealne rozwiązanie. Tradycyjne żarówki są tanie, jednak bardzo energochłonne i mają krótką żywotność, dlatego też właściwie nie są już stosowane. Świetlówki są przyjazne dla środowiska, energooszczędne, ekonomiczne i bardzo wytrzymałe, jednakże zawierają rtęć, która może powodować uszczerbek na zdrowiu. Jeśli chodzi o LEDy, są małych rozmiarów, gwarantują skupioną wiązkę światła, są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a także ekologiczne. Warto wypróbować dwie ostatnie propozycje i podjąć decyzję na podstawie indywidualnych preferencji.

Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecka jest bardzo istotne. To od nas w dużym stopniu zależy czy wzrok dziecka narażony jest na pogorszenie. Właśnie dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby nauka wieczorem była całkowicie bezpieczna. Jeżeli już wiesz, że powinnaś wymienić lampkę na biurku Twojego malucha to kliknij tutaj i wybierz odpowiedni model. Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!