bajek dla dzieci PRLu

Top 11 bajek dla dzieci PRLu

Czyli najlepsze dobranocki minionej epiki. Pamiętasz je wszystkie?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 5 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Informacja, że powstają nowe odcinki Muminków, natchnęła mnie do działania. Postanowiłam sięgnąć nieco głębiej i przypomnieć najpopularniejsze bajki i dobranocki PRLu. Dzisiejsze oglądanie bajek zdecydowanie różni się od emisji w poprzedniej epoce. Po pierwsze nie było wtedy osobnych kanałów z filmami animowanymi takich jak Mini Mini, TVP ABC, czy Disney. Nie było także Internetu i You Tuba, gdzie można w każdej chwili obejrzeć ulubioną kreskówkę. Czy było jednak gorzej? Doskonale pamiętam jak cały dzień czekałem, aby o 19:00 obejrzeć dobranockę. Też tak miałaś?

Większość dobranocek była niema, jednak nie umniejszało to ich wartości, komunikacja pozawerbalna w tym wypadku działała znakomicie bez obrazów 3D i komputerowych animacji. Bajki te niosły ze sobą wiele pozytywnych wartości i najczęściej kończyły się morałem. Były po prostu mądre i dzieci mogły się z nich wiele nauczyć. Obecnie produkowane bajki to widowisko przyciągające uwagę ale bez większych wartości. Postanowiłem więc przypomnieć Ci najpopularniejsze bajki dla dzieci w od lat 50 do 90, które być może warto podsunąć dzieciom.

 

Jesteście gotowi na podróż po świecie dobranocek? Odwiedzimy Koziołka Matołka, mądrego Misia Uszatka, zabawnego Koralgola, opiekuńczego Rumcajsa, czy urwisów Bolka i Lolka. Zapraszam do TOP 11 dobranocek PRLu. Pierwsze miejsce w moim zestawieniu, zajmuje wspominany już TOP podróżnik epoki PRL-u. czyli Koziołek matołek.

1. Przygody Koziołka Matołka.

Pan Koziołek, mądra głowa, stworzony przez Kornela Makuszyńskiego, to bardzo małomówna postać. Głównie znany jest z charakterystycznego dźwięku „meee”. To właśnie ten bohater wieczorynki, w każdym odcinku, błąkał się po świecie, aby dojść do celu swojej podróży czyli do Pacanowa, miejsca w którym kozy kują. Błąkając się po świecie wpadał ciągle w jakieś kłopoty i spotykały go niestworzone historie.

 

 

2. Miś Uszatek

Kolejną gwiazdą PRL-owskich wieczorynek, jest chyba najsympatyczniejszy miś na świecie, czyli Miś Uszatek. To najbardziej znany celebryta z dobranocek. Kreskówka powstała w Studiu Semafor w Łodzi. To dzisiejszy manager zarządzający swoją drużyną składająca się z Zajączka, Prosiaczka, Króliczków i Psa Kruczka. Znakiem rozpoznawczym było jego oklapnięte ucho. Uszatek to najbardziej znany polski miś, który sławę zdobył za granicą, m.in. w Kanadzie, Holandii, Japonii, Finlandii. Dobranocka ta była wyświetlana aż w 22 krajach. Uszatek w gronie swoich przyjaciół przeżywa najrozmaitsze przygody. Uczył przy tym swoich widzów zasad dobrego wychowania i zachowania, pokazywał jak ważna jest przyjaźń, uczył rozwiązywania konfliktów, a także pokazywał jak ważna jest tolerancja i uczciwość.

 

 

 

3. Reksio

Disney ma swojego psa Pluto, ale my także możemy pochwalić się kultowym psiakiem, jakim jest Reksio. Tę kreskówkę na pewno każdy kojarzy z charakterystycznej muzyki i przybijanymi przez głównego bohatera pieczątkami. Wielowątkowa fabuła serialu opowiada o przygodach tytułowego psa o imieniu Reksio oraz innych zwierząt i jego właścicieli. Reksio to wspaniała postać, drugiej takiej nie znajdziecie. Był. m.in. był pielęgniarzem, obrońcą, rozbitkiem, malarzem, kompozytorem, strażakiem i wieloma innymi. Reksio to ponadczasowy pies o ponad 100 twarzach.

 

 

4. Przygody Bolka i Lolka

Serial animowany o dwóch małoletnich braciach różniących się nie tylko temperamentem, ale również wyglądem. Lolek – wysoki szczupły, Bolek – przeciwieństwo niski i krępy, mają również swoją koleżankę zabaw. W każdym odcinku chłopcy odgrywają sceny zainspirowane książką lub obejrzanym filmem, chcąc wcielić się w rolę bohatera poznanego utworu. I tak Bolek i Lolek spotykają Yeti, górników, stają się kosmonautami, poławiaczami skarbów, rycerzami i wiele innych. Do przygód niesfornych chłopaków dołącza również dziewczynka o imieniu Tola. Ta kultowa Kreskówka jest wytworem studia filmowego w Bielsku-Białej i do dnia dzisiejszego cieszy wielką sympatią wśród widzów.

 

 

5. Przygody Misia Koralgola

Pierwowzór postaci pochodzi z rąk francuskiej autorki Oli Pouchine. W Polsce wytwórnia Semafor z Łodzi stworzyła kreskówkę z zabawnym misiem w roli głównej, który cieszył się ogromną popularnością. Serial animowany przedstawia jego przygody w rodzimym lesie, podczas morskiej wyprawy, w kosmosie, na Dzikim Zachodzie i podczas podróży dookoła świata. Ciekawostką jest, iż Koralgol takie imię nosił tylko w Polsce i we Francji, w USA i Wielkiej Brytani znany jest jako Barnaby, a w Kanadzie to Jeremy.

 

 

6. Porwanie Baltazara Gąbki

Chyba każdy z nas kojarzy kultowe Karrrramba ze szpiegowskiej wieczorynki. Oto naukowiec, badacz i biolog Baltazar Gąbka wyruszył do Krainy Deszczowców celem swoich badań i ups…został porwany. Książę Krak zaniepokojony długą nieobecnością, postanowił w poszukiwaniu Baltazara wysłać na ratunek Smoka Wawelskiego oraz swojego nadwornego kucharza Bartolini Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka. Z Krakowa do Krainy Deszczowców wyruszają oni amfibią….i oto zaczynają się ich niestworzone kłopoty oraz przygody. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców – Don Pedro. Pamiętacie tę historie, jeśli nie koniecznie musicie obejrzeć, jakie przeciwności losów spotykały naszych bohaterów.

 

 

7. Pomysłowy Dobromir

To niezapomniany wynalazca i majsterkowicz. Chłopak pochodzący i tworzący na wsi. Tytułowy bohater dobranocki, nie bał się wykonywania codziennych obowiązków i co rusz wymyślał nowe przedmioty i rzeczy . Dobromir wraz z dziadkiem mieszkał w małym domku. Towarzyszył im zawsze figlarny ptak. Dobromir swoją błyskotliwą i pomysłowością pomaga dziadkowi w ciężkich pracach związanych z drobnymi naprawami domu czy też uprawą ogródka. Chłopiec obserwując otoczenie i wykorzystując swoją nieograniczoną wyobraźnię wymyśla niezliczone, nawet najdziwniejsze urządzenia mające na celu usprawnienie i przyspieszenie wielu prac.

 

 

8. Pyza na polskich drogach

Serial animowany zawiera 13 odcinków i oparty jest na podstawie książki Hanny Januszewskiej-Moszyńskiej. Mała pyza ubrana w piękny ludowy strój, ulepiona została przez wiejską gospodynię i nie chciała dać się zjeść. Korzystając z nieuwagi, uciekła z drewnianej łyżki i schowała się za komodą. Następnie wyruszyła w „świat”. „Światem” okazały się różne regiony Polski, w których Pyza miała mnóstwo niespodzianek. Chodząc i śpiewając po polskich drogach spotkała wielu przyjaciół i poznała miejsca, o których nie miała pojęcia, uczyła się obyczaj, podglądała, jak wygląda praca w różnych zawodach. Historia Pyzy to pierwsza animowana historia, która nawiązuje do polskiego folkloru oraz tradycji.

 

 

9. Przygody Gąski Balbinki

Naczelnymi postaciami była tytułowa gąska Balbinka oraz jej sepleniący kurczak Ptyś. Była to dobranocka nieanimowana. Składała się ona z kilkunastu nieruchomych obrazków, do których aktorzy podkładali dialogi, było to swoistego rodzaju słuchowisko z podkładanymi obrazkami. Autorką rysunków była Anna Hoffman.

 

 

10. Jacek i Agatka

To postacie pierwszej dobranocki dla dzieci wyemitowanej w 1962 r. Postacie to dwie pinpongowe piłka umieszczone na palcach dwóch rąk. Dziś wydaje nam się to nie do pomyślenia, ale w tamtych czasach dla dzieci była to prawdziwa rozkosz. Aniamcja była oczywiście czarno biała. Swoimi dialogami, główni bohaterowie skłaniali dzieci do różnych aktywności związanymi z nadchodzącymi świętami, wydarzeniami np. ostatni dzień lata, dzień chłopaka, dzień latawca itp.

 

 

11. Krecik

Czeski Krecik, na dobre wpisał się w koloryt kultowych kreskówek dla dzieci. Serial ten opowiada o małym kreciku i jego niezwykłych, fascynujących przygodach. Krecik ma wielu przyjaciół, z którymi się bawi i wesoło spędza czas. W razie kłopotów jest zawsze pomocny, dlatego też jest bardzo lubiany. Nigdy się nie nudzi, ma głowę pełną szalonych pomysłów....Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad sześćdziesięciu krajach. Jest rozpoznawalny na całym świecie.

 

 

 

I jak ci się podoba moje podsumowanie najlepszych bajek z epoki PRL?? Jeśli masz swoje typy to proszę podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami. To pierwszy, ale nie ostatni artykuł na temat najpopularniejszych bajek dla dzieci teraz i kiedyś. Tematyka kreskówek tak bardzo nam się spodobała, że będzie cyklicznie pisać artykuły na ten temat. A może ty masz jakieś ulubione kreskówki?? Czekamy na Twoją opinię i podpowiedź, które kreskówki chciałbyś wraz z nami zobaczyć w kolejnym TOP bajek dla dzieci.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem