Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka – jakie wybrać?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Porady dla mam

Każde dziecko potrzebuje stymulujących bodźców, które będą wsparciem w odkrywaniu świata. Zabawki sensoryczne pozwalają maluchowi lepiej rozwijać zmysły dotyku, wzroku, słuchu, a nawet węchu i smaku. Jakie gadżety przeznaczone są dla rocznych dzieci? Czym kierować się podczas wybierania zabawek? Sprawdź w pełni bezpieczne produkty, które zapewnią prawidłowy rozwój.

Jakie korzyści przynoszą zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to szczególny rodzaj gadżetów dla dzieci. Służą przede wszystkim do zabawy, ale przyczyniają się też do usprawnienia procesów integracji sensorycznej. Oznacza to, że im częściej maluch używa tego typu produktów, tym większe szanse, że w przyszłości będzie prawidłowo odbierał dopływające do niego bodźce.

Oczywiście wsparcie procesu integracji sensorycznej to nie jedyna korzyść, płynąca z używania tego szczególnego rodzaju zabawek. Specjalne klocki z wypustkami, grzechotki czy książeczki materiałowe wpływają bardzo pozytywnie na procesy poznawcze i rozwój kreatywności. Zabawki sensoryczne są więc świetnymi prezentami dla rocznych dzieci.

Czym odznaczają się zabawki sensoryczne?

Wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci muszą być funkcjonalne i bezpieczne. Zabawki sensoryczne mają za zadanie wspierać rozwój dziecka, aby przebiegał równomiernie w każdym aspekcie. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty wpływające na różne zmysły. Odpowiednia stymulacja umożliwia poznanie świata, ale także uświadamia o własnych zdolnościach i ograniczeniach. Zabawki sensoryczne zachęcają też do interakcji i pogłębiania relacji z rodziną i rówieśnikami.

Ciekawe zabawki sensoryczne dla rocznych dzieci – co kupić?

Nie wszystkie zabawki sensoryczne będą odpowiednie dla niemowląt. Gadżety muszą być dostosowane do wieku oraz umiejętności maluchów. Wybierając produkty, trzeba też wziąć pod uwagę zmysł, który chce się zaangażować. Obecnie na rynku można bez problemu znaleźć zabawki, które rozwijają wszystkie zmysły jednocześnie. Świetnym wyborem dla rocznych dzieci są:

  • grzechotki i gryzaki – wpływają pozytywnie na integrację zmysłów oraz pomagają na swędzenie i ból dziąseł,
  • maty edukacyjne – wyposażone są w różne małe zabaweczki, które wspierają zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny dziecka,
  • książeczki materiałowe – przekazują podstawowe informacje o świecie,
  • układanki i klocki – uczą koordynacji ruchowej, myślenia przestrzennego i pobudzają kreatywność.

W późniejszym etapie rozwoju doskonale sprawdzą się piłki z wypustkami, które wpływają na kilka zmysłów i zapewniają maluchowi wiele ruchu.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę sensoryczną?

Kupując zabawki sensoryczne, należy koniecznie przeczytać informacje, które znajdują się na opakowaniu. Producenci umieszczają tam certyfikaty i ograniczenia wiekowe. Są to bardzo istotne kryteria podczas wybierania gadżetów dla najmłodszych. Niezwykle ważne są też zainteresowania malucha oraz etap jego rozwoju. Nieodpowiednio dobrane produkty mogą tylko stresować i obciążać dziecko. Z tego powodu wybór zabawek sensorycznych powinien być dobrze przemyślany.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem