Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: 11 miesięcy temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Będzin

Otwórzmy razem księgę historii i wyruszmy na rodzinny spacer, który zabierze nas do wyjątkowego miejsca. Zapraszamy na Górę Dorotkę w Będzinie, gdzie każdy krok odsłania fascynujące opowieści minionych czasów!

Góra Świętej Doroty (382 m n.p.m.), znana szerzej jako Góra Dorotka, to malownicze wzniesienie w dzielnicy Grodziec w Będzinie. To miejsce, które przyciąga spacerowiczów z całego Zagłębia i nie tylko, oferując fascynujące spacery w otoczeniu ciekawej historii.

Dostęp do Góry Dorotki w Będzinie Grodźcu jest bardzo łatwy – można do niej dojechać ulicą Chopina, a tuż obok znajduje się bezpłatny parking, który jeest jednocześnie punktem widokowym góry. Z tego miejsca podziwiać możemy całą okolicę i majestatyczne widoki. Stąd ścieżka wytyczonym szlakiem prowadzi na szczyt i zajmuje zaledwie 5 minut, co czyni to miejsce idealnym dla rodzin z dziećmi.

Góra Dorotka w Będzinie

Góra Dorotka w Będzinie nosi jeszcze inny uroczy przydomek – Złota Góra, który prawdopodobnie wywodzi się od barwy drzew przybierających złocisty kolor na jesieni. Przyroda tego wzgórza została doceniona, a obszar wokół Góry Dorotki objęty został statusen Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty. Spacerując po tych terenach, możemy podziwiać wiekowe i majestatyczne dęby, buki, klony oraz urocze brzozy brodawkowate, robinie akacjowe i jesiony.

Góra Dorotka kryje w sobie zadrzewiony szczyt i zabytkowy kościółek pw. św. Doroty, datowany na 1635 rok. Pierwotnie, kiedy powstawał, góra nosiła nazwę wzgórza Przemienienia Pańskiego, a dopiero później przyjęła obecną nazwę na cześć Doroty Kęckiej, fundatorki świątyni.

Góra Dorotka kościół

O historii tego miejsca opowiadają także legendy, które mówią o istnieniu na Górze Dorotki dawnego grodziska. Według tych opowieści, w czasach pogańskich grodzisko miało być siedzibą władcy, który panował nad okolicą pomiędzy rzekami Przemszą a Brynicą. Na szczycie wzgórza znajdowała się świątynia, gdzie usługiwały białe kapłanki pod opieką starca, kapłana. Miejsce to pełniło ważną rolę jako punkt narad i zgromadzeń starszyzny oraz ludu, gdyż na Górze Dorotki znajdowała się także osada mieszkalna oraz pogańskie miejsce kultu. Grodzisko, będące w przeszłości miejscem obronnym, otoczone było imponującym wałem z ziemi i głęboką fosą, stanowiąc strażnicę nad całą okolicą, złożoną z gęstych borów i lasów. Dziś dzielnica w której znajduje się góra nazywana jest Grodźcem. 

Góra Dorotka w Będzinie to nie tylko piękno przyrody i wspaniałe spacery, ale także fascynująca historia, która sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe. Zapraszamy do odkrycia uroków tej malowniczej góry podczas rodzinnego spaceru, który pozwoli Wam zanurzyć się w historii tego regionu i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody.

Jeżeli spodobała się Ci nasza propozycja już teraz sprawdź poniżej "zobacz w pobliżu" i przekonaj się, gdzie jeszcze warto wybrać się z dziećmi, by spędzić czas razem - bardziej aktywnie! 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem