Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 8 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo podkarpackie

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy obejmuje zarówno starożytne grodzisko zwane tradycyjnie „Wałami Królewskimi” jak i park archeologiczny u jego podnóża. Prowadzone badania wykopaliskowe przyniosły sławę temu miejscu, ponieważ w ich trakcie odkryto najstarszą w Polsce, osadę obronną, z początków epoki brązu założoną przez ludność tzw. grupy pleszowskiej (2100 p.n.e.), a także gród wielkiej cywilizacji jaką była kultura Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.), oraz monumentalną fortecę wczesnośredniowieczną założoną w VIII w.n.e.

W trakcie wykopalisk zostały odkryte cenne zabytki, pochodzące zarówno z epoki brązu jak i wczesnego średniowiecza m.in. słynny skarb, które eksponowane są w nowoczesnym budynku wystawienniczo – edukacyjnym. Udostępnione i przystosowane do zwiedzania jest także samo grodzisko, gdzie zrekonstruowano bramy wjazdowe, fragmenty wałów obronnych oraz chaty. Z wieży widokowej, usytuowanej w najwyżej położonej części skansenu można podziwiać nie tylko grodzisko ale także rozległą panoramę Beskidu Niskiego oraz Pogórzy, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć także ośnieżone szczyty Tatr.
W Karpackiej Troi można poznać dawne cywilizacje co ułatwiają liczne warsztaty, lekcje muzealne i pokazy archeologii doświadczalnej. To doskonałe miejsce aby w ciekawy sposób spędzić czas z rodziną. 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem