Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny

Autor: radaseniorow@rabka.pl

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Kultura i sztuka

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Miasto: Rabka-Zdrój

Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny znajduje się przy ul. Orkana, nieopodal dawnej świątyni parafialnej, a obecnie Muzeum im. Władysława Orkana. W skład zespołu obiektów wpisanego do rejestru zabytków wchodzi kościół, cmentarz przykościelny, ogrodzenie z pseudobastionami i budynek gospodarczy znajdujący się w linii ogrodzenia. Do budowy kościoła przystąpiono gdy poprzedni, drewniany kościół (obecnie muzeum) stał się niewystarczający dla potrzeb powiększającej się parafii. Przygotowania do budowy nowej świątyni sięgają roku 1895, kiedy to nowym właścicielem Rabki-Zdjór został dr Kazimierz Kaden. Sprawą budowy zajął się proboszcz rabczańskiej parafii ks. Jakub Zych, rodem z Chochołowa.
Projekt budowli i jej otoczenia zlecono już w 1888 roku architektowi Sławomirowi Nałęcz-Odrzywolskiemu. Zaprojektował on świątynię w stylu neogotyckim, której budowa trwał w latach 1902-1908. Podczas pierwszej wojny światowej kościół nie ucierpiał, lecz w 1917 roku zmarł ks. Zych nie doczekawszy jego konsekracji. Świątynię pw. św. Marii Magdaleny konsekrował w 1923 roku ks. bp Anatol Nowak. W 1929 r. malarz Adam Giebułtowski ozdobił wnętrze kościoła piękną eklektyczno-secesyjną polichromią.

Świątynia wzniesiona została z cegły na planie krzyża łacińskiego. Od strony zachodniej znajduje się wieża i przedsionek ozdobiony tympanonem z rzeźbiarskim przedstawieniem nawrócenia św. Marii Magdaleny. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy, wysuwane za pomocą specjalnego mechanizmu - wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem - Pani Rabczańskiej oraz przedstawienie patronki świątyni św. Marii Magdaleny. Świątynię otacza mur, w którym umieszczono stacje Drogi Krzyżowej. Za kościołem, od strony wschodniej w 2010 roku powstał Ogród Różańcowy im. Jana Pawła.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem