Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo pomorskie

Miasto: Gdańsk

Będąc w trójmieście koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Bursztynu w Gdańsku. jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które dokumentuje historię bursztynu i dzieje bursztyniarstwa w Polsce.
Muzeum Bursztynu prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę  na przestrzeni dziejów - od czasów najdawniejszych do współczesności
Ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej. Muzeum posiada trzy działy: przyrodniczy, sztuki dawnej i sztuki współczesnej.
Zwiedzając kolejne sale zobaczymy znamienite zabytki sztuki dawnej – neolityczne wyroby bursztynniczne, zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą jednak ze ,,złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego.
Do ciekawszych eksponatów Muzeum Bursztynu w Gdańsku należy Inkluzja zwierzęca tzw. "Jaszczurki Gierłowskiej". Jest to jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki – bursztynowa bryłka pochodząca sprzed 40 mln lat, wewnątrz której znajduje się zmumifikowana jaszczurka. Jest unikatem na skalę światową.
Będąc więc w trójmieście koniecznie należy odwiedzić Muzeum Bursztynu w Gdańsku i przybliżyć dzieciom i sobie historię bursztynu, która ściśle związana jest z historią Gdańska
 
Ceny biletów:
Normalny: 12.00 zł
Ulgowy: 6.00 zł
Rodzinny: 20.00 zł.
Wtorek jest dniem wolnego wstępu.
 
Fotografie
Z1 - By Dariusz.Biegacz - Praca własna, GFDL 
Z2 - By Dariusz.Biegacz - Praca własna, GFDL, 
Z3 - By Dariusz.Biegacz - Praca własna, GFDL, 
Z4 - By Dariusz.Biegacz - Praca własna, GFDL, 
Z5 - By Dariusz.Biegacz - Praca własna, GFDL, 
 
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem