Autor: malgorzata.glowacka@um.koszalin.pl

Opublikowane: ponad 7 lat temu

Kategorie: Kultura i sztuka

Kraj: Polska

Województwo: Województwo zachodniopomorskie

Miasto: Koszalin

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie realizują także misję edukacyjną. Głównie z myślą o dzieciach i młodzieży podejmowane są inicjatywy zmierzające do utrwalenia proekologicznych postaw społecznych. Jest to szczególnie istotne ze względu na bliskie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego.


Prekursorską inicjatywą w skali Polski stało się utworzenie w 2005 r. pierwszego w kraju wodociągowego Muzeum Wody. Dzięki temu ponad stuletnia hala filtrów stała się miejscem edukacyjnych spotkań, podczas których ożywa historia miasta i firmy wodociągowej.
Muzeum Wody zlokalizowane jest w Koszalinie przy ul. Żwirowej 18, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z dwóch stacji uzdatniania wody.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


Zobaczyć tu można m.in. historyczne już urządzenia, ryciny, mapy, zdjęcia i opracowania techniczne, fragment drewnianej rury wodociągowej sprzed blisko trzech wieków, odwzorowaną zabytkową fontannę oraz kolekcję starych wodomierzy. Niektóre spośród eksponatów to dary od pracowników pasjonujących się historią miasta i rozwoju branży, wśród nich np. kolekcja dawnych wodomierzy.

muzeum wody dla dzieci w koszalinie

Wyremontowany obiekt udostępniany jest nieodpłatnie. MWiK zapewniają opiekę merytoryczną wykwalifikowanych specjalistów. Miejskie Wodociągi  i Kanalizacja udostępniają także swoje Muzeum Wody podczas światowej akcji Noc Muzeów.
W 2009 r. Muzeum Wody wpisane zostało do Krajowego Rejestru i Dokumentacji Zabytków. Natomiast w 2011 r. Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie nagrodzono Panteonem Polskiej Ekologii oraz Eko Laurem za innowacyjność i inicjatywy edukacyjne podejmowane w ramach Muzeum Wody.

Zapraszamy grupy zorganizowane w dni powszednie od godz. 8:00 do 14:00.
Czas zwiedzania około 1 godz.  Wstęp bezpłatny.

Kontakt:
tel.: (94) 342 62 68
fax: (94) 342 29 38     
e-mail: mwik.koszalin@wodkan.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem