Autor: radaseniorow@rabka.pl

Opublikowane: około 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Miasto: Rabka-Zdrój

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju to wyjątkowe miejsce, położone w centrum uzdrowiska, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. W latach 2010-2011 została przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja tego terenu. W wyniku podjętych prac Park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze.

Część zachodnia, tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Znajduje siętu 10 ogrodów tematycznych, m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Pielęgnacją roślin w rabczańskim Parku zajmuje się Spółdzielnia Socjalna „Dziewięćsił”, która dba również o utrzymanie ogólnego porządku. Co roku nasadzanych jest tu ok. 25 tys. kwiatów.

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni rabczański Park Zdrojowy upiększają różnokolorowe kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy. Ogromną popularnością wśród spacerowiczów cieszy się „wstęga wiosenna” zlokalizowana pomiędzy kortami tenisowymi, a fontanną. W okresie wiosennym kwitną tu m.in. tulipany, szafirki i żonkile. Letnią atrakcją są ogrody azalii i różaneczników, ciągnące się wzdłuż głównej alejki Parku od pomnika Jana Pawła II w kierunku kawiarni Parkowej. Jesienią Park rozkwita fioletem wrzosów, czerwienią jarzębin, mieni się złotem jesiennych liści i zachęca do odpoczynku wśród hortensji.

fontanna w parku zdrojowym Rabka Zdrój

 

Druga – wschodnia część Parku to tzw. strefa cienia o charakterze spacerowo – refleksyjnym nawiązującym do atmosfery parku angielskiego, z alejkami poprowadzonymi po liniach prostych pośród wysokich drzew i krzewów. W Parku działają dwie fontanny, które nocą – dzięki zainstalowanemu kolorowemu podświetleniu – tworzą wokół bajkową scenerię. Dużym zainteresowaniem cieszy się fontanna „Nerka” z kwitnącymi liliami wodnymi. Można przy niej spotkać turystów i wczasowiczów, którzy wrzucają do niej monety, licząc na powrót do Rabki-Zdroju.

Na obrzeżach Parku znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, gdzie oferowany jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna Tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Środek Tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Ze znajdującego się w pobliżu odwiertu „Helena” solanka transportowana jest na szczyt kolumny, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół solankowy mikroklimat. Korzystanie z Tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Prócz pięknej przyrody i odpoczynku od miejskiego zgiełku, Park oferuje również możliwość aktywnego wypoczynku. Przebiega tu wiele tras spacerowych, szlaków turystycznych, zimą otwierana jest trasa narciarstwa biegowego. Korzysta z nich mnóstwo osób, organizując treningi nordic walking, biegi czy po prostu długie spacery.

W centrum Parku znajduje się pomnik Jana Pawła II – turysty, przy którym rozpoczyna się Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym. Oferta Rabki-Zdroju skierowana do osób lubiących spędzać czas aktywnie, to nie tylko ścieżki spacerowe. W środkowej części Parku znajdują się zmodernizowane korty tenisowe z trybunami dla widowni, kabinami dla zawodników i stanowiskami sędziowskimi. We wschodniej części Parku zainstalowana jest ogólnodostępna siłownia na wolnym powietrzu oraz urządzenia do ćwiczeń na ścieżce zdrowia. Sprzęt przystosowany jest zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Doskonale sprawdza się podczas treningów osób początkujących i zaawansowanych sportowców. Ułatwieniem dla korzystających po raz pierwszy z tego typu urządzeń są instrukcje znajdujące się na maszynach, opisujące prawidłowy sposób korzystania ze sprzętu. Natomiast ścieżka zdrowia, przy której ustawione są liczne urządzenia do treningu, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez młodzież, również w ramach zajęć z wychowania fizycznego.

W 2014 roku oferta sportowa Parku poszerzona została o najnowocześniejszy w skali Małopolski Skate i Trial Park, który umożliwia doskonalenie umiejętności nie tylko amatorom jazdy na rolkach i desce, ale także uprawianie takich dyscyplin sportu jak: trial, bmx, rowery górskie, letni i zimowy snowboard, parkur w wydaniu zawodowym i amatorskim. Największą nowością, niespotykaną dotąd w tego typu ośrodkach, jest tor do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji odwiedzających Rabkę-Zdrój pozostają również boiska do gry w siatkówkę plażową, a także odnowiona kręgielnia na świeżym powietrzu.

W bezpośrednim sąsiedztwie Skate Parku znajduje się miasteczko komunikacyjne. Jest to wyjątkowe miejsce dla dzieci i dorosłych, wyposażone w asfaltowe alejki oraz znaki drogowe, gdzie młodzi rowerzyści mogą sprawdzić w praktyce swoją znajomość przepisów ruchu drogowego. Najmłodsze dzieci mają tutaj możliwość nauki bezpiecznego poruszania się po drodze w charakterze pieszego (np. jak prawidłowo przechodzić przez ulicę). Miejsce przeznaczone jest do jazdy na rowerach i samochodzikach. Z miasteczka komunikacyjnego korzystają również osoby jeżdżące na gokartach, które można wynająć w wypożyczalniach zlokalizowanych w samym Parku lub jego sąsiedztwie. Dodatkowym walorem miasteczka jest jego lokalizacja przy głównej alei Parku Zdrojowego. Inną atrakcją skierowaną do najmłodszych są dwa place zabaw wyposażone w nowe, atrakcyjne dla dzieci budowle i urządzenia w żywych kolorach. Dzieci mogą również aktywnie spędzać czas w parkach linowych. Pierwszy, zlokalizowany w sąsiedztwie placu zabaw, jest wyposażony w urządzenia przystosowane do możliwości najmłodszych. Korzystanie z drugiego da wiele radości również osobom dorosłym. Osoby odwiedzające Park mogą spędzić miło czas na polu do mini-golfa. To znakomita zabawa dla dzieci, par i całych rodzin. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z fachowej porady. Również na terenie Parku znajduje się Zola Park, który proponuje rozrywki takie jak: paintball, segway, quady i hulajnogi.

W czasie wakacji, na placu w centrum Parku, odbywają się różnego rodzaju imprezy i spotkania. W altanie „Pod Grzybkiem” organizowane są wieczorki taneczne i koncerty m.in. orkiestr dętych. Jest to doskonałe miejsce do organizowania wydarzeń artystycznych. Nieopodal "Grzybka" ustawione są rzeźby, które powstały w Rabce-Zdroju podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego "Baśnie Gór". Nad rzeźbami przez dwa tygodnie pracowała grupa polskich i zagranicznych rzeźbiarzy. Wynikiem ich pracy są cztery rzeźby z dolomitu: Księżniczka na ziarnku grochu, Panienka z okienka, Stopa Olbrzyma i Smok. Odwiedzający rabczański Park mogą również skorzystać z oferty dwóch kawiarni, które oferują swym gościom szeroki wybór napoi, dań i deserów.

Wszystkie atrakcje i możliwości, jakie daje Park Zdrojowy Rabce-Zdroju, tworzą jego niepowtarzalną atmosferę. Jest to doskonałe miejsce wypoczynku wśród zieleni i kwiatów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem