Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo mazowieckie

Miasto: Sochaczew

Historia Muzuem Kolei Wąskotorowej rozpoczyna się dnia 30 listopada 1984 roku o godzinie 15.35, kiedy to w trasę wyruszył ostatni rozkładowy pociąg do Wyszogrodu. Dla upamiętnienia tej chwili wszystkie zegary w muzuem pokazują właśnie tę godzinę. Nazajutrz, 1 grudnia 1984 roku Sejmikowa Kolej Wąskotorowa w Sochaczewie zmieniła swego właściciela. Zostało nim Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a sochaczewska placówka stała się jego oddziałem, przyjmując nazwę Muzeum Kolei Wąskotorowej. Od tego dnia rozpoczęła się historia muzuem, jednak do jego otwarcia wiodła długa i wyboista droga.

Należało przetransformować upadającą linię kolejową, a ludzie musieli nauczyć się inaczej patrzeć na otaczającą ich rzeczywistość, wykonywać inne zadania, co wymagało przemiany mentalnej i profesjonalnej. Trud włożony w pracę przy powstaniu muzeum przyniósł jednak zamierzony efekt. Dnia 6 września 1986 roku oficjalnie otwarto Muzeum dla zwiedzających, pokazując 22 jednostki zabytkowego taboru.

Przez minionych 25 lat systematycznie przybywało obiektów. Zaczynano z mieniem przejętym od Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. W skład majątku wchodziło 25 jednostek taborowych i pojedyncze, drobne obiekty, takie jak: narzędzia, latarki, dziurkacze. Zaczęto od napraw i porządków oraz pozyskiwania obiektów muzealnych. Ostatecznie zachowano 225 jednostek (jeden z największych w Europie zbiór taboru wąskotorowego), z czego na ekspozycji plenerowej pokazanych jest dziś 135 egzemplarzy, a 9 z muzealnych pojazdów przekazano w depozyt do innych instytucji.

Więcej informacji znaleźć można TU

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem