Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo lubuskie

Zamek w Międzyrzeczu to otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego. Zamek zlokalizowany jest na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy. Cały zespół składa się z zamku, muzeum oraz parku. 

Przez lata w warowni stacjonowały polskie wojska, strzegące pobliskiej granicy kraju. Dziś z dawnej potęgi umocnień niewiele pozostało. Mury mają kształt podkowy o łącznej długości 145 metrów i 2,6 metrów szerokości (u podstawy więcej). Zachowany jest do wysokości około 9 metrów (na żadnym odcinku nie jest to wymiar pełny). Przestrzeń wewnętrzna wynosi około 1200 metrów kwadratowych. 


Na terenie wyspy zamkowej znajduje się zrekonstruowany dom bramny, zniszczony przez wojska radzieckie w 1945 roku. Do zespołu zamkowo-muzealnego należy także karczma wzniesiona poza wyspą, przy obecnej drodze 137. Budynek wzniesiono w XVIII wieku. Po drugiej stroni rzeki Obry (na Winnicy), naprzeciw zamku znajduje się dawny folwark zamkowy z pierwszej połowy XIX wieku. W skład zespołu wchodzą budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Całość połączona była z zamkiem drewnianym mostem, obecnie nie istniejącym.

Otaczający zabudowania zamkowy park pochodzi z XIX wieku. Szczególnie cenna jest tu aleja platanów, która biegnie dawnym zewnętrznym wałem grodu. Całość założenia uzupełniają wody Obry i Paklicy oraz fosa zamkowa.


BILETY:

  • bilet ulgowy Muzeum (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) - 5 zł
  • bilet normalny Muzeum - 7 zł
  • bilet na Zamek - 4 zł
  • bilet łączony Muzeum + Zamek - 8 zł


Fotografie:

Z1 - By silu /, CC BY-SA 3.0 pl, 

Z2 - By Stanikmcz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

Z3 - By Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

Z4 - By Stanikmcz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

Z5 - By silu /, CC BY-SA 3.0 pl, 

Z6 - By Stanikmcz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

Z7 - By No machine-readable author provided. Merlin assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, 

Z8 - By Skarabeusz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

Z9 - By Wisniowy - Praca własna, Domena publiczna, 

Z10 - By Skvarlih - Praca własna, CC BY 3.0, 

Z11 - By Skvarlih - Praca własna, CC BY 3.0, 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem