Pozdrowienia z Bydgoszczy, rys. Andrzej Wróblewski

Poniżej znajdziecie przegląd atrakcji turystycznych w Bydgoszczy, które z pewnością spodobają się dzieciom podczas Waszego pobytu w naszym mieście.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

W bydgoskim Muzeum mydła i historii brudu poznacie historię higieny, brudu i produkcji mydła. Dowiedziecie się również np.: kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć... oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Będziecie mieli również okazję samodzielnie wykonać mydełko, które zabierzecie ze sobą na pamiątkę. więcej -->> Własnoręcznie wykonać mydło 

Bydgoszcz, Muzeum Mydła, fot. T. Markowski

Manufaktura słodyczy - Karmelowa Kraina

Również przy ulicy Długiej, niedaleko Muzeum Mydła, działa manufaktura słodyczy. Tu dzieci na własne oczy przekonają się jak przebiega proces produkcji słodyczy. Będą mogły również spróbować własnych sił i samodzielnie wykonać smaczne lizaki.

 

Atrakcje dla dzieci w Parku Myślęcinek

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, rekreacyjno-sportowych, a także dydaktycznych. Na dzieci czekają tu takie atrakcje jak np.:

-->> Ogród Zoologiczny, który jako jeden z nielicznych w skali całego kraju specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt. Jednak znajdziecie tu również wiele egzotycznych gatunków, jak np. lemur katta, tygrys amurski, czy krokodyl kameruński. więcej -->> Ogród Zoologiczny

Zoo w Bydgoszczy, Myślęcinek, fot. Robert Sawicki

-->> Zaginiony Świat, gdzie znajdziecie kilkadziesiąt modeli dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Uzupełnieniem Zaginionego Świata jest muzeum "Skarby Ziemi" -->> Zaginiony Świat

-->> Kolejka Parkowa, to świetna okazja, aby w około 35-45 minut okrążyć ponad 800-hektarowy Myślęcinek. Trasa przejażdżki wiedzie przez najbardziej charakterystyczne miejsca na mapie parku, a cała podróż pozwala podziwiać malownicze krajobrazy i piękno natury harmonijnie połączone z infrastrukturą parku.

-->> Park Rozrywki w Myślęcinku to doskonała zabawa dla osób w każdym wieku. Na najmłodszych czekają kolorowe karuzele, dmuchane zamki, basen z piłeczkami i gabinet luster. Rodzinne wycieczki umili legendarny Ślizg - Gigant oraz elektryczne samochodziki. Szybsze bicie serca miłośnikom mocnych wrażeń zapewni kolejka górska i rollercoaster sięgający w najwyższym punkcie 15 metrów wysokości.

-->> w Miasteczku Ruchu Drogowego, któe znajduje się przy głównej promenadzie parku pomiędzy Parkiem Rozrywki a polaną Różopole dzieci mają okazję praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. Miasteczko wyposażone jest m. in. w sygnalizację świetlną, rondo, przejścia dla pieszych, znaki drogowe. 

Europejskie Centrum Pieniądza oraz Zbiory Archeologiczne MOB

Na wystawie poświęconej mennicy bydgoskiej w Europejskim Centrum Pieniądza dzieci z pewnością najbardziej zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej, używanej do wytwarzanie monet grubych: talarów i półtalarów. Oprócz niej będą mogły poznać proces wytwarzania monet, a także narzędzia kowalskie, dające wyobrażenie o narzędziach używanych w trakcie działalności mennicy bydgoskiej oraz inne przedmioty takie jak: tygle, stemple mennicze, skrzynia – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy. wystawy stałe -->> Mennica bydgoska -->> Wyspa Młyńska - historia i teraźniejszość

Polecamy również wizytę w tzw. Białym Spichrzu, gdzie prezentowane są zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego. Poprzez ciekawą aranżację plastyczną i liczne rekonstrukcje (m.in. stępa, żarna, koło garncarskie, wyposażenie rycerza) przybliżono tu atmosferę dawnych czasów, a wprowadzenie nowoczesnych metod przekazu (multimedia, monitory dotykowe) umożliwia czynny udział w zwiedzaniu ekspozycji. wystawy stałe -->> W grodzie Bydgosta -->> Bydgoszcz i region u zarania dziejów

Bydgoszcz, Mennica Bydgoska, MOB

Magiczny plac zabaw

Będąc na Wyspie Młyńskiej warto zajrzeć również na plac zabaw nad Młynówką. Oprócz nowoczesnego i bezpiecznego wyposażenia znajduje się tam również Magiczne Krzesło, czyli eksponat z filmu dla dzieci "Magiczne Drzewo", który w znacznej części realizowany był w Bydgoszczy. Nieopodal znajdują się Wielkie Krzesła - instalacja według idei Wacława Kuczmy. Dzieci uwielbiają się na nie wspinać i fotografować.

Muzyczny plac zabaw

Innym ciekawym miejscem zabaw dla dzieci jest Muzyczny plac zabaw w Parku im. Kochanowskiego. Jego wyposażenie nawiązuje do charakteru Dzielnicy Muzycznej, dlatego znaleźć tu można, oprócz tradycyjnych sprzętów, również instrumenty muzyczne, jak na przykład tuby, ksylofony czy bębenki.

Muzyczna fontanna

Warto jednego dnia zostać dłużej w Dzielnicy Muzycznej, przy muzycznej fontannie, by obejrzeć atrakcyjny spektakl muzyki, światła i wody (w środy, piątki i soboty o godz. 21.30 <Maj/Czerwiec>, a latem <Lipiec/Sierpień> codziennie).

Bydgoszcz, Fontanna Muzyczna, fot. Robert Sawicki

Gry turystyczne w Bydgoszczy

Dzieci uwielbiają rozwiązywać zagadki, a rodzice lub opiekunowie uwielbiają gotowe propozycje. Dlatego polecamy Wam szereg bydgoskich gier turystycznych, dzięki którym dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas poznawania zabytkówciekawostek i tajemnic Bydgoszczy.

-->> "Szyfr Pana Twardowskiego" - Trasa nr 1 - to zabawa dla najmłodszych, podczas której dzieci poznają najważniejszeatrakcje Starego Miasta

-->> "Strzała Łuczniczki" - Trasa nr 2, która wiedzie ze Starego Miasta do Dzielnicy Muzycznej.

-->> Kod Rejewskiego - Trasa Nr 3 - to propozycja dla trochę starszych dzieci, ze względu na trudniejsze zadania matematyczne i logiczne.

a także „Tajne spotkanie” z Marianem RejewskimUrodzinowy quest: Miasto nad Brdą – 670. lat Bydgoszczy"Kanałowe zagadki" oraz Wodne Miasteczko

Bydgoszcz, Gra turystyczna, atrakcje dla dzieci

Rejs po Brdzie

Kolejną atrakcją, która powinna przypaść do gustu najmłodszym jest rejs tramwajem wodnym. Od strony wody Bydgoszcz wygląd zupełnie inaczej, a dodatkową atrakcją jest możliwość poznania zasad funkcjonowania urządzeń hydrotechnicznych podczas śluzowania statku. Jeśli wolicie być jeszcze bliżej wody polecamy wynajęcie kajaków lub rowerów wodnych, którymi można popływać po Brdzie w centrum miasta.

Bydgoszcz, kajaki na Brdzie, fot. Robert Sawicki

Mistrz Twardowski

Dwa razy dziennie, o godz. 13:13 oraz 21:13 o swojej obecności w Bydgoszczy przypomina Mistrz Twardowski. Pojawia się on w oknie jednej z kamienic przy Starym Rynku. 

Makieta dawnej Bydgoszczy oraz makieta zamku

Przed głównym wejściem do zabytkowych Spichrzy (obecnie Muzeum Okręgowe) znajduje się makieta Bydgoszczy z dawnych wieków. Patrząc na nią możemy dostrzec kilka nieistniejących już budynków: ratusz i kościół Jezuitów na Starym Rynku, mały romański kościółek św. Idziego, bramy miejskie oraz zamek bydgoski, który istniał w latach 1346-1656, czyli do czasu Potopu Szwedzkiego. W pobliżu miejsca, w którym wybudowano zamek obecnie znajdziecie jego miniaturę, dzięki której dzieci dowiedzą się jak zamek wyglądał.

Makieta dawnej Bydgoszczy, fot. J. Zasada

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem