miasto jasło

Przyjedź, zobacz, poznaj…. miasto Jasło

Jasło jest malowniczo położonym miastem w południowo-wschodniej Polsce, u podnóża Karpat, a otaczają go aż trzy rzeki: Jasiołka, Wisłoka i Ropa.
Miasto jest znakomitym miejscem wypadowym w Beskid Niski z Magurskim Parkiem Narodowym oraz pogórze Ciężkowickie z pasmem Brzanki i Liwocza. Wspaniały krajobraz, bliskość dziewiczych zakątków przyrody to tylko niektóre atuty Jasła.





 Jasło to jedno z najstarszych miasta na Podkarpaciu. Jego historia sięga XII wieku. W 1365 r. król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie. Swój rozkwit przeżywało w okresie renesansu, a jego uprzemysłowienie rozpoczęło się wraz z odkryciem w okolicach złóż ropy naftowej. W historii Jasło zapisało się jako miejsce, gdzie Ignacy Łukasiewicz wynalazca lampy naftowej założył w 1856 r. pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej, działającą do 1861 r. Niestety burzliwy wiek XX, zwłaszcza okres II wojny światowej dotkliwie zniszczył miasto. A to co pozostało świadczy o bogatej przeszłości tego miasta.

Spacerem po mieście trzech rzek

Pod względem architektonicznym Jasło jest miastem „młodym”, a spośród najciekawszych jego obiektów warto zobaczyć: kolegiatę pw. WNMP (XV w.), Pałac Sroczyńskich w którym wychował się mjr H. Dobrzański „Hubal”, Stary Cmentarz (założony w XVIII w.) czy Sanktuarium św. Antoniego. Muzeum Regionalne w Jaśle prezentuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z Jasłem i okolicą. Niezapomnianą atrakcją dla dzieci jest jedyne w Polsce Muzeum Lizaka, gdzie można zobaczyć od początku do końca, jak tworzone są cukierki i lizaki.



Aktywnie i na sportowo...

Jasło oferuje także liczne atrakcje rekreacyjne i sportowe, stanowiące ciekawą ofertę na aktywne spędzanie wolnego czasu. Warto odwiedzić Ogródek Jordanowski z kolorowymi placami zabaw dla dzieci, skateparkiem, siłownią na wolnym powietrzu dla dzieci i dorosłych, ścieżką zdrowia i boiskami sportowymi. Niewątpliwą gratką dla każdego miłośnika dwóch kółek jest tor dla rowerów BMX. Na jasielskim torze odbywają się Mistrzostwa Polski BMX. Bezpośrednio przy torze BMX znajduje się park linowy, który podzielony jest na cztery trasy o różnej skali trudności. Ostoją ciszy i spokoju jest teren rekreacyjny przy ul. Kwiatowej w Jaśle. Na blisko 5 ha obszarze znajduje się tam m.in. jezioro, po którym można pływać rowerkami wodnymi. Atrakcją dla spacerowiczów jest również pływająca przystań. Wokół zbiornika znajdują się boiska sportowe, ścieżka zdrowia, place zabaw, stoliki do gry w szachy i warcaby, a także miejsca do grillowania.




Polecamy również obiekty rekreacyjno-sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Nowoczesny kompleks składa się z  krytej pływalni: basenu rekreacyjnego, pływackiego, whirlpool, wanny z hydromasażem spa, sauny fińskie i parowa, gabinetu rehabilitacji i masażu oraz kawiarnii, kortów tenisowych, hali sportowej, sali sportów walki, sali ćwiczeń aerobowych, siłowni, boisk wielofunkcyjnych (piłka nożna i baseball) oraz ścianki wspinaczkową. Latem na terenie obiektu funkcjonuje basen otwarty z dwoma zjeżdżalniami i boiskami do piłki plażowej. W okresie zimowym  amatorom sportów zimowych rozrywkę zapewnia sztuczne lodowisko, górka narciarska dla początkujących oraz pełne zaplecze sprzętowe do uprawiania narciarstwa biegowego.




Miejskie gry turystyczne

Atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także dla rodziców są 4 miejskie gry turystyczne, opracowane z myślą o zwiedzaniu Jasła trasą wytyczoną poprzez zagadki, której zwieńczeniem jest odkrycie tajemnicy lub skarbu.


Lekcja geologii

Jasielskie skałki to dobrze wyeksponowane sztuczne odsłonięcie geologiczne przy terenie rekreacyjnym "Przystanek Kwiatowa" w Jaśle, które znalazło się w grupie 100 najciekawszych obiektów geologicznych, opisanych w Katalogu obiektów geoturystycznych w Polsce. Odsłonięcie zbudowane jest z kompleksu piaskowców i łupków oraz wapieni jasielskich, gdzie w ramach prowadzonych badań zostały odkryte liczne odciski ryb. Geoturystyka jest działem turystyki, bazującej na poznawaniu obiektów i procesów geologicznych. Duże zainteresowanie walorami skał i minerałów przyczynia się do rosnącej popularności tej formy turystyki.



Atrakcje dla miłośników astronomii

Obserwatorium astronomiczne to wymarzone miejsce dla pasjonatów astronomii. Umożliwia obserwację takich zjawisk astronomicznych jak: zaćmienia, zakrycia, przejścia oraz planety układu słonecznego.




Jasło współcześnie… winne klimaty

Obecnie Jasło staje się stolicą odrodzonego winiarstwa polskiego. Przez Jasło i okolice przebiega „Jasielski Szlak Winny”, który tworzy szesnaście winnic. Na szlaku znajduje się także miejska winnica „Jasło”, powstała w 2016 r., z terenu której przy bezchmurnej aurze można zobaczyć nawet Tatry.  Corocznie w ostatni wakacyjny weekend w Jaśle odbywają się Międzynarodowe Dni Wina, jedna z największych w kraju imprez winiarskich. W trakcie winiarskiego festiwalu prezentuje się wiele winnic z kraju i zagranicy. Dni Wina są świętem ziemi jasielskiej, prezentującym jej kulturę, sztukę ludową, tradycje i zwyczaje. Dają również możliwość przybliżenia uczestnikom kultury miast zaprzyjaźnionych z Jasłem. Różnorodność atrakcji i imprezy towarzyszące sprawiają, że odbiorcami są także rodziny z dziećmi.


Aplikacja mobilna „Jasło”

Chcesz wiedzieć, co dzieje się w Jaśle w czasie twojego pobytu? Polecamy aplikację mobilną „Jasło”.
Aplikacja to kompleksowy informator dotyczący miasta Jasła i okolic, o wydarzeniach w mieście, w tym repertuar kina, wystawy, koncerty, wydarzenia kulturalne. Wskaże miejsce, gdzie możesz także odpocząć po dniu pełnym wrażeń i atrakcji, zwiedzając Jasło. Wszystkie obiekty, trasy bądź wydarzenia z współrzędnymi GPS można w łatwy sposób dodawać do planera, pełniącego funkcję podręcznego przewodnika. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i Apple Store pod nazwą „Jasło”. Można ją bezpłatnie pobrać na telefon lub tablet.


Więcej informacji: www.jaslo.pl  www.citik.jaslo.pl
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle, ul. Sokoła 8, tel. +48 518 825 699, e-mail: info@citik.jaslo.pl


Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego o Jaśle:


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem