Atrakcje dla dzieci w Świnoujściu - Krainie 44 wysp

Świnoujście ma tak wiele obliczy, jak wiele jest wysp, które obejmuje swoimi granicami. Największe z nich to Uznam, Wolin i Karsibór - to trzy filary Świnoujścia, jedynego miasta w Polsce o tak wyjątkowym, wyspiarskim charakterze. Każda z nich daje miastu inne możliwości. Sprawdźcie je wszystkie, by odkryć jakie atrakcje dla dzieci i rodziców tu przygotowano.

Część Świnoujścia leżąca na wyspie Uznam, dzielonej z Niemcami, to część turystyczno-uzdrowiskowa, administracyjna i mieszkaniowa. To tu znajduje się najszersza plaża nad Bałtykiem, promenada, centrum kulturalne i rozrywkowe miasta. Fragment położony na wyspie Wolin to w głównej mierze przemysłowa część miasta. Karsibór zaś jest zieloną ostoją spokoju i wytchnienia, o unikatowych walorach przyrodniczych i turystycznych.

Wielu gości przyciąga do Świnoujścia piękna plażanajszerszy nad Bałtykiem, ponad 100-metrowy pas nieskazitelnie czystego, białego piasku. To tu wody Bałtyku są najcieplejsze, zachęcając do morskich kąpieli i uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, windsurfing czy kitesurfing. Ale to tylko jedno z wielu obliczy Krainy 44 Wysp.

 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego czy chce wypocząć na łonie natury, oddać się słodkiemu lenistwu na plaży, aktywnie spędzić czas, czy też dać się porwać szalonej zabawie.

Zapraszamy do poznania Krainy 44 Wysp!

Już teraz specjalnie dla dzieci do pobrania kolorowana ze Świnoujścia, która może być świetną zachętą do odwiedzenia miasta, lub jednym ze wspomnień z pobytu tutaj. Kolorowanka ze Świnoujścia PDF  

Wyspy aktywnie

Wyjątkowe położenie geograficzne, różnorodność form terenu i wód oblewających wyspy, bogactwo natury i przyjazny klimat oraz rozwinięta infrastruktura turystyczna stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku.

Sieć szlaków zachęca do rajdów rowerowych i nordic walkingu, spokojne wody Zalewu Szczecińskiego i rozlewiska Świny kuszą żeglarzy, kajakarzy i wędkarzy, malownicze tereny okolicznych rezerwatów przyrody przyciągają miłośników pieszych wędrówek na łonie natury.

Zatem odkryjmy aktywne oblicze Krainy 44 Wysp!

Rowerem po wyspach

Rozbudowana sieć dobrze oznakowanych szlaków rowerowych obejmuje swoim zasięgiem zarówno polską jak i niemiecką część wyspy Uznam oraz wyspę Wolin. Tylko w granicach Świnoujścia znajduje się ponad 100 km tras. Ścieżki rowerowe łączą najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Kamminke, tym samym czyniąc jazdę rowerem najdogodniejszym sposobem poruszania się po mieście i jego okolicach.

 

szlaki i ścieżki rowerowe w Świnoujściu

 

Nie musicie mieć własnych roweru, by swobodnie poruszać się po wyspie. Na na naszym terenie działa wiele wypożyczalni rowerowych, przy hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Dla pełnej wygodny można skorzystać także z oferty firm dowożących i odbierających rowery ze wskazanego adresu. Dodatkowo dzięki nowoczesnemu, transgranicznemu systemowi wynajmu rowerów UsedomRad można wypożyczyć rower w jednym z 40 samoobsługowych punktów rozlokowanych na całej wyspie Uznam i zostawić w innym – niezależnie czy jest to niemiecka, czy polska strona wyspy.

Do pobrania dla rowerzystów:

Kliknij tutaj i zobacz więcej o ścieżkach i szlakach rowerowych w Świnoujściu

Place zabaw w Świnoujściu

Jesteście gotowi na świetną zabawę? Jeżeli tak, to koniecznie musicie wybrać się do Świnoujścia i odkryć wszystkie place zabaw dla dzieci jakie tu przygotowano! Jest ich na prawdę dużo. Zaskoczą Was różnorodnością i formą. W Parku Zdrojowym, gdzie znajduje się przestronny plac zabaw przywita Was papuga - zjeżdżalnia, w Parku Chopina dzieci mogą wspinać się na dużego dinozaura, a na placu zabaw w Warszowie stanąć na mostku kapitańskim wielkiego drewnianego statku. Te miejsca koniecznie trzeba odwiedzić i podarować dzieciom chwile beztroskiej, świetnej zabawy.

 

place zabaw dla dzieci w Świnoujściu

 

Na placach znajdziemy też bardziej standardowe wyposażenie: huśtawki, zjeżdżalnie, instalacje do wspinaczki, bujane koniki i piaskownice. Warto także dodać, że obiekty te usytuowano w bardzo korzystnych miejscach. Wśród zieleni, przy deptakach, w spokojnych częściach miasta. Jest to więc nie tylko świetna infrastruktura, ale i ucieczka od miejskiego zgiełku, cisza i spokój. To miejsca, do których che się wracać.

Kliknij tutaj i odkryj wszystkie place zabaw w Świnoujściu 

Skateparki w Świnoujściu

Jeżeli chcecie w Świnoujściu poczuć smak sportów ekstremalnych i pojeździć na rolkach, deskorolce czy rowerze po torze z przeszkodami i rampami to odkryjcie koniecznie skateparki, które tu przygotowano. To nowoczesne obiekty sportowe, na których zarówno dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę ze sportem jak i nieco bardziej doświadczeni trenować swoje umiejętności. 

Kliknij tutaj i zobacz skateparki w Świnoujściu.

 

Boiska sportowe w Świnoujściu

W Świnoujściu aktywnie spędzić czas można na wiele sposobów. Dla fanów sportów drużynowych czekają nowoczesne kompleksy boisk wielofunkcyjnych. Możemy tu rozegrać z przyjaciółmi emocjonujące mecze w piłkę nożną lub koszykówkę. Warto wybrać się tu także z dziećmi i na dobrze przygotowanych obiektach aktywnie spędzić czas.  

boisko do piłki nożnej dla dzieci w Świnoujściu

 

Kliknij tutaj i zobacz najlepsze boiska sportowe w Świnoujściu

Siłownie zewnętrzne w Świnoujściu

Jak poprawić swoją sprawność i zadbać o kondycję w Świnoujściu? To bardzo proste, odkryjcie koniecznie jedną z kilku siłowni plenerowych jakie tu rozlokowano. Znajdziecie tu wiele urządzeń do ćwiczeń usytuowanych w pięknej, zielonej okolicy. Trening na świeżym powietrzu, wśród zieleni to sama przyjemność. Są to także doskonałe miejsca na przerwę podczas dłuższego spaceru lub rodzinnej wycieczki rowerowej.  

Kajakiem w meandrach Świny

Przyjęło się sądzić, że najlepsze spływy kajakowe odbywają się wraz z nurtem rwących potoków. Tymczasem rozlewiska Starej Świny, obejmującej swoimi ramionami grupę malowniczych wysepek, również potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W odległości zaledwie kliku kilometrów od Bałtyku przebiegają dwa oznakowane szlaki kajakowe: szlak kajakowy ,,44" - ok. 30 km oraz szlak kajakowy wzdłuż brzegów Wyspy Wolin - ok. 60 km.

 

szlaki kajakowe w Świnoujściu

 

Spływy kajakowe w Krainie 44 Wysp to prawdziwa przyrodnicza uczta. Pływając wśród zarośli można podejrzeć rzadkie gatunki wodnych ptaków, a przy odrobinie szczęścia nawet pracujące bobry.

Kliknij tutaj i zobacz więcej o szlakach kajakowych w Świnoujściu

Z kijkami po plaży

Bardzo modny ostatnimi czasy nordic walking przywędrował z Finlandii także do Krainy 44 Wsyp. Miłośnicy tej formy rekreacji w Świnoujściu mają do wyboru kilka bardzo atrakcyjnych tras, zróżnicowanych pod kątem trudności, długości i oczywiście krajobrazu.

nordic walking w Świnoujściu

 

Pod żaglami

Miano wyspiarskiej krainy zobowiązuje – Świnoujście to miasto żeglarzy, a dowodem na to są liczne imprezy żeglarskie i regaty organizowane na świnoujskich wodach. Największe i najliczniej odwiedzane to Baltic Polonez Cup Race, Sail Świnoujście, Regaty Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Regaty Unity Line. Organizowane są także: Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Macht Racingu, Etapowe Regaty Turystyczne i Regaty Dni Morza. Warto odwiedzić wtedy miasto z dziećmi i podziwiać statki w pełnej krasie. 

port i żegluga w Świnoujściu

 

Do dyspozycji żeglarzy jest nowoczesny port jachtowy na terenie Basenu Północnego, natomiast od strony zalewu, nad jeziorem Wicko Wielkie, dostępna jest przystań żeglarska w Łunowie. Jezioro Wicko Wielkie i rozlewiska Starej Świny to spokojne akweny, bardzo przyjazne dla początkujących żeglarzy. Ci bardziej doświadczeni mogą wypłynąć na wody Zalewu Szczecińskiego bądź sprawdzić się na morskich wodach Zatoki Pomorskiej.

Po ekstremalną przygodę

Silne wiatry powstające na styku cyrkulacji lądowych i morskich mas powietrza dla miłośników sportów wodnych są jednym z największych atutów Krainy 44 Wysp. W połączeniu z otaczającą zewsząd wodą stwarzają doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.

 

windsurfing i kitesurfing w Świnoujściu

 

Z wędką nad rozlewiska

Za wędkarski raj z pewnością można uznać rozlewiska Starej Świny, rozciągające się między Karsiborem, Przytorem a Łunowem. Te wody gwarantują niezwykle zróżnicowane gatunkowo połowy.

Okolice Świnoujścia to rejon, gdzie wody morskie stykają się z wodami śródlądowymi i przenikają nawzajem, pozwalając także rybom słodkowodnym wędrować do morza, zaś morskim odwiedzać różnorodne akweny śródlądowe.

Kanał Piastowski, odcinający Karsibór od Uznamu, co roku gromadzi wzdłuż swoich brzegów dziesiątki wędkarzy walczących o trofeum mistrzostw w wędkarstwie spławikowym.

Kliknij i sprawdź więcej informacji dla wędkarzy 

W odwiedziny do sąsiadów

Transgraniczność Świnoujścia to jeden z ogromnych atutów miasta, daje niepowtarzalną okazję, aby odkryć niemiecką część wyspy Uznam lub zapuścić się głębiej w ląd lub odwiedzić pobliską Skandynawię.

Niemieckie miejscowości Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin słyną z malowniczych deptaków, na których co krok spotyka się urocze, małe kawiarenki z widokiem na morze. Ze Świnoujścia istnieje też bardzo wygodne połączenie promowe do Skandynawii – Ystad.

Kliknij i dowiedź się więcej dlaczego warto odwiedzić naszych sąsiadów

Atrakcje turystyczne w Świnoujściu

Kraina 44 Wysp już wieki temu stała się ważnym strategicznie punktem militarnym na mapie Europy. Przez swoje szczególne położenie geograficzne tereny u ujścia rzeki Świny jawiły się jako bardzo atrakcyjne dla handlu, gospodarki morskiej i obronności.

Z czasem gospodarze Krainy 44 Wysp uczynili ją prawdziwą twierdzą na wyspach. Dziś odwiedzający te strony mogą udać się w swoistą podróż w czasie śladami militarnej historii Pomorza Zachodniego dzięki świetnie zachowanym obiektom fortyfikacyjnym pochodzącym z początków XIX wieku. 

Twierdza na wyspach

Twierdza to unikatowy w skali światowej zespół zabytkowych budowli militarnych, doskonale wkomponowany w malowniczy pejzaż delty Odry. Przybrawszy miano „Twierdzy na wyspach”, został wyróżniony jako wyjątkowy produkt turystyczny Pomorza Zachodniego.

 

zwiedzanie świnouścia

 

W 2005 roku „Twierdza na wyspach” uzyskała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce.

Dziś kompleks trzech fortów (fort Anioła, fort Zachodni, fort Gerharda) położonych po obydwu stronach rzeki Świny to nieocenione świadectwo historii i niecodzienna atrakcja turystyczna Świnoujścia. Wyposażone w bogaty zbiór eksponatów z różnych epok Fort Zachodni i Fort Anioła na wyspie Uznam oraz rozpoczynający „Szlak fortyfikacyjny” na wyspie Wolin Fort Gerharda pozwalają na swoistą podróż w czasie i odkrycie militarnego dziedzictwa tej części Europy.

Kliknij i dowiedź się więcej o fortach w Świnoujściu.

 

Podziemnie Miasto

Podziemne Miasto w Świnoujściu to niesamowita atrakcja, która jeszcze do niedawna było jedną z najbardziej tajemniczych fortyfikacji wojskowych tego regionu. Poniemiecki kompleks budynków ukrytych w lesie w okolicach Świnoujścia, działa morskie i przeciwlotnicze oraz system podziemnych korytarzy i schronów. Jest to ciekawostka nie tylko dla osób interesujące się historią i militariami, ale także rodziny z ciekawymi świata dziećmi.

 

Kliknij i odkryj więcej na temat Podziemnego Miasta w Świnoujściu

Latarnia morska

W Świnoujściu znajduje się największa latania nad polskim Bałtykiem i jedna z największych na świecie. Jeżeli chcecie przeżyć niesamowitą przygodę i spojrzeć na Świnoujście z góry to koniecznie musicie wybrać się z dziećmi na sam szczyt latarni morskiej znajdującej się przy porcie handlowym. Tam po pokonaniu 308 stopni czeka na Was taras widokowy położony aż 65 metrów nad ziemią!

Warto także dodać, że u stóp latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w Świnoujściu o bardzo ciekawej ekspozycji.

Kliknij tutaj, by zobaczyć więcej informacji o Latarni morskiej w Świnoujściu

Wyspy przyrody

Łagodny, nadmorski klimat, obfitość wód, różnorodność form terenu i gleb sprawia, że roślinność może tak bujnie się tu rozwinąć, dając jednocześnie przestrzeń do życia wielu gatunkom ptaków i zwierząt.

 

dzika przyroda w Świnoujściu

 

W obrębie Świnoujścia, szczególnie w Parku Zdrojowym, występuje wiele drzew i krzewów zarejestrowanych jako pomniki przyrody, a także duża ilość rzadkich i egzotycznych roślin ozdobnych.

 

Mapka - szlaki pomników przyrody

Enklawą unikatowej roślinności są pasy nadmorskich wydm na Półwyspie Przytorskim czy w samym Świnoujściu. Wyspa Uznam ma w swoich granicach także unikatowy rezerwat „Karsiborskie Paprocie”, gdzie rosną bujne, sięgające ponad 2 metrów paprociowe zarośla. Zaś ci, którzy odwiedzą Krainę 44 Wysp na początku października, mogą wziąć udział w organizowanej co roku na okoliczność obchodów Dni Ptaków wycieczce przez najciekawsze tereny rezerwatu.

Będąc na wyspie Karsibór z dziećmi warto odwiedzić plac edukacji przyrodniczej mieszczący się przy filii Miejskiego Domu Kultury. Plac jest ogólnodostępny i składa się z trzech stref: edukacji przyrodniczej, zabaw sprawnościowych oraz wypoczynku.

Kliknij i zobacz PDF o wyspie Karsibór i jej atrakcjach 

Wydarzenia na wyspach

Kulturalna i rozrywkowa oferta Świnoujścia jest tak różnorodna, że bez wątpienia zaspokoi potrzeby zarówno gości poszukujących szalonej zabawy, jak i spragnionych wysokich doznań kulturalnych. Także dzieci znajdą tu coś dla siebie.

wydarzenia dla dzieci w Świnoujściu

Większość imprez i atrakcji odbywa się w sezonie letnim, gdy kurort odwiedza najwięcej turystów z Polski i zagranicy, ale i poza sezonem miasto nie zapomina o strawie dla duszy. Warto odwiedzić lokalne galerie i kluby, aby poznać wyspiarską, różnorodną kulturę w wykonaniu miejscowych twórców.

Sail Świnoujście i Festiwal Piosenki Morskiej "Wiatrak", Grechuta Festival, FAMA, Projekt Plaża i Wakacyjne Miasto Kobiet to kilka z głównych wydarzeń. Są to imprezy przyciągające wykonawców i gości z całej Polski, co zachęca do odwiedzania w tym czasie Krainy 44 Wysp. Ciekawych imprez jest jednak w kalendarium Świnoujścia o wiele więcej.

Kliknij i zobacz aktualny kalendarz imprez w Świnoujściu

Świnoujście to wyjątkowe miasto, którego klimat trudno opisać, warto go jednak poczuć podczas pobytu tutaj. Dzika przyroda, najszersza plaża, niesamowite zabytki, doskonała infrastruktura i moc atrakcji dla dzieci sprawiają, że do doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnych chwil. Zapraszamy więc do Świnoujścia, a profil na portalu Atrakcje Dziecięce będzie Waszym najlepszym przewodnikiem.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem