Trzebnica - stolica Powiatu Trzebnickiego, siedziba Gminy Trzebnica oraz władz powiatowych. Prawa miejskie nadane w roku 1250. Miasto położone jest wśród Pasma Wzgórz Trzebnickich, w odległości 24 km na północ od Wrocławia przy krajowej trasie nr 5 oraz S5.

panorama Trzebnicy

Atrakcje dla dzieci w Trzebnicy

Trzebnica charakteryzuje się wielowiekową historią. Nie brakuje tu interesujących, ważnych, tajemniczych i ciekawych miejsc. Znajdziemy w niej różnorodne atrakcje dla dzieci usytuowane w różnych zakątkach miasta, tak by wszyscy mieszkańcy mogli z nich wygodnie korzystać. Watro podążyć śladami Kociej Ścieżki i przybić piątkę z Super Kotem, odwiedzić liczne place zabaw, skatepark, Street Workout Park, siłownię zewnętrzną, Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ, boisko do siatkówki, miejsce do gry w bulle i szachy, ścieżkę zdrowia, boisko Orlik 2012 oraz stadion miejski Fair Play Arena, sezonowe lodowisko, ścieżki rowerowe lub przestrzeń do biegów na orientację i Nordic Walking. Nie można także przegapić seansu w Kinie Polonia 3D i ciasta z artkawiarni.

Trzebnica słynie z licznych zabytków, najważniejszym z nich jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Uwagę przykuwają także Trzebnicki Rynek, zrewitalizowane tereny stawów oraz wykopaliska archeologiczne, gdzie będzie mieścił się Trzebnicki Park Kulturowy Winna Góra.

atrakcje dla dzieci w Trzebnicy  

Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym, służącym do dzisiejszego dnia jest Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy. Mocą dekretu Kongregacji do Spraw Duchowieństwa otrzymała w 2007 roku status Międzynarodowego Sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę miasta i jest powodem dumy jego mieszkańców. Jej zwiedzanie z pewnością dostarczy wielu pozytywnych i niezapomnianych przeżyć. Bazylika św. Jadwigi – kościół zbudowany pod wezwaniem św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny jest najstarszym sanktuarium na Śląsku i jedną z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich oraz miejscem uświęconym kultem św. Jadwigi. Trójnawowa bazylika ma 80 m długości i 23 m szerokości.

bazylika w Trzebnicy   

Super Kot

Super kot jest maskotką Gminy Trzebnica dedykowaną dzieciom. Premiera wizerunku superbohatera z naszej gminy miała miejsce podczas XXXIII Trzebnickiego Święta Sadów. Dzieci mogły się sfotografować z wielką podobizną Super Kota oraz otrzymać znak pomocnika – pieczątkę w kształcie kociej łapki.Przyjazny i sympatyczny superbohater jest wykorzystany przy akcjach skierowanych do dzieci, jak Dzień Dziecka, otwarcia placów zabaw, spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w przedszkolach i szkołach. Jego wizerunek pojawia się na wielu materiałach promocyjnych przeznaczonych dla najmłodszych.

kot dla dzieci w trzebnicy   

Kocia Ścieżka

Kocia ścieżka to zabawa skierowana do dużych i małych, po której oprowadza wszystkich Super Kot. Polega na odnalezieniu ukrytych 30 śladów kocich łap w różnych ciekawych miejscach i zakątkach miasta. Przy każdym z nich czeka tajna wiadomość od Super Kota, a wraz z nią pakiet informacji i ciekawostek oraz specjalne pytania. Aby móc je odczytać wystarczy zeskanować telefonem kod QR. Na ścieżce napotkamy także rzeźby kotków. Uczestnikami zabawy mogą być dzieci i młodzież, rodzice, dziadkowie, całe rodziny, ale i odwiedzający miasto goście czy turyści. Włączając do zabawy dodatkowo fantazję można przejść trasę w różnych kierunkach, bo koty jak wiadomo chodzą swoimi drogami lub wykonać przygotowane zadanie przy każdym punkcie. A sam udział rodziców, dziadków to dodatkowo poświęcony czas dzieciom w zabieganych czasach. Do przejścia trasy można pobrać specjalną ulotkę, na której odciśnięte są kocie łapki do odznaczenia już tych odnalezionych. Ulotka dostępna jest w Wydziale Promocji Urzędu Miejskiego oraz w Punkcie Gminnej Informacji Turystycznej. Trzebnica atrakcje dla dzieci

Park Solidarności

Pomiędzy ulicami: Stawową, Klasztorną, Oleśnicką i Ks. Dz W. Bochenka znajduje się najpiękniejszy rodzinny park, liczący ponad 1 ha Park solidarności, Park został poddany gruntownej rewitalizacji w 2010 roku. Zmodernizowano schody na starym nasypie kolejki wąskotorowej i zamontowano na nich balustrady. Stary drzewostan został odnowiony oraz zagospodarowano nowe rozwiązania drzew i krzewów. Wytyczono nowe ścieżki, zamontowano ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. W parku każdy znajdzie swoje ulubione miejsce: boiska do gier zespołowych, skatepark, stoły do gry w szachy, Street Workout park, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. W centralnym miejscu została zamontowana fontanna, a tuż obok mieszka jeden z kotów Nastroszek. W sąsiedztwie parku znajduje się kompleks sportowy Orlik, Klasztor Sióstr Boromeuszek, Aquapark oraz stawy trzebnickie. Na mapie Parku Solidarności można zobacz jak rozmieszczone są atrakcje.

park solidarnosci Trzebnica  

Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ

Obiekt przepięknie położony przy wypoczynkowo – rekreacyjnych terenach miasta jest najnowocześniejszym obiektem w regionie. Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ składa się z dwóch części. W wewnętrznej można skorzystać z basenów sportowego i rekreacyjnego oraz licznych saun, jacuzzi, zjeżdżalni, wiru wodnego oraz brodzika dla dzieci. Basen zewnętrzny (czynny sezonowo) zaopatrzony jest dodatkowo w zjeżdżalnie zewnętrzne, plac zabaw dla najmłodszych z brodzikiem oraz boisko do siatkówki plażowej.

W ofercie parku wodnego znajduje się min. sekcja pływacka, sekcja hokeja podwodnego - Hydra Trzebnica, nauka pływania dla dzieci oraz dorosłych, aqua areobik, rehabilitacja w wodzie, półkolonie i wiele innych. Na terenie basenu wewnętrznego organizowane są zawody pływackie dla szkół oraz zawody amatorskie. W Trzebnicy odbywają się również turnieje hokeja podwodnego o randze ogólnopolskiej. Basen przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Przy obiekcie znajduje się duży parking mieszczący ok. 100 miejsc.

W lipcu 2017 oferta parku wodnego poszerzyła się o nową strefę aktywności. Zostały otwarte: kręgielnia, siłowania oraz siłownia typu cross.

park wodny aquapark Trzenica  

Kręgielnia

Czterotorowa kręgielnia została dostosowana do nauki gry dla najmłodszych. Specjalne podnoszone bariery sprawiają, że kula toczona przez dzieci nie wpada do rynny, odbijając się zawsze trafia do celu. Jest też przyjazny smok, z którego grzbietu łatwiej wprawić w ruch ciężką kulę. Ponadto na terenie kręgielni znajdą się również minigry m.in. stoły do gry w bilard i cymbergaja, piłkarzyki i dartyNad sprawnym przebiegiem gier na kręgielni oraz bezpieczeństwem przyszłych graczy czuwać będzie zespół instruktorów.


Dzieci są naszą przyszłością

Mając na uwadze słuszność stwierdzenia, że dzieci są naszą przyszłością, prowadzimy liczne przedsięwzięcia i inwestycje mające na celu wprowadzenie udogodnień dla rozwoju najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Działania te realizujemy na wielu płaszczyznach uwzględniając potrzeby dzieci, ale również ich pasje i zainteresowania.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem