Włodawa to 14 tysięczne miasteczko leżące we wschodniej Polsce u styku trzech granic: Polski, Białorusi i Ukrainy. Prawa miejskie otrzymała w 1534 roku. Położenie nad wielką rzeką, sprzyjało szybkiemu rozwojowi miasta jako ośrodka handlowego i tranzytowego. Wypadki dziejowe wielokrotnie hamowały pomyślny rozwój Włodawy. Obecnie miasto znowu rozkwita, stawiając przede wszystkim na bogatą kulturę i turystykę.
Współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy, powstało w wyniku przenikania się kulturowych i religijnych trendów wielu narodów. Włodawa bowiem przez wieki była miastem, w którym w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi.Tradycję wielokulturowości upamiętnia i kultywuje Festiwal Trzech Kultur, podczas którego w autentycznych wnętrzach świątyń i plenerach występują znani w Polsce i na świecie artyści.
Wokół Włodawy skupia się życie mieszkańców Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i coraz chętniej przybywających w te strony turystów. Miłośnikom nieskażonej cywilizacją przyrody najbliższe otoczenie miasta stwarza okazję do wielu niespotykanych obserwacji i przeżyć. Zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem turyści mają do dyspozycji przystań kajakową, ścieżki rowerowe, oraz ciągnące się kilometrami trasy turystyczne pozwalające na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rzeka Bug, nad którą leży Włodawa jest jedną z nielicznych rzeką w Europie o nieuregulowanym korycie. Rzeka jest źródłem unikalnej, poleskiej przyrody, a także ulubionym miejscem łowisk miejscowych i turystów. Nieco spokojniejszy charakter ma rzeka Włodawka, przez co jest bardzo popularna wśród miłośników spływów kajakowych. Najbliższe otoczenie Włodawy stanowią lasy i jeziora. 
Włodawa słynie nie tylko z nieskazitelnej przyrody, ale też z zabytkowej architektury. Będąc we Włodawie warto odwiedzić  barokowy kościół pw. św. Ludwika, którego wnętrze zdobią zabytkowe freski przedstawiające sceny z życia patrona parafii.  Kilkadziesiąt metrów od kościoła znajduje się cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, oraz wzniesiona w roku 1764 synagoga. Wart obejrzenia jest również unikatowy, najprawdopodobniej jedyny tego rodzaju w Polsce zabytek będący budowlą w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku - „Czworobok”.  Bogactwo architektoniczne Włodawy uzupełniają znajdując się w centralnej części miasta kamienice. Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać ślady dawnej zabudowy drewnianej. 
Na terenie Włodawy działa wielu artystów i twórców ludowych, którzy czerpią z bogatego dziedzictwa kulturowego naszego miasta. 
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem