Data wydarzenia: 08.06.2018 - 10.06.2018

Opublikowane: prawie 6 lat temu

Województwo: Województwo mazowieckie

Miasto: Sochaczew

Program corocznego święta miasta jest już gotowy, dopięty na przysłowiowy ostatni guzik. W porównaniu z poprzednimi latami znajdziemy w nim wiele nowych, ciekawych elementów, ale jedno pozostało bez zmian - święto miasta odbędzie się w drugi weekend czerwca. Prócz występów gwiazd estrady i lokalnych artystów w programie znajdziemy np. otwarcie galerii Honorowych Obywateli Sochaczewa, Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych, akcję Otwarty Ratusz, teatralne przedstawienia plenerowe, spotkanie z animatorami Centrum Nauki Kopernik czy zaproszenie na dwudniowy "Jarmark Sochaczewski".

 

PIĄTEK

Pierwszym akcentem obchodów będzie otwarcie w ratuszu galerii Honorowych Obywateli Miasta. Ich portrety odsłonięte zostaną o 15.00 w sekretariacie UM, na I piętrze ratusza.

Święto miasta oficjalnie otworzy uroczysta sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się 8 czerwca o 16.00, ale tym razem nie na wzgórzu zamkowym, lecz na placu Kościuszki. Ponieważ obchodzimy stulecie niepodległości, na sesji nie może zabraknąć akcentów związanych z tym wielkim wydarzeniem, stąd na początku krótki wykład pt. "Wpływ Wielkiej Wojny na losy Sochaczewa" wygłosi dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński.

W jej trakcie odbędzie się pierwsze wykonanie hejnału Sochaczewa. Kompozycję autorstwa Piotra Flisa na cztery strony świata zagra trębacz, a potem kwintet instrumentów dętych blaszanych. W tym czasie podniesiona zostanie flaga na maszt.

Spotkanie radnych, gości z kraju i zagranicy (zaproszenia wystosowano do miast partnerskich i samorządu z litewskich Troków) uświetni koncert polskich hymnów "Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego". Po raz pierwszy razem wystąpią wszystkie sochaczewskie chóry - Państwowej Szkoły Muzycznej, Vivace, Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Patria. Na scenie stanie łącznie 250 śpiewających osób, które wykonają "Bogurodzicę", "Gaude Mater Polonia", "Warszawiankę", "Boże coś Polskę", "Rotę", "Hymn Legionów", a na koniec "Mazurka Dąbrowskiego".

- To wyjątkowe w historii miasta wydarzenie artystyczne. Wszystkie sochaczewskie chóry wspólnym śpiewem uczczą stulecie niepodległości. Ich koncert zostanie jeszcze powtórzony na listopadowych obchodach święta niepodległości - mówi Joanna Niewiadomska-Kocik naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Świętować będą mieszkańcy Boryszewa. W piątek, po sesji, w SCK przy 15 Sierpnia odbędzie się koncert pt. Sochaczewskie impresje muzyczno-literackie, na który złoży się występ orkiestry kameralnej Camerata Mazovia (Anna Spychalska - mezzosopran, Romuald Spychalski - tenor, Artur Komorowski - dyrygent) oraz prezentacja dorobku sochaczewskich literatów. Znany aktor Tadeusz Chudecki, w dwóch odsłonach stanowiących ukłon w kierunku lokalnych twórców, zaprezentuje siedemnaście wybranych wierszy.

- Chcemy pokazać, jak bogata jest twórczość naszych poetów i zaprezentować ich twórczość szerszej publiczności, w pięknej interpretacji aktora znanego z takich kinowych przebojów jak "C.K. Dezerterzy",  "Czas honoru" czy "Miasto 44" - podkreśla Joanna Niewiadomska-Kocik.

Piątek zakończy się na placu Kościuszki widowiskiem, którego głównym bohaterem będzie ogień.  O 22.00 wystąpi Teatr Ognia Avatar z Legnicy, który występował na festiwalach w Dubaju, na Litwie, na wszystkich stadionach w Polsce podczas EURO 2012 oraz podczas Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Artyści brali udział w kulturalnych projektach międzynarodowych w Rumunii, Niemczech, we Włoszech, a 8 czerwca swoją sztuką podzielą się z nami.

 

SOBOTA

Sobotnie świętowanie rozpocznie się o 9.00 od IX Zlotu Zabytkowej Motoryzacji i Rajdu im. ks. Władysława Druckiego-Lubeckiego. Zabytkowe pojazdy tym razem będzie można oglądać na parkingu przy Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Miasta. Tradycyjne próby sprawnościowe uczestnicy Zlotu przeprowadzą na parkingu przy starostwie.

Także o 9.00 świętować zacznie Chodaków, gdzie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbędzie się seria imprez sportowych. Pierwszy wystartuje Turniej Siatkówki Plażowej, później sportowe potyczki rodzinne z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, o 10.00 zacznie się Rodzinna Gra Planszowa "Sochaczew na sportowo", o 11.00 sekcja szachowa SCK zaprosi na "Szachy pod chmurką". W południe na chodakowskim stadionie MOSiR zaczną się zmagania siłaczy, czyli IV Otwarte Mistrzostwa Sochaczewa w Podciąganiu na Drążkach i Pompkach, a sportowy dzień zakończą mecz piłki nożnej oraz gry i zabawy prowadzone przez członków stowarzyszenia Sochaczewskie Centrum Sportów Walki.

W tym samym czasie, ale w centrum miasta, na placu Kościuszki rozpocznie się uroczystość wojskowa. 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach otrzyma sztandar ufundowany przez cztery samorządy: powiat sochaczewski, miasto Sochaczew, gminę Sochaczew i gminę Teresin. O 10.00 zaplanowano mszę świętą, o 11.00 uroczysty apel na placu wraz z ceremonią przekazania sztandaru, a w południe defiladę pododdziałów Wojska Polskiego.

O 13.30 plac Kościuszki przejmą artyści z SCK z projektem "Malowanie poloneza". Na dużych planszach Centrum wystawi zapis nutowy poloneza i każdy z gości będzie mógł włączyć się w jego kolorowanie. Na scenie zaprezentują się Grupa Teatralna Rekwizyt, Studio Piosenki,  Grupa Taneczna Step Up oraz Folklorek.

- Na koniec wszyscy artyści zatańczą poloneza. Do przyłączenia się do tego barwnego korowodu zachęcamy wszystkich, którzy będą w tym czasie na placu Kościuszki - mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

O 15.00 na placu rozpocznie się Festiwal Orkiestr Dętych OSP, na który złoży się musztra paradna oraz występy orkiestr z Nadarzyna, Mykanowa i Kask.

- Chcielibyśmy, by nie traktować tego punktu programu jedynie jako projektu kulturalnego. Festiwalem chcemy oddać cześć strażakom, którzy w 1918 roku rozbrajali wroga i jako pierwsi w Sochaczewie wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę. Warto o tym przypominać nie tylko w czasie corocznych obchodów święta niepodległości  - podkreśla naczelnik.

O 16.00 orkiestry przejdą w Paradzie Biało-Czerwonej z placu Kościuszki na stadion MOSiR, a na jej czele zobaczymy zabytkowy wóz strażacki zaprzężony w konie. W czasie marszu będą koncertować na przemian z muzykami z Sochaczewskiego Centrum Kultury. Paradę zamknie kilka zabytkowych wozów gaśniczych pokazujących, jak na przestrzeni lat zmienił się sprzęt używany do walki z ogniem. Już dziś zachęcamy mieszkańców do udziału w tej paradzie, włączenia się do biało-czerwonego pochodu.

Muzyków z OSP usłyszmy także na scenie głównej (17.00-19.00), ustawionej na stadionie MOSiR przy ul. Warszawskiej. Po nich estradę przejmą gwiazdy - o 19.15 koncert rozpoczną Brathanki, a o 20.45 światowa gwiazda nurtu disco - Boney M. Na koniec, o 21.45 wystartuje potańcówka z DJ Piaskiem. Na tę ostatnią zapraszamy sochaczewian w każdym wieku. Zbigniew "Piasek" Piasecki tak dobierze repertuar, by potańczyć przy hitach młodości mogli i seniorzy, i czterdziestolatkowie, i nastolatkowie.

Wzorem poprzednich lat w namiocie sztucznego lodowiska otwarta zostanie strefa cateringu - z piwem, napojami, potrawami z grilla itp. Obok namiotu będą też stoiska ze zdrową żywnością. Strefa cateringu czynna będzie w sobotę i niedzielę, od rana do zmroku.  Obok, na parkingu przy basenie ORKA, rozbije się wesołe miasteczko.

W tym roku nie będzie pokazu fajerwerków. To odpowiedź burmistrza na prośby właścicieli psów zwracających uwagę, że dla domowych pupili to udręka, niepotrzebny stres. Pieniądze z fajerwerków przeznaczono na pokazy w wykonaniu animatorów z Centrum Nauki Kopernik oraz półgodzinny pokaz laserowy (listopad).  

 

NIEDZIELA

W niedzielę o 12.30 w koście św. Wawrzyńca odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji mieszkańców, a oprawę muzyczną liturgii zapewni zespół Art.Cameral. Po niej na plac Kościuszki wróci Festiwal Teatrów Ulicznych i Katarynek. Już dziś zapraszamy na koncert kataryniarzy (godz. 13.45) i spektakl "Motyle" Teatru Akt (motyle na szczudłach będą krążyły wśród publiczności) oraz plenerowy teatrzyk dla dzieci. Teatr Bajlandia przyjedzie do nas ze spektaklem "Awanturka z leśnego podwórka" (godz. 15.00).  W trakcie festiwalu, około 14.30, samorządowcy i goście z miast partnerskich Sochaczewa podzielą wśród mieszkańców "Mazurka Chopina".

Nowością w programie jest Otwarty Ratusz. O 9.00 drzwi urzędu zostaną otwarte dla każdego, kto chce poznać kulisy pracy lokalnej administracji, rady miasta, burmistrza. O 9.30 i 10.30 na dwa spacery po ratuszu zabiorą gości burmistrz Piotr Osiecki i sekretarz miasta Andrzej Wierzbicki.  O 10.00 zaprezentowana zostanie nowa aplikacja na komórki prowadząca turystów po najciekawszych miejscach w Sochaczewie. O 11.00 zaplanowano spotkanie autorskie i prezentację "Sochonostalgii" Barbary Sobkowicz, zbioru wspomnień przenoszących czytelnika do powojennego Sochaczewa. Część z nich publikowana była na łamach "Ziemi Sochaczewskiej". Drugą pozycją literacką promowaną tego dnia będzie "Antologia Poezji Sochaczewskiej II" wydana przez stowarzyszenie Atut.

Przed południem w Chodakowie odbędą się dwie ciekawe imprezy sportowe. O 10.00 wystartują II Mistrzostwa Karate o Puchar Burmistrza Miasta oraz II Turniej Rodzinny - organizowane przez Karate Klub Sochaczew. 

W niedzielę na scenie głównej zaprezentują się tancerze, wokaliści i muzycy związani z Sochaczewskim Centrum Kultury: o 16.00 formacja Smile Crew, o 16.40 Dziecięcy Zespół Wokalny, o 17.00 Teatr Maska. Na deser o 17.20 zaplanowano występ Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej pod dyrekcją Ludwika Skrzypka oraz zespołu Abstrakt z programem "W kręgu tanga".

Po nich scenę przejmą sochaczewskie zespoły: Infected Dreams (18.00), Daniel Kosmita Janiak  (18.40) i  Tajm (19.20). Po krótkiej przerwie technicznej, o 20.15 rozpocznie się występ idola nastolatek Dawida Kwiatkowskiego, a na finał wystąpią Wilki.  

Jak zawsze w czasie Święta Mieszkańców - Dni Sochaczewa miłośników muzyki Chopina zapraszamy do Żelazowej Woli, gdzie w niedzielę o 18.00 odbędzie się koncert laureatów ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. To wspólny projekt ratusza, Domu Urodzenia F. Chopina oraz organizatora festiwalu - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie.

 

Orkiestra OSP Nadarzyn gra od 30 lat. Jest uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Europie. Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale również  we Włoszech, USA, Chinach, Niemczech, Grecji, Bułgarii, Wietnamie, Czechach, w Hiszpanii, na Malcie i na Ukrainie, w Singapurze. W Kuala Lumpur występowali dla Królowej Malezji. Ma na swym koncie wiele nagród i wyróżnień rangi międzynarodowej. Trzykrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP zdobyła tytuł Mistrza Polski we wszystkich konkurencjach: programie koncertowym, przemarszu oraz musztrze paradnej.

Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 roku, a od 1998 roku jej kapelmistrzem jest Krzysztof Witczak. Zespół ma na swym koncie kilkadziesiąt nagród przywiezionych z festiwali i przeglądów w kraju i za granicą. Koncertowała m.in. w Niemczech, Bułgarii, Włoszech i Luksemburgu. Uświetniała zawody sportowe takie jak Liga Światowa Siatkarzy, Grand Prix Europy na żużlu, wyścig Tour de Pologne. Kilkakrotnie grała w Warszawie podczas Koncertów Finałowych WOŚP organizowanych w studiu TVP.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Kaskach liczy ponad 30 lat. Powstała w 1985 roku. W 1999 pierwszy raz wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie i od tamtej pory takie koncerty odbywają się co rok. Od 2009 roku jej kapelmistrzem jest ppłk Adam Czajkowski. Zespół w swoim repertuarze ma muzykę patriotyczno-religijną, rozrywkową, marsze, kolędy oraz utwory pasyjne. Bierze udział w imprezach okolicznościowych, uroczystościach oficjalnych, paradach, akademiach i różnego rodzaju promocjach. Do swojego repertuaru systematycznie wprowadza nowe, ambitne utwory, dostosowane do umiejętności instrumentalistów orkiestry.

 

"Jarmark Sochaczewski"

W sobotę i niedzielę od godziny 12.00 do 19.00 na terenie MOSIR odbywać się będzie "Jarmark Sochaczewski". Spotkamy tam m.in. lokalnych twórców rękodzieła, malarzy, producentów żywności. "Jarmark Sochaczewski" rozbije się na płycie boiska bocznego, w rejonie komisu samochodowego i kortów tenisowych.

W strefie cateringu działać będą stoiska rodzimych restauracji i firm dowożących dania do domów, gdzie kupimy m.in. kebaby, lody, desery, dania etniczne i staropolskie, skosztujemy też piwa prosto z beczki Browaru Socho.

Strefa rodzinna to gry i zabawy prowadzone przez animatorów oraz gości specjalnych z Centrum Nauki Kopernik, którzy w sobotę i niedzielę przeprowadzą dwanaście pokazów (początek o pełnej godzinie począwszy od 12.00 do 17.00). Pozwolą one dzieciom zrozumieć np. jak funkcjonuje ludzki mózg, skąd się bierze powietrze itp. Gdyby tego jeszcze było mało, w Jarmarku weźmie udział również Junior Odkrywca, który zaproponuje maluchom m.in. serię eksperymentów chemicznych i fizycznych, ze stowarzyszeniem Planszówki pogramy w najpopularniejsze rodzinne gry, a maluchy miło spędzą czas w Przedszkolu pod chmurką Akademii Prymusa.

Przez dwa dni na terenie MOSiR gościć ma także Miasteczko Harcerskie sochaczewskiego hufca, a w nim m.in. nauka robienia węzłów, rozpalania ogniska, quizy  i wiele innych atrakcji. Swoimi sukcesami, pracami plastycznymi i rękodziełem pochwalą się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Ich prace będzie można kupić i w ten sposób wesprzeć działalność tych placówek. Na Jarmarku nie zabraknie stoisk lokalnych organizacji pozarządowych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem