Bezpieczeństwo na placu zabaw? Czy to w ogóle możliwe?

Autor: Matka Polki

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Hej! Czy Wy też już nie mogliście doczekać się otwarcia placów zabaw? Tak? Jak coś, to przypominam, że są one udostępniane od 06.06. Czy jest to bezpieczne, pozostawiam Twojej ocenie. Nie mniej jednak jeżeli już planujemy wybrać się w jakieś ogólnodostępne miejsce, to najlepiej byłoby wybrać takie noooo... najlepsze! Wybrać taki plac zabaw, który jest faktycznie przyjazny dla naszych dzieci. Zgodzisz się na pewno ze mną, że nie wszystkie obiekty pozwalają na zupełnie beztroską zabawę. Chciałabym to poddać pod dyskusję i poznać także Twoje spostrzeżenia, co do tego jak powinien wyglądać idealny, bezpieczny plac zabaw. Gdzie powinien się znajdować i w co powinien być wyposażony.

bezpieczeństwo na placu zabaw


Otoczenie placu zabaw

To jeden z najważniejszych, a zarazem najbardziej ogólnych aspektów, który warto wziąć pod uwagę wybierając miejsca zabaw. Moim zdaniem najlepsze są ogródki położone z dala od ulic, nawet tych osiedlowych. Na takich drogach też zdarzają się wariaci, więc im dalej tym lepiej. W sytuacji idealnej będzie to centrum zalesionego parku lub jakaś duża polana. Myślę, że podzielasz tu moje zdanie.

bezpieczny plac zabaw

Trochę cienia

Umiejscowienie ma ścisły związek z tym czy plac zabaw może dawać schronienie przed ostrym słońcem. W lecie słonecznych dni ostatnio nie brakuje. Temperatury są coraz wyższe i w godzinach południowych bywa naprawdę gorąco. Zabawa w takim słońcu nie jest wskazana. Nakrycie głowy nierzadko może być niewystarczające. Byłoby więc super, gdyby plac zabaw leżał po prostu w środku zalesionego parku. Pobliskie drzewa zapewnią cień i pozwolą na zabawę bez obaw. Dobrym rozwiązaniem są także zadaszone piaskownice.

plac zabaw w cieniu

Plastikowy, metalowy czy drewniany plac zabaw?

Słyszałam już różne opinie na ten temat i jestem ciekawa co o tym sądzisz. Z jednej strony metalowe place zabaw są ciekawsze. Widziałam już różne fikuśne zjeżdżalnie, domki, wierze wspinaczkowe itp. Możliwości są nieograniczone. Taki plac zabaw ma jednak w mojej ocenie poważny minus. Jeżeli np. metalowa zjeżdżalnia znajduje się w słońcu, to może się bardzo nagrzać. Nawet do temperatury powodującej oparzenia. Jest to więc ogromne zagrożenie dla dzieci. Metal jest także bardzo twardy i każde uderzenie może być potencjalnie bardzo groźnie dla dziecka. Konstrukcje drewniane i plastikowe uznaję więc za ogólnie bezpieczniejsze. Choć z drewnianego placu zabaw łatwo przynieść drzazgi. A Ty co o tym wszystkim sądzisz?

metalowy plac zabaw

Co pod stópkami

Może od podłoża powinnam zacząć bo to podstawa. A tak serio, to zwiedzając z Polą place zabaw spotkałyśmy:

  • ziemię i trawę,
  • piasek,
  • płyty gumowe,
  • jednolitą nawierzchnię poliuretanową,
  • drobne kamyczki,
  • plastikowe kratki,
  • beton.

podłoże placu zabaw

Co jest najlepsze? Tu także zdania są mocno podzielone. Być może jesteś zwolennikiem natury? Lubisz jak plac zabaw stoi po prostu na trawie? A może wolisz jednolitą poliuretanową powierzchnię? Dla mnie i Poli oba te rozwiązania są dobre. Nie przepadamy zbytnio za kamyczkami, wpadają one do butów i źle się po nich chodzi. Co ciekawe, jeżeli podłożem jest piasek to Pola lubi zdjąć buty i biegać po nim na bosaka. Mówi, że czuje się wtedy jak na plaży.

trawa na placu zabaw

Teren ograniczony

Większość nowoczesnych placów zabaw posiada już ogrodzenie. Jest ono potrzebne z bardzo wielu powodów. Najważniejszym z nich jest oczywiście to, że dzieci nam nie uciekną z terenu placu. W zamkniętej przestrzeni mamy je cały czas na oku. Dodatkowo nie ma możliwości, że np. jakiś pies rzuci się na dzieci lub zostawi przykrą niespodziankę np. w piaskownicy. Warto więc wybierać obiekty w pełni ogrodzone wysoką siatką i posiadające jedynie zamykane furtki wejściowe. Ogrodzenie żywopłotem czy niskim drewnianym płotkiem może nie spełniać swojej roli.

ogrodzenie placu zabaw

Strefy dla młodszych i starszych dzieci

Najlepsze place zabaw posiadają kilka wydzielonych stref. Są to obszary, w których usytuowano wyposażenie dla dzieci z różnych grup wiekowych. Często dodatkowo te strefy dzielone są także kolorami podłoża i wyposażenia. Dzięki temu już z daleka widać, gdzie mamy szukać atrakcji dla młodszych, a gdzie dla starszych dzieci. Jest to świetne rozwiązanie! To co jest przecież dobre dla większych pociech może być niebezpieczne dla maluszków. Wysokie zjeżdżalnie czy linaria to już atrakcje dla weteranów zabawy. Dobrze zaprojektowany plac zabaw odpowiada na potrzeby wszystkich grup wiekowych.

plac zabaw dla małych dzieci

Sport i zabawa

Najlepsze place zabaw są często częścią większych obiektów rekreacyjnych. W ich skład wchodzą nierzadko np. siłownie zewnętrzne, parkour parki, ścianki wspinaczkowe, stoły do ping ponga, boiskasportowe i skate parki (pamiętajmy, że te ostatnie są dozwolone od lat 14!) Takie obiekty dają największe możliwości rozwoju i zabawy. Wszystko w jednym miejscu to możliwość wyboru. Jestem ciekawa czy w Twojej okolicy są takie place zabaw? Jeżeli tak, to gdzie? Podziel się z nami taką informacją. Fajnym rozwiązaniem jest też umieszczenie fontanny lub kurtyny wodnej na placu zabaw lub w jego pobliżu, aby dzieci mogły się ochłodzić w upalne dni.

boisko na placu zabaw

Rozwijamy głowę

Sądzę, że plac zabaw powinien dawać możliwość rozwoju nie tylko fizycznego ale także intelektualnego. Niektóre z tych obiektów posiadają miejsca, stoliki przeznaczone do gry w planszówki lub szachy. Moim zdaniem jest to świetny i niedoceniany pomysł. Grałaś kiedyś z dzieckiem np. w chińczyka przy takim stoliku? Moim celem jest w tym sezonie nauczyć Polę korzystać z takiej możliwości. Warto zwrócić również uwagę na zabawy w kółko i krzyżyk. Znajdują się one często na ścianach placów zabaw. To prosta ale jakże rozwijająca dzieci zabawa. To co zagramy?

gry dla dzieci na placu zabaw

Coś dla rodziców?

Dzieci na placu zabaw zawsze są pod naszą opieką. Jako rodzice spędzamy więc w tym miejscu tyle samo czasu, co nasze pociechy. W związku z tym nie można o nas zapominać! Też potrzebujemy mieć tu dobre warunki do wypoczynku. “Dwie ławki w słońcu” to czasem trochę za mało. Spotkałam już place zabaw, na których były zadaszone altany i długie szeregi ławek ze stołami. Myślę, że takie rozwiązanie pozwala na prawdziwą rekreację nie tylko dzieci ale całej rodziny. Masz gdzieś w swojej okolicy takie miejsce? Mam wrażenie, że to chyba jeszcze rzadkość.

plac zabaw dla całej rodziny

Rower, hulajnoga, samochód

Na plac zabaw możemy przyjść… albo przyjechać. Rowerem, hulajnogą lub samochodem. Zachęcamy do organizowania wycieczek rowerowych, to idealne połączenie! My bardzo często jedziemy na plac zabaw rowerem. I tutaj kluczowe jest, by nasz środek transportu mieć gdzie bezpiecznie zaparkować. Zadaszone stojaki na rowery i hulajnogi to moim zdaniem niezbędny element każdego nowoczesnego placu zabaw. Warto, by w pobliżu znajdował się także parking samochodowy. W ten sposób będzie on naprawdę ogólnodostępny.

rowerem na plac zabaw

Plac zabaw dla całej rodziny!

Na portalu znajdziesz informacje o blisko 700 placach zabaw. Tak! jest w czym Wybierać, ale tak jak wspomniałam plac zabaw to miejsce rekreacji nie tylko dzieci, ale całej rodziny! Warto więc, by każdy znalazł tam coś dla siebie. Jestem ciekawa, co o tym wszystkim sądzisz. Jaki jest Wasz ulubiony plac zabaw i dlaczego? Być może jeszcze coś jest dla Ciebie ważne, na co ja nie zwróciłam uwagi. Podziel się swoją opinią z innymi rodzicami bo każda informacja z praktyki jest cenna. Wierzę, że razem możemy się przyczynić do zmiany naszego otoczenia na lepsze!

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem