Brzuszkowe problemy u niemowląt – jak je rozpoznać?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Porady dla mam

Bóle brzucha to częste dolegliwości niemowląt. Ich układ pokarmowy wykonuje intensywną pracę, stale się rozwijając i przystosowując do nowych pokarmów. Przyczyny bolesnego brzucha mogą być różne, ale objawy są zwykle dosyć podobne i charakterystyczne. Po czym poznać, że maluszka boli brzuch? Jak mu ulżyć w cierpieniu?

Przyczyny bólów brzucha

Niemowlę, które boli brzuch, jest płaczliwe, rozdrażnione, podkurcza nóżki, wybudza się w nocy. Jego brzuch nie jest miękki, a twardy i wzdęty. To charakterystyczne objawy dla kolki, niestrawności, a także wzdęć, z którymi borykają się maluchy karmione zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Częstą przyczyną bólu brzucha jest również nietolerancja pokarmowa i alergia, szczególnie na laktozę. Każdy ból brzucha powinien być skonsultowany z pediatrą. Jeśli ma on podłoże alergiczne, konieczna będzie zmiana mleka i szczególne pilnowanie rozszerzania diety w kolejnych miesiącach życia malucha.

Bóle brzucha spowodowane wzdęciami

Wzdęcia u niemowląt pojawiają się wyjątkowo często. Powodują je nagromadzone gazy w jelitach spowodowane zbyt szybkim i łapczywym jedzeniem, nadmierną ilością pokarmu lub niewłaściwą pozycją podczas karmienia. Aby złagodzić ból, warto układać dziecko na brzuchu z podkurczonymi nóżkami – taka pozycja ułatwia wydalanie gazów i dosyć szybko uśmierza ból. Można również podać niemowlęciu herbatkę z kopru włoskiego, która działa rozkurczowo i uspokajająco. Ryzyko wzdęć można zminimalizować poprzez karmienie w odpowiedniej pozycji, z głową uniesioną nieco wyżej niż reszta ciała. Aby maluch nie łykał powietrza, należy go co jakiś czas odstawiać od piersi i butelki. Lepiej jest też karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Dzięki temu przewód pokarmowy dziecka łatwiej sobie poradzi z trawieniem.

Silne bóle podczas kolki

Kolka jest wyjątkowo charakterystyczną dolegliwością, którą trudno pomylić z bólem brzucha o innej przyczynie. Nagły, intensywny płacz dziecka, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny w godzinach popołudniowych i wieczornych to niemal na pewno kolka. Jej przyczyny do tej pory nie zostały w pełni wyjaśnione, stąd też trudno o skuteczne leczenie. Rodzice radzą sobie domowymi sposobami, wypróbowując różne metody i sprawdzając, która z nich zadziała na dziecko. Co na kolki u niemowlaka sprawdza się najczęściej? W łagodzeniu bólu pomaga położenie dziecka na brzuchu, ciepły kompres, delikatny masaż brzuszka, a także herbatki z kopru włoskiego. Można również sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty na kolki. Przed podaniem ich dziecku należy skonsultować się z pediatrą.

Zła dieta mamy – ból brzucha u dziecka

Niemowlęta, które są karmione piersią, często mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z niewłaściwą dietą mamy. Kobieta karmiąca musi zwracać szczególną uwagę na swój codzienny jadłospis. Niektóre pokarmy mogą bowiem wpływać na skład i jakość mleka, powodując dolegliwości u niemowlęcia. W okresie karmienia piersią należy odstawić produkty ciężkostrawne, tłuste, ostre przyprawy oraz produkty gazotwórcze: kapustę, brokuły oraz rośliny strączkowe. Trzeba również zachować ostrożność w przypadku nabiału i mocno go ograniczyć – dolegliwości dziecka mogą bowiem mieć podłoże alergiczne.

Niewłaściwie dobrane mleko modyfikowane

Dzieci, które od urodzenia karmione są sztucznym mlekiem z butelki, również cierpią na bóle brzuszka związane z nieodpowiednim pokarmem. Jeśli ból pojawia się od razu po jedzeniu, warto przyjrzeć się mieszance, jaką karmimy dziecko. Być może jest ona zbyt ciężkostrawna dla układu pokarmowego, który nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Może również zawierać substancje, które go uczulają. W aptekach można znaleźć specjalne mieszanki dla dzieci, które mają tendencję do kolek, zaparć i wzdęć. W ich składzie znajduje się mniej laktozy i częściowo zhydrolizowane białko. Zmiana mieszanki najczęściej pozwala na rozwiązanie brzuszkowych problemów. Więcej na temat bólów brzucha u dzieci, a także o sposobach radzenia sobie z nimi znajdziesz na aptelia.pl.


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem