"Blichowiacy" na finał

Zakończenie I Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: prawie 6 lat temu

Kategorie: Miasto Przyjazne Dzieciom

W niedzielę 24 czerwca na pl. Kościuszki rozpoczął się I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny, który zainaugurował koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka". Wydarzenie zamknął z kolei 15 lipca występ „Blichowiaków”.

Zespół istnieje od 1948 roku, powstał w łowickiej Szkole Rolniczej, obecnie ma swoją pracownię w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKU na Blichu w Łowiczu. Członkami zespołu jest młodzież szkolna. Ci młodzi ludzie kultywują zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu łowickiego. Swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem propagują lokalny folklor.


Program artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy” składa się z trzech części: suity łowickiej, obrazka łowickiego oraz obrzędu "Zapusty". Zespołowi towarzyszy kapela ludowa, w skład której wchodzi akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. W Sochaczewie mogliśmy wysłuchać tradycyjnych pieśni, muzyki łowickiej oraz zobaczyć tańce z gatunku folkloru łowickiego. Mimo że skład „Blichowiaków” tworzy głównie młodzież zaczynająca dopiero swoją artystyczną drogę, jakość ich scenicznych występów jest bardzo wysoka. Nic więc dziwnego, że w toku kilkudziesięcioletniej pracy zespół występował na różnych uroczystościach, również międzynarodowych. Był nagradzany i wyróżniany na konkursach i festiwalach. „Blichowiacy” gościli w Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, na Litwie, w Serbii oraz w USA.

- Podczas festiwalu, oprócz „Warszawianki” i „Blichowiaków”, gościliśmy też Kapelę Mazowiecką z Sochaczewa oraz Góralską Horę. Za każdym razem frekwencja na koncertach była bardzo wysoka i to nawet gdy w ostatniej chwili, ze względu na pogodę, musieliśmy przenieść finał do kramnic – powiedziała nam naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. – W związku z tym dołożymy wszelkich starań, by za rok odbył się II Festiwal Folklorystyczny. Chcemy, by tradycją stało się, że przez cały sezon wakacyjny na mieszkańców oraz osoby przyjeżdżające do Sochaczewa czekała stała oferta, z której można skorzystać w letnie wieczory.

Lipiec miał charakter ludowy, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Na koniec miesiąca zaplanowano festiwal jazzowy, który zainauguruje Andrzej Jagodziński Oktet (29.07, godz. 19.00, pl. Kościuszki.). Ponieważ inauguracja odbędzie się niemal w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, muzycy zaprezentują pieśni patriotyczne w jazzowej odsłonie.

Agnieszka Poryszewska

 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem