Co robić z dziećmi jesienią?

Odkryj 10 ciekawych sposobów, by zorganizować czas dla siebie i dzieci jesienią!

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Rodzinna jesień? To proste!

Jeżeli sądzicie, że jesienią kończą się możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu to mamy dla Was kilka propozycji, które mogą to zmienić! Oczywiście, pogada bywa już bardziej kapryśna niż latem i oprócz słońca, ciepłego wiatru i kolorowych drzew może być szaro i deszczowo. Pamiętajcie więc o parasolach, przeciwdeszczowych kurtach i kaloszach. Nie ma co jednak chować okularów przeciwsłonecznych i czapek z daszkiem do piwnicy! Po prostu trzeba być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Dni zapowiadające się słonecznie wykorzystajcie maksymalnie i cieszcie się każdym ciepłym promykiem. Tak przygotowani i nastawieni możecie planować jesienne aktywności rodzinne!

1. Wycieczki za miasto

To właśnie jesień jest najlepszą porą na krótkie wycieczki po okolicy. Umiarkowane temperatury pozwalają teraz na dłuższe spacery i odkrywanie ciekawych miejsc poza miastem. Jedną z propozycji mogą być zamki i ich ruiny. Z reguły nie tylko one stanowią ogromną atrakcje dla dzieci ale i ich okolice. Usytuowane w parkach i zieleńcach pozwalają na miłe spędzenie czasu. Jeżeli nie znacie takich miejsc w okolicy, to warto zapytać znajomych lub kliknąć tutaj: Polskie zamki i sprawdzić, jakie niesamowite miejsca czekają na odkrycie. Jednym z takich miejsc może być zamek w Olsztynie w woj. śląskim.


zamek w Olsztynie woj. śląskie

2. Ciekawa lekcja w plenerze

W ostatnim czasie powstało wiele edukacyjnych parków, gdzie możemy poznać lepiej otaczającą nas przyrodę i historię naszej planety. Sprawdź to koniecznie! Z pewnością także w Twojej okolicy usytuowano w parkach tablice informacyjne opisujące rosnące drzewa i występujące lokalnie gatunki zwierząt. Warto zaplanować tam wycieczkę i odkryć z dziećmi wiele ciekawostek. Dobrym przykładem jest wzgórze zamkowe w Będzinie. Tu przyroda staje się bliższa i możemy dowiedzieć się znacznie więcej o okolicy niż tylko z samej obserwacji.

wzgórze zamkowe w będzinie

Doskonałą propozycją na spędzenie czasu w rodzinnym gronie będzie także wycieczka do parku dinozaurów i stref edukacyjnych. W taką niesamowitą podróż w czasie możecie wybrać się na terenie GEOsfery w Jaworznie. Zachęci to dzieci do pogłębiania wiedzy o historii naszej planety! Jeżeli będziecie w pobliżu to koniecznie musicie się tu wybrać!

geosfera w Jaworznie

3. Historia w praktyce

Jeżeli już jesteśmy przy atrakcjach edukacyjnych to należy wspomnieć o skansenach! To bardzo ciekawe miejsca różniące się nieco od muzeów. Zwiedzając dawne osady spędzamy czas zarówno we wnętrzach jak i spacerując na powietrzu. To świetna forma rekreacji. Dodatkowo nie ma lepszego sposobu na pokazanie dzieciom gdzie żyli nasi nie tak dawni przodkowie, z jakich narzędzi korzystali i co robili na co dzień. Jednym z takich miejsc może być Skansen im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Skansen im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

4. Spotkania ze zwierzętami

Wycieczka do lasu jesienią to świetna okazja, by zobaczyć wiele tamtejszych mieszkańców. Jednym z nich są oczywiście wiewiórki, które jesienią wśród kolorowych liści uwijają się gromadząc zapasy na zimę. Obserwowanie ich może być pasjonujące nie tylko dla dzieci! Jesień to także dobry czas na obserwowanie ptaków. Warto mieć przy sobie lornetkę i atlas ptaków. Może uda wam się wspólnie rozpoznać kilka gatunków. Warto wybrać się także do mini ogrodów zoo usytuowanych w wielu parkach. Tu polecamy ten w parku im. Jacka Kuronia na Kazimierzu Górniczym w Sosnowcu. W tutejszym zoo podglądać z dziećmi możecie wiele gatunków leśnych zwierząt.

mini zoo na Kazimierzu górniczym w Sosnowiecu

5. Na Rower!

Jesień to doskonała pora na wspólne wycieczki rowerowe. Prawdopodobnie nawet lepsza niż lato! Niższe niż w wakacje temperatury sprawią, że będą one bardzo przyjemne. Przy pięknej pogodzie jesienią możemy wybrać się na dłuższe lub krótsze przejażdżki. Pamiętajcie jednak, że planując kilkugodzinną wycieczkę należy wziąć ze sobą koniecznie wodę do picia i sporo przekąsek. Warto starannie zaplanować trasę i ocenić nie tylko swoje możliwości ale i dziecka. Wybierając się na rower po południu musicie pamiętać, że dzień robi się coraz krótszy! Wybieracie tylko dobrze oznakowane i bezpieczne trasy, tak by wycieczka była czystą przyjemnością. Doskonałym miejscem na taką przejażdżkę może być kompleks Pogorii III i Pogorii IV w Dąbrowie Górniczej.

dla dzieci Pogoria IV dąbrowa Górnicza

6. Hulajnoga

Od pewnego czasu hulajnogi zyskują na popularności i nie bez powodu. Najpierw obserwowaliśmy wzrost popularności u dzieci ale w zasadzie dlaczego nie moglibyśmy sami na nich jeździć? To przecież wygodny sposób na szybkie przemieszczanie się. Ponadto sama hulajnoga jest niewielka, lekka i łatwo można schować. W ten sposób można szybko zwiedzić park, przemieszczać się promenadą i spędzać czas w fajny sposób w rodzinnym gronie. Odpowiednie miejsce do jazdy znajdziecie np. w Katowicach w Dolnie Trzech Stawów. 


7. Nie boje się niczego, czyli rolki i deskorolka!

Jeżeli nie boicie się żadnych wyzwań i chcecie dorównać dzieciom we wszystkich sportach to polecamy złożyć rolki lub wskoczyć na deskorolkę! Podobnie jak na hulajnodze można w ten sposób znacznie szybciej zwiedzić ciekawe miejsca. Radzimy jednak by nie zapomnieć o ochraniaczach na kolana, łokcie, nadgarstki i wyposażyć się w dobre kaski! Tyczy się to wszystkich członków rodziny. Upadki zdarzają się nie tylko podczas nauki, ostrożności więc nigdy za wiele. Pamiętajcie, by do jazdy na rolkach i deskorolce wybierać tylko przystosowane tory z odpowiednią nawierzchnią takie jak np. tor w lesie komunalnym w Gliwicach.


8. Zabawy na podwórku

Jeżeli brak Ci czasu lub sił, by wybrać się na dalszą wyprawę z dziećmi to nie znaczy to, że musicie zostać w domu. W całej Polsce place zabaw i strefy rekreacji rosną jak grzyby po deszczu. Nierzadko wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy i znaleźć nowoczesny plac zabaw, który spodoba się dzieciom. Być może nawet jest ich kilka. Wejdź już teraz w zbiór placów zabaw i odkryj wyjątkowe miejsca dla swoich dzieci.


9. Wspólne planowanie wycieczek

Bywa, że jesienna aura zupełnie nie zachęca, deszcz wiat i temperatura zmuszają do pozostania w domu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wtedy poznawać świata! Jeśli Twoje dziecko rwie się do odkrywania, pokaż mu, że może to robić także w domu. Tu z pomocą spieszą atlasy, globus, przewodniki i bardzo ciekawe narzędzie Google Street View. Dzięki niemu możesz odbywać wirtualne spacery po wielu ciekawych zakątkach świata. To pozwoli na rozszerzenie horyzontów bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Można w ten sposób bardzo szczegółowo zaplanować przyszłe wspólne wypady.

10. Gry planszowe 

Jeżeli chcecie oderwać dzieci od ekranu komputera nie pozbawiając ich przy tym możliwości grania to koniecznie sprawdźcie gry planszowe, które możecie zagrać wspólnie. To doskonała propozycja na spędzenie wolnego czasu we wspólnym gronie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pozycji opartych o różnorodne zasady. Od prostych polegających na rzucaniu kostką po bardzo skomplikowane strategie. W tym segmencie rozrywki z pewnością znajdziecie coś dla siebie i spędzicie czas w bardzo ciekawy sposób.


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem