Harcerstwo – archaiczna organizacja czy szkoła życia?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Edukacja

W społecznej świadomości harcerstwo uchodzi za pożyteczny i wartościowy sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci. Jednak wraz z postępem technologicznym zmieniają się także preferencje i oczekiwania młodzieży, co może prowadzić do zmniejszenia zainteresowania takim hobby. Może warto przywrócić harcerstwu dawną pozycję? Przecież niemal wszyscy, którzy uczestniczyli w tej organizacji, wspominają ją zdecydowanie pozytywnie! Czy wiesz, jakie korzyści może przynieść Twojemu dziecku uczestnictwo w harcerstwie?

harcerstwo szkoła życia dla dzieci


Harcerstwo istnieje w Polsce już od przeszło 100 lat. Przez ten czas ukształtowało i wychowało całe pokolenia Polaków. Charakterystyczne mundury harcerskie ZHP kojarzone są np. z obchodami różnych wydarzeń historycznych. Harcerze, którzy w czasach wojny należeli do tej organizacji, znani są także z czynnego zaangażowania w obronę Ojczyzny i szlachetnych wartości. Jednak są to dawne dzieje. Co takiego dzisiaj harcerstwo może zaoferować dzieciom i młodzieży?

Mundur harcerza


Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia harcerza, jest jego charakterystyczny ubiór. Dzięki niemu można dowiedzieć się, z jakiej jest organizacji, np. mundury harcerskie ZHR różnią się od tych noszonych przez członków ZHP. Za oficjalny strój uważa się koszulę/bluzę i spodnie lub spodenki w przypadku chłopców, dla dziewczynek dolną część stanowi natomiast spódnica lub spodenki. Nie ma konieczności kupowania munduru na samym początku. Warto najpierw posłać dziecko na zbiórkę i pozwolić mu zdecydować, czy jest to aktywność, na którą ma ochotę. Dla zucha lub harcerza mundur ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i symboliczne – pozwala lepiej wpasować się w grupę.

Harcerskie wartości

Uważa się, że harcerz jest osobą, która zawsze stara się postępować szlachetnie i można na niej polegać. Zastępy często biorą udział w różnych działaniach charytatywnych i pomagają osobom, które tego potrzebują. W przypadku różnych tragedii i katastrof harcerze stanowią także wsparcie dla służb i społeczności. Udział w organizacji to świetna okazja do praktycznej nauki historii i patriotyzmu.

Drużyna i poczucie wspólnoty

Jednym z czynników, który wpływa na prawidłowe kształtowanie się życia społecznego, jest tworzenie więzi z innymi ludźmi. Wsparcie ze strony drużyny jest trwale wpisane w ruch harcerski i pozwala młodym ludziom kształtować poczucie wspólnoty. Liczne zawody i konkursy, poprzez zdrową rywalizację, pomagają dodatkowo umocnić drużynowego ducha. Jak pokazuje historia, przyjaźnie nawiązane w harcerstwie mogą przetrwać całe życie.

Umiejętności praktyczne


Nie można także zapominać o innych korzyściach wynikających z uczestnictwa w organizacji. Zdobywanie praktycznych umiejętności jest bardzo ważne, szczególnie współcześnie, kiedy młodzież często żyje z dala od natury. Orientacja w terenie, umiejętność rozpalenia ogniska czy podstawy pierwszej pomocy, to zdolności, które mogą być przydatne w nieoczekiwanych sytuacjach. Harcerstwo może być więc dobrą szkołą samodzielności.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem