A może do orkiestry...

Rozwiń talent muzyczny swojego dziecka w Sochaczewie.

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Edukacja

Po wakacyjnej przerwie wznowiły działalność dwie miejskie orkiestry: dęta i akordeonowa, więc jeśli ktoś z naszych czytelników posiada podstawy gry na instrumencie i nie wie, jak zagospodarować swoje muzyczne umiejętności, ta propozycja jest dla niego. Trzeba tylko znaleźć czas na jedną próbę w tygodniu.


- Naprawdę nie trzeba być wirtuozem, aby grać w orkiestrze - mówi nam Ludwik Skrzypek, który prowadzi orkiestrę akordeonową. - Należy mieć podstawy gry na akordeonie i chęci. W zespole mamy miejsce i dla tych bardziej zaawansowanych, i dla osób, które muszą nabrać wprawy i podnieść swoje umiejętności. Członkami naszej orkiestry są np. byli uczniowie szkoły muzycznej, trzydziesto-, czterdziestolatkowie, którzy właśnie na szkole muzycznej zakończyli swoją aktywność, lub grają w jakichś lokalnych zespołach - dodaje.- Naprawdę nie trzeba być wirtuozem, aby grać w orkiestrze - mówi nam Ludwik Skrzypek, który prowadzi orkiestrę akordeonową. - Należy mieć podstawy gry na akordeonie i chęci. W zespole mamy miejsce i dla tych bardziej zaawansowanych, i dla osób, które muszą nabrać wprawy i podnieść swoje umiejętności. Członkami naszej orkiestry są np. byli uczniowie szkoły muzycznej, trzydziesto-, czterdziestolatkowie, którzy właśnie na szkole muzycznej zakończyli swoją aktywność, lub grają w jakichś lokalnych zespołach - dodaje.

Kiedy pytam o repertuar, Ludwik Skrzypek odpowiada, że dobór utworów dyktuje kalendarz miejskich imprez. W ubiegłym roku, kilka tygodni po powołaniu orkiestry, zagrali koncert kolęd, później powstał pomysł wspólnego występu z grupą Abstrakt, która akurat przygotowywała taneczne pokazy tanga, więc skupili się na tym gatunku muzycznym. Program ten powtórzyli podczas Dni Sochaczewa. Teraz, w związku z rocznicą niepodległości swój repertuar rozszerzają o utwory patriotyczne.

Szef orkiestry jest zadowolony z takiego rozwoju wydarzeń, bo jak mówi, najważniejsza dla zespołu jest możliwość zaprezentowania się przed publicznością. To występy narzucają tempo pracy, mobilizują do działania, wyrabiają umiejętność gry zespołowej. Już wkrótce ponownie będziemy mieli okazję ich posłuchać.

Podobnie jak drugiego miejskiego zespołu - orkiestry dętej, którą kieruje Justyna Piątkowska-Duraj. 8 października zespół ma wystąpić podczas rekonstrukcji przejazdu Ignacego Paderewskiego przez Sochaczew.
- To duże wyzwanie, ponieważ orkiestra, która zazwyczaj koncertuje siedząc, tym razem będzie szła na czele pochodu, a to wymaga wyćwiczenia. Pracy jest więc dużo, a czasu niewiele - mówi Justyna Piątkowska-Duraj. -

Skład zespołu, jaki się dotychczas ustalił, to odpowiedzialni i chętni do grania ludzie, ale oczywiście z otwartymi ramionami przyjmiemy większą grupę instrumentalistów. Mówię to zwłaszcza do tych, którzy po zakończeniu edukacji muzycznej schowali instrument do szafy, bo nie mają gdzie zaprezentować swoich umiejętności.
Do orkiestry dętej, podobnie jak w przypadku akordeonowej, mogą dołączyć muzycy przynajmniej z podstawową umiejętnością gry na flecie, trąbce, klarnecie, saksofonie czy puzonie. Mile widziane są także osoby grające na gitarze basowej lub instrumentach perkusyjnych.
- Jestem klarnecistką, uczę gry na tym instrumencie, a ponieważ podczas prób muzycy ćwiczą w kilku sekcjach, do tej pory pomagali mi: trębacz Tomasz Kirszling, saksofonista Grzegorz Panek i flecista Dariusz Cieśla. Bardzo im za to dziękuję - dodaje Justyna Piątkowska-Duraj.

Dyrygentka z zapałem opowiada o orkiestrze, bo jak mówi, też wywodzi się z takiej formacji. Swoją przygodę z muzyką, a dokładniej z klarnetem, jako dziecko rozpoczęła nie w ognisku czy szkole muzycznej, ale właśnie w orkiestrze dętej. Dopiero później przyszła poważna edukacja muzyczna.

Szefowie obydwu orkiestr zachęcają wszystkich, którzy lubią muzykować i mają trochę czasu, aby dołączyli do ćwiczących od roku zespołów. Orkiestra akordeonowa spotyka się w poniedziałki w godz. 19.00-21.00 w SCK w Chodakowie, a orkiestra dęta próby ma w czwartki od 18.00 do 20.00 w kramnicach przy ul. 1 Maja 23.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem