Jak nauczyć dziecko głoskować?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad rok temu

Kategorie: Porady dla mam

Dzielenie słów na głoski to głoskowanie. To bardzo ważny etap, jeśli chodzi o przygotowanie do nauki pisania i czytania u najmłodszych dzieci. Niestety, bardzo często zdarza się, że dla maluchów podział słowa na głoski to zagadnienie niezrozumiałe i trudne. Warto wiedzieć, w jaki sposób wspierać u dziecka rozwój tej bardzo ważnej umiejętności.

Wspólne ćwiczenia logopedyczne w domu wcale nie muszą być nudne. Wystarczy odrobina kreatywności, aby dziecko szybko zapoznało się z tajnikami głoskowania, doskonale się przy tym bawiąc.

nauka głoskowania u dzieci

Dlaczego warto uczyć dziecko głoskowania?

Specjaliści twierdzą, że dzieci, które opanowały sztukę głoskowania, o wiele łatwiej uczą się czytać. Głosowanie stanowi bardzo ważne ćwiczenie, jeśli chodzi o słuch fonetyczny.

Warto dodać także, że trening głoskowania może stanowić bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Można wykonać go praktycznie wszędzie – podczas spaceru, podróży samochodem czy też w domu. To krótkie i proste ćwiczenia, które po krótkim czasie mogą przynieść naprawdę niesamowite efekty.

Przykłady ćwiczeń na głoskowanie znaleźć można na stronie internetowej https://www.mamazone.pl/przedszkolak/gloskowanie-wyrazow-jak-nauczyc-dziecko-gloskowac-cwiczenia-przyklady/.

Kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie nauki głoskowania?

Dzieci zazwyczaj po raz pierwszy spotykają się z głoskowaniem w wieku około 4-5 lat. Wszystko dlatego, że podstawa programowa wychowania przedszkolnego zawiera zapis odnośnie rozróżniania głosek na końcu i początku nieskomplikowanych wyrazów. Wiedzę tę maluchy poszerzają w późniejszych latach edukacji.

Uznaje się, że dziecko w wieku 6-7 lat nie powinno mieć większych problemów z podziałem prostych wyrazów na głoski. Warto jednak podkreślić, że zanim dziecko przystąpi do nauki głoskowania, powinno posiąść wiedzę na temat dzielenia wyrazów na sylaby oraz umiejętność rozróżniania dźwięków dobiegających z otoczenia. Podsumowując – najpierw nauka dzielenia wyrazów na sylaby, później dopiero na głoski.

By nauka głoskowania przebiegała łatwo i przyjemnie

Osoby, które chcą zabrać się za trening głoskowania wraz ze swoim dzieckiem, powinny pamiętać o kilku zasadach, które uczynią ćwiczenia znacznie przyjemniejszymi. Przede wszystkim, nauka powinna przybierać formę zabawy. Wszystko dlatego, że mały człowiek z reguły nie jest w stanie skupić swojej uwagi dłużej niż kilka minut na czynności, która zwyczajnie go nie interesuje. Przed przystąpieniem do nauki warto znaleźć wygodne miejsce do siedzenia, upewnić się, że maluch jest w dobrym nastroju i nie jest zmęczony.

Bardzo ważne jest także odpowiednie podejście do ćwiczeń, jeśli chodzi o rodzica. Nie może on absolutnie wykazywać oznak utraty cierpliwości. Ważne, by maluch poczuł, że podczas ćwiczeń panuje przyjazna i bezpieczna atmosfera. Aby zwiększyć motywację do ćwiczeń, można przyznawać maluchowi punkty. Warto we współpracy z dzieckiem stworzyć kolorową tabelkę, w której za każdym razem, kiedy maluch z sukcesem zakończy ćwiczenia, będzie można przybić pieczątkę.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem