Jak urządzić pokój dla malucha?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla małego dziecka wydaje się mało skomplikowanym zadaniem, jednak w rzeczywistości znalezienie odpowiednich mebli i dobranie wszystkich dodatków, tak by były one nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również praktyczne, wcale nie jest takie łatwe. Warto również pamiętać, że taki pokój musi sprostać potrzebom nie tylko samego dziecka, ale również rodziców - funkcjonalność i wygoda zastosowanych rozwiązań sprawią, że utrzymanie porządku w pokoju i codzienna opieka nad maluchem stanie się łatwiejsza. Na co więc zwrócić uwagę tworząc projekt dziecięcego pokoju?

 

Zadbaj o podstawy

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki, często kończy się to jednak na tworzeniu dokładnych planów i zapełnianiu pokoju malucha mnóstwem dodatków i elementów, które podobają się przede wszystkim rodzicowi. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie na samym początku o podstawy - wygodne i bezpieczne meble, a także zabawki, które są dostosowane do wieku dziecka. Tworzenie tematycznego pokoju dla malucha mija się z celem - takie dziecko nie ma jeszcze zainteresowań ani ulubionej stylistyki, co sprawia, że tego rodzaju rozwiązania opierają się bardziej na oczekiwaniach dorosłych niż faktycznych potrzebach dzieci. Nie znaczy to oczywiście, że mamy kompletnie zrezygnować z dekoracji i dodatków, warto jednak dodawać je stopniowo i obserwować, które z nich przynoszą maluchom największą radość.

jak urządzić pokój dziecka

 

Wybieraj rozwiązania na lata

Dobrze urządzony pokój powinien być w stanie spełniać swoje zadania przez długie lata. Jest to też kolejny powód, dla którego dodawanie mocnych kolorów we wnętrzu nie jest dobrym rozwiązaniem - stworzenie bazy w neutralnych kolorach pozwala na łatwe zmienianie wystroju za pomocą dodatków, dzięki czemu zaoszczędzimy na większych remontach mimo zmieniającego się gustu dziecka. Istotny jest również dobór mebli. Warto inwestować w trwałe rozwiązania, które swoją jakość zachowają na długie lata, na przykład meble wykonane z litego drewna. Wybieraj meble, które będą rosły razem z dzieckiem, jak łóżeczka od https://www.niziohome.pl, które dzięki regulacji wysokości oraz wyjmowanym szczeblom świetnie sprawdzą się również w pokoju starszego dziecka.

pokój dziecięcy inspiracje

 

Bezpieczeństwo to podstawa

Niezależnie od wybranego stylu wystroju, gamy kolorystycznej czy zabawek i dodatków, które mają się tam znaleźć, najważniejsze jest upewnienie się, że wszystkie elementy i materiały spełniają normy bezpieczeństwa. Jest to kwestia szczególnie istotna w pokojach dziecięcych, ponieważ zdrowie maluchów jest bardziej narażone w chwili kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Wybierając sprawdzonych producentów i certyfikowane materiały zyskujemy pewność, że zapewniamy dziecku ochronę i dbamy o to, by nowy pokój zapewniał w pełni bezpieczne i sprzyjające rozwojowi warunki. Odpowiednie zabezpieczenia to jednak nie tylko jakość surowców, z jakich zostały wykonane meble czy farb, które znalazły się na ścianach - to także odpowiednie przymocowanie dużych elementów, w tym również mebli, tak by stały stabilnie bez ryzyka wypadków.

Kiedy urządzamy pokój dla dziecka, warto skupiać się przede wszystkim na jego potrzebach, nie na podążaniu za trendami obowiązującymi w wystroju wnętrz. Dobry plan i umeblowanie, które możemy łatwo dostosować do potrzeb dziecka - to rozwiązania, które sprawdzą się na lata.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem