Powrót do góry

Kochana mamo i tato, mam do Ciebie ogromną prośbę. Skoro zdecydowałeś się zaprowadzić mnie do przedszkola i wybrałeś to przedszkole, to bądź pewien, że będzie mi tu dobrze. będę miał co jeść, panie się mną zaopiekują, poznam nowych kolegów i koleżanki. I mimo, że czasami popłaczę, będę grymasić i mówić, że nie chcę tam iść, to wiedz, że dokonałeś dobrego wyboru i to jest najlepsze miejsce z możliwych, w którym mogłeś mnie zostawić. Tak więc zaprowadź mnie tam, opowiedz że będzie fajnie, zostaw mnie w sali i idź sobie. Czym dłuższa rozłąka z tobą, tym czuję się gorzej, chce mi się bardziej płakać i coraz bardziej tęsknię. Jeśli przeczytałeś uważnie mój list, to teraz już wiesz co możesz dla mnie zrobić najlepszego. Po prostu zaprowadź mnie do przedszkola.

Twoje Dziecko. Jeden z najważniejszych dni w życiu, a więc pierwszy dzień w przedszkolu tuż... tuż...

Co zrobić, aby ten dzień zapisał się jako jeden z najwspanialszych w życiu?  Podpowiadamy Wam jak tego dokonać.

Często jest tak, że stres naszego dziecka przed pójściem do przedszkola wynika ze stresu w nas samych rodzicach.Często nieświadomie przekładamy nasze lęki i obawy na malucha, a ono doskonale to wyczuwa. Doskonale też wiemy, że często dzieci źle znoszą rozłąkę z rodzicami, ale twoja w tym głowa, aby zamiast koszmaru ten pierwszy dzień okazał się najwspanialszą bajką w jego życiu.

Dobrze jest zawczasu przygotować potrzebne mu rzeczy. W ramach dobrej zabawy i przygotowania dziecka do przedszkola pójdź z nim na zakupy. Niech ono wybierze, jakie będzie miało buty, jaką piżamkę do spania, worek na kapcie, możecie nawet kupić odświętne ubranko. To przecież ważny dzień w waszym życiu i ogromne święto w rodzinie. Dzień przed pójściem do przedszkola pomóż przygotować się dziecku. Spakujcie to co kupiliście. W międzyczasie mów do niego, że niedługo zostanie przedszkolakiem i jakie to po prostu fajne.

Gdy już nastanie ten wielki i oczekiwany dzień zabierz  pociechę do przedszkola. Pomóż mu rozebrać się w szatni, przedstaw Panią. Przypomnij maluchowi również wasze wcześniejsze rozmowy o tym, że tu zostanie, ale ty na pewno po niego wrócisz. Określ dokładnie kiedy np. po obiedzie, po powrocie ze spaceru, po podwieczorku, po poobiedniej drzemce. Dzieci w tym wieku nie znają jeszcze poczucia czasu i dla ciebie 12 to po prostu godzina, a jemu nic to nie mówi. Natomiast jeśli powiesz, że będziesz po obiedzie ono na pewno zrozumie już kiedy to będzie. Jeśli dziecko nie chce cię puścić i płacze, poprzytulaj go przez jakiś czas, a potem, jeśli płacze nadal, poproś nauczyciela o pomoc. Ona poprzez swoje doświadczenie na pewno świetnie sobie z tym poradzi.

Może trudno ci w to uwierzyć, ale po krótkim czasie większość dzieci zapomina o płaczu i rodzicach i chętnie zapoznaje się z nowymi kolegami i koleżankami, zabawkami i otoczeniem w przedszkolu.

Złote zasady dla zapamiętania dla rodzica.

1. Przedstaw dziecku przedszkole zanim do niego wejdzie.

2. Zawsze informuj kiedy ty bądź ktoś inny odbierze go z przedszkola, będzie miało wtedy poczucie bezpieczeństwa.

3. Wypowiadaj się pozytywnie o przedszkolu.

Rozmawiajcie o tym jak tam jest fajnie i kreuj przedszkole jakby to było miejsce, które dziecko marzy odwiedzić. Codziennie rano wspieraj malucha miłymi słowami na temat placówki np. Dzisiaj pójdziesz do przedszkola, w którym spędzisz miło dzień i będziesz się świetnie bawić.

4. Zachowuj się pewnie i nie daj po sobie poznać, że niepokoi cię pozostawienie dziecka w przedszkolu.Cały czas się uśmiechaj

5. Krótkie pożegnania. Rozbierz malucha, ucałuj, powiedz kiedy po niego przyjdziesz, wytłumacz i oddaj wychowawcy, to naprawdę sprawdzone metody.

Kochani rodzice, jeśli skorzystacie z reguł, proces adaptacji waszego malucha, nie powinien trwać dłużej niż kilka dni. A potem, to co zobaczycie, to radosne dziecko, które szybko daje buziaka i biegnie czym prędzej do swoich kolegów.

 

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!