Powrót do góry

W tym roku nie na wzgórzu zamkowym, lecz w parku im. F. Chopina w niedzielne popołudnia odbywa się seria ośmiu wakacyjnych spotkań z historią i sztuką. 7 lipca zebrani zobaczyli pokaz broni czarnoprochowej, średniowiecznej artylerii i... alchemii. Tydzień później spotkali się ze średniowiecznymi rycerzami. W te dwa weekendy swoje dzieła w Oknie Sztuki zaprezentowały dziesiątki artystów.

Huk armat, rusznic, mini dział zwanych organkami i innej broni z XIV, XV i XVI wieku dochodził 7 lipca z parku przy ul. Traugutta. Pokaz „Z artylerią króla Jagiełły” dała grupa Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania”. Tydzień później w tym samym miejscu rozlegał się szczęk oręża. To potykali się dzielni wojownicy z Pocztu Rycerskiego Herbu Sobol. W przedsięwzięcie zaangażowani byli też oczywiście pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. O średniowiecznej broni czarnoprochowej i jej zastosowaniu, w stroju historycznym tak zwanego puszkarza, opowiadał Michał Górny.


Nowością był pokaz alchemiczny. Współczesny następca Michała Sędziwoja, z grupy „Ars Alchemia" z Łodzi, opowiadał o różnych substancjach, ich kolorach i właściwościach, wielowiekowych próbach zamiany ołowiu w złoto, eksperymentował z różnymi odczynnikami, doprowadził też do małego kontrolowanego wybuchu...

Członkowie Pocztu Rycerskiego Herbu Sobol chętnie prezentowali średniowieczny rynsztunek oraz opowiadali o życiu wojowników z tamtego okresu. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, że najcięższym elementem rycerskiego rynsztunku jest hełm, czy na przykład o różnicach między mieczem jednoręcznym i dwuręcznym. Prezentowali też rycerskie potyczki.

Równolegle podczas obu spotkań w parku swoje dzieła wystawili artyści w ramach projektu „Okno Sztuki”. 7 lipca można było podziwiać prace dziesięciu twórców: Artura Borkowskiego (malarstwo), Roberta Goszczyńskiego (malarstwo), Marcina Hugo-Badera (instalacja), Katarzyny Klimek (monotypie), Bartłomieja Kurzei (rzeźba), Kasi Kwiatkowskiej (malarstwo), Haliny Palenica (malarstwo), Ryszarda Szatkowskiego (malarstwo), Stanisława Werle (malarstwo), Bogusława Zawieruchy (rysunki metodą cyfrową). Z kolei 12 lipca zaprezentowało się 6 twórców i dwa kolektywy artystyczne: Marta Gosz (grafika), Marcin Hugo-Bader (instalacja), Bartłomiej Kurzeja (rzeźba), Aneta Kusiak (ceramika), Beata Sałacińska (malarstwo), Stanisław Werle (malarstwo), a także Grupa Plastyczna „Bez Polityki” Teresińskiego Ośrodka Kultury i Grupa Słuchaczy Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Pomysłodawca Okna Sztuki, Marcin Hugo-Bader, zapowiada, że w tym sezonie, podczas ośmiu odsłon tej plenerowej wystawy, swoje prace pokaże w sumie ok. 50 zaproszonych gości.

Podczas obu spotkań punktualnie o godz. 16.00 odegrany został na cztery strony świata hejnał Sochaczewa. Będzie go można usłyszeć na żywo w parku im. F. Chopina również w kolejne niedziele.

Po broni strzeleckiej i broni białej czas na zapoznanie się z życiem prostego średniowiecznego piechura. W związku z tym w okolicy zabytkowych murów przechadzać się będzie najprawdziwsza straż zamkowa, uzbrojona zarówno w broń białą jak i palną. Organizatorzy zapewniają, że znów będzie głośno. 21 lipca w parku przy ul. Traugutta rekonstruktorzy zaprezentują się w godz. 15.00-18.00. Natomiast Okno Sztuki będzie dostępne od 14.00 do 20.00.

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!