Sochaczewskie powietrze pod lupą

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: około 6 lat temu

Kategorie: Zdrowie i rozwój dziecka

Na bieżąco możemy sprawdzić wskazania z czterech czujników monitorujących jakość powietrza zamontowanych na terenie miasta. Zrobić może to każdy z nas – wystarczy wejść na główną stronę portalu Sochaczew.pl i, w jej dolnej części, kliknąć na baner  „Sprawdź jakość powietrza w Sochaczewie”.

Do tej pory ustalenie, czym dokładnie oddychamy w naszym mieście, było praktycznie niemożliwe. Najbliższe czujniki znajdowały się w Żyrardowie oraz Kampinoskim Parku Narodowym. Sprawiało to, że dane udostępnianie przez Inspekcję Ochrony Środowiska nie były dla nas do końca miarodajne. Obecnie Sochaczew korzysta z czujników Airly, które podają informację przez 24 godziny 365 dni w roku. Stosuje je wiele polskich miast, w tym np. Kraków. System Airly jest w pełni zintegrowany – na poziomie od urządzeń do oprogramowania. Poprzez sensory możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą bowiem poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Wskazania obrazują kolory: od zielonego (bardzo dobry stan powietrza) do ciemnoczerwonego (powietrze ekstremalnie zanieczyszczone).


Możemy odczytać dokładne dane z ulicy Staszica (Szkoła Podstawowa nr 4), 15 Sierpnia (Szkoła Podstawowa nr 2), Zamkowa (Środowiskowy Dom Samopomocy), Chopina (Szkoła Podstawowa nr 7). Klikając w dowolny punkt na mapie miasta, zamieszczonej na stronie internetowej, możemy poznać odczyt nawet dla konkretnej ulicy. Zdecydowana większość sochaczewskich dróg jest bowiem objęta systemem Airly. Co więcej, korzystając z funkcji „animacja”, możemy sprawdzić, jak jakość powietrza kształtowała się przez ostatnią dobę.  Warto podkreślić, że strona poda nam też szczegółowe dane dotyczące aktualnej temperatury, wilgotności powietrza czy ciśnienia.  Aplikację Airly można ściągnąć też na telefony z systemem Android oraz iPhony. (ap)

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem