Powrót do góry

Tatusiu! Kocham Cię!

Wielu rodziców zna dobrze sytuację, kiedy córeczka zapatrzona w tatusia szepce mu wieczorami na uszko, że mamusia jest zbędna, że powinni się pobrać I żyć długo I szczęśliwie. Analogiczne wyznania wyszeptuje często mamusi synek. Rodzice mają łzy wzruszenia w oczach, poinformowana o stanie rzeczy rodzina rozpływa się w zachwytach I czułych żarcikach, a niejedna zawistna teściowa przedstawia tę sytuację na dowód jak nieudolną matką jest synowa…

Tymczasem z pozoru niewinna sytuacja niekoniecznie jest powodem do rodzinnych żartów.


Rozwój psychoseksualny chłopców I dziewczynek przebiega nieco inaczej, ale w obu przypadkach zasadniczym momentem jest okres przedszkola. Psycholodzy zauważyli, że jest to czas intensywnych zachowań seksualnych dzieci, zachowań, które możemy niejednokrotnie interpretować jako uwodzące. Obiektem kuszenia staja się najbliżsi, a przypadkach patologicznych także dalsze otoczenie. Tak więc przedszkole to czas, kiedy którym np. chłopiec potrafi kierować swoje pragnienia seksualne w kierunku matki., a dziewczynka zatraca się w uczuciu do ojca, “Te fantazje dzieci biorą się z takich ich dziecięcych wyobrażeń na temat miłości, na temat rodziny, na temat bliskości.” Wyjaśnia Portalowi Zdrowia dziecka psycholog, seksuolog dr Katarzyna Bajszczak. Od zachowania rodziców zależy teraz czy to, w pewnym sensie typowe zachowanie minie, czy tez utrwali się stając się podłożem poważniejszych problemów emocjonalnych dziecka. Jak więc powinni zachować się mądrzy rodzice? Z całą pewnością nie negować, nie wyśmiewać I nie ściągać brutalnie z chmur na ziemię.. Mądry ojciec, któremu córka regularnie się oświadcza : nie powinien się z tego śmiać. Powinien za to podkreślać swoją miłość do dziecka, zapewniać o je trwałości I stanowczo zaznaczać, że żona już w domu jest, że żonę I dziecko kocha się na inne sposoby. Chłopiec także musi dostać sygnał od matki, że jej wielkie uczucie do syna jest czym innym niż jej uczucie wobec męża I że te dwie emocje nigdy się nie utożsamią.


Ważne jest by mówić dziecku o swoje miłości, ale wyjaśniać mu tez czym jest rodzina I jakie każde zajmuje w niej miejsce.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje patologiczne, kiedy rodzice z pobudek egoistycznych stają się uwodzący wobec dzieci. Dr Bajszczak przytacza przykłady matek kilkulatków, które zgłaszają problem nadmiernego zainteresowania nimi jako kobietami; w wywiadzie okazuje się, że matka daje dziecku powody do takich zachowań.

Powodem niezdrowego zainteresowania chłopca matka może być np. dzielenie z nią łózka. Wiele matek w wieku kiedy chłopiec ma już 8-9-10 lat śpi czy zasypia z synem, a dopiero potem idzie do sypialni małżeńskiej. Chłopiec, z którym mama zasypia może sobie wyobrażać, że jest ważniejszym mężczyzną niż ojciec , a to może sprowokować u dziecka fantazje, choć cała sytuacja jest z gruntu niewinna. Bo 99 procent tych sytuacji jest absolutnie niewinnych. Taka matka nie seksualizuje swojego syna w sposób zamierzony - ona robi to z matczynej miłości, jednak efektem mogą być zachowania rywalizacyjne. Takie zachowania wymagają jakiejś zmiany w rodzinie. Układ rodzinny należy także przemyśleć w sytuacji, gdy dziewczynka zauważa, że tata "kocha ją bardziej niż mamę". Być może tata nie odnosi się do mamy właściwie, nie jest dla niej wystarczająco czuły, dobry; dziewczynka widzi, że rodzice się kłócą, a tata chętniej wtedy rozmawia z nią niż z żoną.

Najczęściej jest tak, że ze względu na jakieś problemy emocjonalne w rodzinie, kłótnie między rodzicami, zdarza się, że któreś z rodziców jakby ucieka w stronę tej miłości do dziecka a dziecko odbiera to jako próbę zmiany modelu rodziny. Być może należy wtedy pomyśleć o kontakcie z terapeutą, który pomoże zdefiniować układ rodzinny.

Ten właśnie okres, kiedy dzieci zwracają uwagę na rodziców w sensie seksualnym, to jest czas kiedy się ustala matryca naszego rozwoju psychoseksualnego. To, w jaki sposób kształtuje się nasza seksualność w okresie dzieciństwa decyduje o tym, w jaki sposób będzie wyglądała nasza seksualność w życiu dorosłym. Innymi słowy: Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Więcej o córkach, ojcach seksualności dziecka w Portalu Zdrowia Dziecka 

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!