Więcej miejsc w Sochaczewskich żłobkach.

Miasto proponuje dopłaty, sprawdź szczegóły!

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: około 5 lat temu

Kategorie: Miasto Przyjazne Dzieciom

Od stycznia prywatne żłobki, klubiki dziecięce oraz firmy zatrudniające dziennych opiekunów, mają otrzymywać dofinansowanie do swej działalności. Burmistrz Piotr Osiecki liczy, że dzięki temu opłaty w prywatnych żłobkach i klubach dziecięcych zostaną obniżone, przybędzie miejsc w żłobkach, a młode mamy szybciej wrócą do aktywności zawodowej. Projekt uchwały w tej sprawie jest gotowy i zajmą się nim jeszcze w listopadzie radni miasta. Jeśli zyska ich akceptację przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

żłobki w Sochaczewie

Jak informuje burmistrz Piotr Osiecki, dofinansowanie mają otrzymywać podmioty prowadzące niepubliczne żłobki i kluby dziecięce, wpisane do rejestru prowadzonego przez UM. Na dotację mogą też liczyć firmy zatrudniające dziennych opiekunów i osoby samozatrudnione prowadzące tego typu działalność. Dotacja ma im pomóc w utrzymaniu się na rynku, a także zachęcić kolejne osoby do otwierania tego typu działalności gospodarczej.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


- Wsparciem finansowym sięgającym nawet 300 złotych miesięcznie chcemy promować osoby, które mieszkają w naszym mieście, tu rozliczają się z podatku, a w zeznaniu PIT podają jako adres zamieszkania Sochaczew, bo część ich rocznych dochodów wraca potem do budżetu miasta. Na podstawie zeznań PIT otrzymujemy z ministerstwa finansów pieniądze na utrzymanie naszych szkół, przedszkoli, komunikacji miejskiej, basenu, domów kultury czy bibliotek. Takie osoby dokładają się do utrzymania całej infrastruktury miasta. Tylko w ubiegłym roku z ich podatku dochodowego wróciło do nas ponad 36 mln zł – podkreśla burmistrz.

Miastu zależy też na osobach, które posiadają Sochaczewską Kartę Mieszkańca, stąd dofinansowanie dla tej grupy ma być znacznie wyższe.

Powstaną dwie filie żłobka miejskiego

Kilka lat temu ratusz zbudował nowy żłobek, dzięki czemu liczba miejsc wzrosła z 35 do 115. Niemal od razu okazało się, że i to za mało, bo lista rezerwowa zamiast się skracać, wydłuża, dlatego ratusz pracuje nad jeszcze jednym rozwiązaniem. Burmistrz chce otworzyć dwie filie miejskiego żłobka – w Chodakowie i Boryszewie.

- Mam na myśli dwie lokalizacje. Pierwsza z nich to przedszkole nr 6 w Chodakowie, a druga to przedszkole nr 7 przy ul. Żwirki i Wigury. Dwa oddziały żłobkowe to kilkadziesiąt nowych miejsc, do tego bliżej domu rodziców. Dzięki nim lista oczekujących skróci się niemal do zera – podsumowuje Piotr Osiecki.

Obecnie na terenie miasta Sochaczew funkcjonuje jeden integracyjny żłobek miejski zapewniający 115 miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. Ponadto funkcjonują cztery niepubliczne placówki,  jeden żłobek i trzy kluby dziecięce, które posiadają łącznie 89 miejsc.

 

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem