Wielka inwestycja w miejską zieleń

Cztery parki w Sochaczewie zmieniają swoje oblicze

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Ciekawe miejsca dla dzieci

Obecnie aż w czterech punktach Sochaczewa prowadzone są inwestycje w miejską zieleń. Prace trwają w parku Garbolewskiego, parku Chopina przy ul. Traugutta, nad Bzurą, gdzie powstają bulwary, oraz w Chodakowie na terenach bezpośrednio przylegających do Utraty.

Warto pamiętać, że nie tak dawno zakończyły się dwa podobne przedsięwzięcia, to znaczy renowacja parku w Chodakowie i utworzenie zielonej kurtyny przy ulicy Olimpijskiej. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, inwestycje w miejską zieleń pochłoną już blisko osiem milionów złotych.


 parki dla dzieci w Sochaczewie

Garbolewskiego już prawie gotowy

Na realizację wymienionych prac, w ramach projektu „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez renowacje i rozwój terenów zieleni” sochaczewski ratusz pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę blisko 6,8 mln złotych. Największą kwotę przeznaczono na wartą ponad 3,8 mln zł rewitalizację parku przy szkole muzycznej. W parku zostały już wytyczone ścieżki spacerowe. Część z nich zyskała docelową nawierzchnię, pozostałe są utwardzane. Prowadzone są prace związane z aranżacją oświetlania. Powstaje, wyłożona specjalnie zaimpregnowanym ciśnieniowo drewnem, scena plenerowa.

- Drewniane tarasy są powszechnie stosowane i zdajemy sobie sprawę ze wszystkich zalet oraz wad takiego rozwiązania – zapewnia naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miasta Urszula Cielniak. - Drewno wydawało nam się rozwiązaniem najlepiej wpisującym się w charakter parku. Jednocześnie przewidzieliśmy okresowe zabiegi konserwacyjne na tej konstrukcji.

W parku ustawione zostały już plenerowe instrumenty muzyczne. Jednocześnie trwają prace nad wykonaniem instalacji nawadniającej dla centralnego trawnika. Dzięki nawodnieniu, przez trzy czwarte roku, niezależnie od warunków pogodowych, będzie go porastała gęsta, zielona trawa. Nową nawierzchnię zyskała ponadto droga przed szkołą muzyczną.

Prace w parku Garbolewskiego są już bardzo zaawansowane i mają zakończyć się 31 sierpnia, co sprawi, że teren zostanie oddany do użytku jeszcze we wrześniu. Wykonawca, firma Ziel-Bud, zapewnia, że termin zostanie dotrzymany.

 

Prace przy Traugutta idą pełną parą

W kolejną fazę weszły prace w parku Chopina przy ul. Traugutta. Tu również wykonawcą jest firma Ziel-Bud. Na obiekcie wytyczone zostały już ścieżki spacerowe. Część z nich zyskała docelową nawierzchnię z płyty. Zniknął budynek od dawna nieczynnego szaletu miejskiego. Dużą uwagę wykonawca przywiązuje do stojącego w centrum parku pomnika Chopina. Obiekt zostanie oczyszczony, wypoziomowany w stosunku do gruntu, a także lekko uniesiony, co sprawi jego lepsze wyeksponowanie. Zgodnie z projektem poprawiona zostanie także estetyka znajdującej się od strony muszli koncertowej skarpy. Efekt zostanie osiągnięty poprzez jej odpowiednie wyprofilowanie.

Trzeba przy tym pamiętać, że inwestycja w parku Chopina zazębia się z powstaniem bulwarów nad Bzurą. Docelowo park ma zostać poszerzony jeszcze za wspomnianą skarpę, o przylegającą do niego od strony muszli koncertowej ulicę Podzamcze. Zmiany w tej części mogą jednak ruszyć dopiero wtedy, kiedy prowadzący prace po sąsiedzku Soch-Bud wykona nowy bieg tej ulicy.

- Nie możemy przecież odciąć osobom mieszkającym przy ulicy Podzamcze dostępu do ciągu komunikacyjnego – wyjaśnia Urszula Cielniak. - Dlatego ta jezdnia nie może zostać zdemontowana, dopóki nie pojawi się nowa.

Soch-Bud, równocześnie z tworzeniem nowego ciągu ulicy Podzamcze, wytycza trasy bulwarów nad Bzurą. Jest to inwestycja o tyle skomplikowana, że dużo zależy w niej od pogody. Instalacje powstaną tu w bezpośrednim sąsiedztwie, a w części nawet na terenach zalewowych. Wymaga to prowadzenia prac w odpornej na wodę technologii.

- Chodzi o zastosowanie płyt dyblowanych – wyjaśnia Urszula Cielniak. - Są one specjalnie zakotwiczane w podłoże, co zapobiegnie przesuwaniu się ich.

Poza nową ulicą Podzamcze i bulwarami, Soch-Bud wykona w tym rejonie jeszcze nowy budynek nowej przystani, który zastąpi wysłużony obiekt przylegającej do plaży miejskiej. Jego plany są imponujące. Na I piętro złoży się m.in. stumetrowa sala z przeznaczeniem na kawiarnię, bar, dwie toalety dla klientów, zaplecze ze zmywalnią, pomieszczeniem gospodarczym i socjalnym oraz niemal trzydziestometrowy taras wychodzący w stronę rzeki, zapewniający gościom piękny widok na Bzurę i jej otoczenie. Łącznie ta kondygnacja ma mieć prawie 230 m2 powierzchni. Pod nią znajdzie się magazyn sezonowy dla kajakarzy. Ponieważ jest to teren okresowo zalewany przez występującą z brzegów Bzurę, drzwi do magazynu wyposażone zostaną w grodzie przeciwpowodziowe. Samo nabrzeże rzeki zyska przy tym slip do wodowania małych jednostek. W ten sposób obiekt nie straci charakteru przystani kajakowej, a dodatkowo zyska nowe funkcjonalności.


Nowe tereny rekreacyjne dla Chodakowa

Ostatni związany z miejską zielenią plac budowy znajduje się obecnie w Chodakowie nad Utratą. Teren został przekazany firmie Ziel-Bud 9 sierpnia. Rozpoczynające się prace mają pochłonąć prawie 700 tys. zł i zakładają, powstanie 600 metrów nowych alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów (nawierzchnia żwirowa). Cały obszar oświetlą dwadzieścia dwie lampy, a uzupełnieniem będzie tzw. mała architektura, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oraz  dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie terenów rekreacyjnych stanie też okrągłe palenisko. Będzie tam można organizować spotkania przy grillu.

- W tej części miasta zdecydowaliśmy się głównie na uporządkowanie terenu – mówi zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski. – Z jednej strony chcielibyśmy zachować unikatowy charakter zieleni nad Utratą, z drugiej odpowiednio ją wyeksponować. Stąd pojawi się dodatkowe oświetlenie. Powstająca przy tym mała architektura pozwoli mieszkańcom miło spędzić czas, na przykład w gronie sąsiadów, w oderwaniu od codziennej bieganiny i miejskiego zgiełku.

Nad Utratę będą prowadziły dwie trasy - nowe schody wykonane z kostki brukowej stanowiące symboliczne przedłużenie ulicy Hotelowej, oraz od strony ulicy Młynarskiej, gdzie w okolicach mostu powstanie jedna ze ścieżek.

Sebastian Stępień

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem