Wyjazd w ciąży – czy można podróżować, oczekując dziecka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 2 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Czy można podróżować w czasie ciąży?

Podróżowanie w czasie ciąży jest możliwe. Odpoczynek bowiem służy ciężarnej i może wpłynąć pozytywnie na jej samopoczucie. Pod warunkiem jednak, że ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz ją prowadzący nie widzi przewwskazać do wyjazdu. Możliwe są zatem nie tylko niedalekie podróże samochodowe, ale także lotnicze. Planowanie wycieczki, oczekując dziecka, warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego terminu, a także zapoznania się z warunkami podróży wybranej linii lotniczej i zagwarantowania sobie odpowiedniej opieki medycznej w razie, gdyby była potrzeba skonsultowania się z lekarzem podczas wyjazdu.

Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

Trzeba wziąć pod uwagę to, że pierwszy trymestr ciąży obfituje często w różnego rodzaju dolegliwości ciążowe, jak mdłości i wymioty. Warto w tym czasie wstrzymać się z wyjazdem i poczekać aż złe samopoczucie minie. Zaleca się zatem podróżowanie po 12. tygodniu ciąży, a jednocześnie przed 30. tygodniem ciąży. Wyjazd w późniejszym czasie może być mało komfortowy. Istnieje też ryzyko rozwiązania ciąży w czasie pobytu za granicą. Nawet linie lotnicze określają zasady podróży dla kobiet w ciąży ich środkami transportu. Przewoźnicy mogą bowiem wymagać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podróży samolotem. Przykładowo Lufthansa dopuszcza podróże ciężarnych bez zaświadczenia do 36. tygodnia ciąży, jednak zalecane jest posiadanie dokumentu już po 28. tygodniu ciąży. Z kolei Wizzair wymaga zaświadczenia już od 28. tygodnia ciąży, a po 34. tygodniu podróżowanie tymi liniami w ogóle nie jest możliwe.

Ciąża to szczególny czas, dlatego pomoc lekarza może okazać się potrzebna właściwie w każdej chwili. Warto zapewnić sobie opiekę medyczną, kupując ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa powinna zawierać przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, ale wskazane jest posiadanie takich standardowych rodzajów ochrony, które są zalecane także innym turystom, tj. assistance, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży?

Ciąża zwykle nie warunkuje wyższych kosztów polisy turystycznej. Składka za ubezpieczenie turystyczne wynosi zazwyczaj kilka złotych za dzień ochrony. Sprawdźmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie podróżne na tygodniowy wyjazd do Szwajcarii w drugiej połowie lutego.

Więcej ofert można znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

UWAGA! Przed wyjazdem, a właściwie jeszcze przed zakupem polisy, należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia towarzystwa, którego ofertę rozważamy. Znajdują się tam bowiem informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, a w nich często widnieje zapis mówiący, że ubezpieczenie kosztów leczenia nie pokrywa kosztów związanych z porodem, jeśli ten nastąpił po 32. tygodniu ciąży. Takie wyłączenie stosuje chociażby mtu24.pl. Pokrywa się to zatem z zaleceniami dotyczącymi terminu podróży i obostrzeniami wprowadzonymi przez linie lotnicze.

Czy EKUZ wystarczy podczas zagranicznego wyjazdu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z opieki medycznej za granicą, jednak tylko w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Wielkiej Brytanii. Podczas wyjazdu w inne miejsce EKUZ się nie przyda. Jak pisze autor artykułu Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – czy w ciąży można podróżować?, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że posiadacze EKUZ nie zawsze są zwolnieni z wszelkich kosztów związanych z udzieloną im pomocą lekarską. Zatem jeśli kobieta ciężarna będzie potrzebowała konsultacji z lekarzem w kraju, w którym takie konsultacje są całkowicie lub częściowo płatne, będzie musiała pokryć taki koszt.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem