Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 6 lat temu

Kategorie: Place zabaw

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Jaworzno

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

 

Jeżeli lubicie odkrywać, poznawać, jesteście ciekawi świata i jego historii to wizyta w GEOsferze w Jaworznie będzie niesamowitym doświadczeniem. Tu w praktyczny i ciekawy sposób dowiecie się wielu cennych informacji o naszej planecie, jej prehistorii, roślinności i skamieniałościach. Jest to również miejsce rekreacji i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Po przekroczeniu bramy wejściowej przed naszymi oczami roztacza się zupełnie inny krajobraz. Mamy wrażenie jak byśmy przenieśli się w czasie i to nawet o 260 milionów lat. To właśnie wtedy powstały główne atrakcje tego miejsca, które dziś możemy podziwiać.

Pierwotnie na terenie obiektu wydobywano kruszywo na skalę przemysłową Sadowa Góra i to właśnie te działania pozwoliły na odkrycie tak niesamowitych znalezisk. Na ścianach dawnego wyrobiska widoczne są ślady różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. krasu, tektoniki, mineralizacji), występują tu też szczątki szkieletowe szkarłupni, małży, głowonogów, a nawet ryb i gadów.

 

dla dzieci geosfera jaworzno

 

Obecnie cały obszar został zaadoptowany na park z wieloma alejkami spacerowymi. Warto nimi podążać, by odkryć wszystkie atrakcje.

Jedną z atrakcji dla dzieci jest duży plac zabaw wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki, karuzelę i bujane koniki. Wyposażenie wykonano tu głównie z drewna i usytuowano na żwirkowym podłożu. Główną atrakcją placu jest zakopany w piasku szkielet który czeka na odkopanie przez małych odkrywców. Tuż obok placu zabaw znajduje się altana z miejscem do rozpalenia ogniska.

Podążając alejami warto się rozglądać i poszukać czających się w parku dinozaurów. W trawach jest ich na prawdę wiele, a zdjęcie z nimi będzie fajną pamiątką dla dzieci.

 

park dinozaurów geosfera jaworzno

 

W centralnej części parku zlokalizowano Ogród Sensoryczny. Rośnie tu bardzo wiele gatunków roślin, które w bezpośrednim kontakcie dostarczą wiele doznań dla wszystkich zmysłów. Ogród podzielono na kilka grup roślin: zapachowe, lecznicze, przyprawowe oraz ozdobne. Zwiedzający bez trudu rozpoznają wszystkie z nich dzięki tabliczkom informacyjnym. Jest to bardzo ciekawy sposób na poznanie wielu nowych roślin w praktyce.

 

Jeżeli chcecie odpocząć i przenieść się o 245 milionów lat to koniecznie musicie wybrać się na plażę GEOsfery. Możecie skorzystać tutaj z leżaków i posiedzieć w towarzystwie metapozaurów, które wygrzewają się w słońcu nad brzegiem jeziorka.

 

Na bardziej aktywnych czeka tor rowerowy o umiarkowanym stopniu trudności. Przeszkody są tu stylizowane na naturalne formy geologiczne. Uskok, rów tektoniczny, wahadło, podjazd i bloki skalne to tylko niektóre z nich.

 

Zwiedzając park GEOsfera w Jaworznie warto zwrócić uwagę na liczne tablice, które zawierają niezliczoną ilość ciekawych informacji i szczegółowych ilustracji. Można więc tu w tak nietypowej okolicy poznawać naszą planetę. Najbardziej niecodzienny jest pawilon ekspozycji riplemarków. Jest to niewielki budynek, ciekawy architektonicznie zabezpieczający charakterystyczne formy sedymentacyjne – riplemarki.

 

Łatwo więc zauważyć, że Geosfera łączy w sobie możliwości edukacji i rekreacji. Nieprzypadkowe usytuowanie sprawia, że możemy tu odkrywać historię w jej naturalnym miejscu. Nie jest to więc tylko park dinozaurów, ani zwyczajne muzeum plenerowe. To coś znacznie więcej, co koniecznie musi się wpisać na mapę Waszych rodzinnych wycieczek! Koniecznie się tu wybierzcie i odkryjcie wszystkie atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem