Opublikowane: ponad 5 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo śląskie

Miasto: Katowice

Nikiszowiec to najciekawsza dzielnica, którą mogą poszczycić się Katowice, nie tylko na tle Polski, ale również Europy i Świata. Jest to dzielnica o urzekającym i unikatowym klimacie. Jest to typ osiedla robotniczego.

Osiedle robotnicze Nikiszowiec było budowane w latach 1908-1915, a potem rozbudowywane okresie 1920-1924. Nazwa zawiązana jest z szybem "Nickisch", wybudowanego w 1906 r. Osiedle zostało zaprojektowane przez braci Jerzego i Emila Zillmannów, autorów kilku innych projektów w okolicy. Osiedle Nikiszowiec, uznany jest za obiekt zabytkowy i w całości pozostaje pod ochroną konserwatorską.  Zbudowany cały z czerwonej cegły, z czerwonymi okiennicami - to brylant Katowic.


Jeśli naprawdę chcecie zobaczyć prawdziwy Śląsk to koniecznie musicie odwiedzić Nikiszowiec. Aby poznać jego dzieje, wystarczy trochę chęci, a nogi będą rwały się, do zoabaczenia tego uniaktowego osiedla. Plusem jest, że w filii Muzeum Historii Katowic, znajdującego się na Nikiszu, możecie wypożyczyć audio przewodnik lub będąc ściągnąć taki przewodnik na swój telefon i dzieki temu przemierzać osiedle robotnicze z słuchawkami w uszach. Nie jest to zwykłe słuchowisko o zabytkach, jest to przede wszystkim historia o ludziach, którzy od pokoleń żyją w tej niezwykłej dzielnicy.

Narratorem, który oporowadzi nas po nikiszowskich familokach, kościołach, znanych placach, miejscach, w których się jada do tej pory jest Kamil Durczok. Autorką Tekstów została Joanna Tofilska z Muzeum Historii Katowic a opracowaniem w całości zajęła się Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

  • Niezwykłość Nikiszowca opisuje Kazimierz Kutz.
  • O tradycyjnym świniobiciu opowiada pan Rudolf Wróbel.
  • Historię pralni i magla poznajemy dzięki Pani Steni.
  • Podwórkowe zabawy wspomina profesor Dorota Simonides i jej siostra.
  • Na organach w kościele świętej Anny gra profesor Julian Gembalski.
  • Historię orkiestry górniczej kopalni Wieczorek przypomina Andrzej Pisarzowski.
  • Na zrobienie zdjęcia w Nikiszowcu namawia fotograf Krzysztof Niesporek.

Gdyby jednak nowinki techniczne niekoniecznie Was interesowały, istnieje również możliwość dołączenia się do częstych wycieczek z przewodnikiem.

Na Nikiszowcu bardzo dużo się dzieje. koncerty, warsztaty, plenery malarskie, jarmarki, są tu na porządku dziennym. Dlatego też i ty musisz wybrać się na Nikiszowiec.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem