Autor: Lars Laj

Opublikowane: około 8 lat temu

Kategorie: Place zabaw

Kraj: Polska

Województwo: Województwo świętokrzyskie

Historia  wzniesionego  w XV wieku gotyckiego zamku nie jest dokładnie znana. Otoczony umocnieniami i fosą nad rzeką Czarną zamek został zniszczony  w połowie XVII wieku i odtąd popadał w ruinę.  W chwili obecnej z zamku pozostał wysoki fragment narożnika (być może fragment baszty).

Po odpowiednim wyeksponowaniu ruin oraz rewitalizacji otoczenia i wycięciu roślinności na terenie zamkowym odsłonięto resztki murów obronnych i fundamentów otaczających budynków.

Plac Zabaw przy ruinach Zamku w Rytwianach.

Zamek wygląda dziś nieco inaczej, stworzono teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, z którego mogą korzystać mieszkańcy jak i przyjeżdżający turyści. Obok ruin płynie rzeka Czarna, z której zasilana była fosa zamkowa,  z pomostem i kładką nad zbiornikiem wodnym.  Nie brakuje alejek spacerowych i elementów małej architektury (ławek parkowych, koszy na śmieci i stojaków rowerowych).


Rytwiany oferują też inne atrakcje: w lesie udostępniony do zwiedzania jest słynny klasztor - pustelnia kamedulska, w którym kręcono serial Czarne Chmury.  W okolicy znajduje się dwór i pałac, zrealizowano też wspaniały pomysł na popularyzacje bardzo bogatej i fascynującej historii Rytwian: powstała niezwykła ścieżka edukacyjna, w której 12 rzeźb przedstawiających postacie związane z tym miejscem „opowiadają” o historii miejscowości.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem