Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: około 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo świętokrzyskie

Miasto: Ujazd

 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to ruiny powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Co ciekawe Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu Jest to obszerny zamek w stylu włoskim, zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego, niestety nigdy nie został w pełni ukończony.

 

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


Obecnie Zamek Krzyżtopór jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesująca do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Ponieważ aż 90 procent murów oraz 10 procent sklepień założenia architektonicznego zachowało się do dzisiaj, od dawna planuje się odbudowę całego kompleksu. 

W latach 2010–2013 obiekt zyskał miano:  „Zamek Krzyżtopór markowym produktem województwa świętokrzyskiego” Dzięki pracom renowacyjnym udało się dostosować zamek do współczesnych standardów dotyczących obsługi ruchu turystycznego. Obecnie zwiedzanie zamku jest odpłatne. Dokładny cennik możemy zobaczyć TUTAJ.

Zamek Krzyżtopór robi ogromne wrażenie, zadziwia wielkością i rozmachem przy jego budowie. Mimo iż jest to tylko ruina to z pewnością warto zwiedzić to miejsce i odkryć jego bogatą historię. Rodzinna wycieczka tutaj z pewnością będzie niezapomnianą przygodą.

 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

 

Jeżeli chciałbyś odkryć więcej takich miejsc w tej okolicy to poniżej w "zobacz również" przygotowaliśmy dla Ciebie kolejne propozycje na spędzenie wolnego czasu z w rodzinnym gronie. Odkryj je wszystkie, a być może jedna z nich zainspiruje Cie do zorganizowania niezapomnianej wycieczki. Życzymy udanej zabawy.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem