Autor: redakcja@wegorzewo.pl

Opublikowane: około 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo warmińsko-mazurskie

Miasto: Węgorzewo

Poznaj smak szusowania między białymi od żagli Mamrami a Święcajtami wśród gęstych lasów. Poznaj Mazury jadąc po gruncie, po asfalcie, po żwirze i dawnymi torowiskami. Sieć ścieżek rowerowych oplatająca gminę Węgorzewo i okolice pozwala na setki dowolnych kombinacji.

Wytycz własną trasę lub skorzystaj z jednej z naszych propozycji.


ścieżki rowerowe w węgorzewie

Mała Pętla Mamr

Węgorzewo - Trygort (oznakowana trasa Green Velo wzdłuż drogi wojewódzkiej 650) - Przystań - Kamionek Wielki - Sztynort - Harsz - Okowizna - Ogonki - Kolonia Rybacka - Węgorzewo

Szlak łatwy do pokonania, głównie wiodący asfaltową nawierzchnią. Co po drodze? Jezioro Przystań i punkt widokowy, most na Kanale Mazurskim (obiekt ciekawy dla znawców historii i techniki), kompleks leśny Mamerki (a w nim bunkry z II wojny światowej). Trasa prowadzi przez Sztynort, gdzie znajduje się największy na Mazurach port, najpiękniejszy pruski kompleks pałacowo-parkowy i wreszcie most między jeziorami Dargin i Kirsajty, jedyna taka "wieża widokowa". Zawisnąć nad żaglami? To trzeba zobaczyć, to trzeba przeżyć!

Pętla Węgorzewska

Węgorzewo: ekomarina (Biuro Informacji Turystycznej) i Muzeum Kultury Ludowej - zamek - port Keja - plaża miejska "Mamry" - ulica Jasna - plaża miejska "Kal" - cmentarz wojenny i punkt widokowy nad Święcajtami - Góra Konopki przy drodze krajowej 63 - ścieżka rowerowa na dawnym torowisku - stadion miejski i Kanał Młyński - ekomarina

Pętla dla całej rodziny. Można ją podzielić na krótkie fragmenty na rzecz zwiedzania. Start przy Muzeum Kultury Ludowej i ulokowanym tuż przy ścieżce rowerowej Parku Etnograficznym nad Węgorapą. Zajrzyj do mazurskiej chałupy z XVIII wieku, zobacz dawną remizę strażacką, pogłaszcz kozę unikalnej mazurskiej rasy!

Dalej po drodze: zamek krzyżacki z XIV wieku, plaża i molo na Mamrach, Kalska Kolumna (ciekawostka dla miłośników historii), zatopiona w naturalnym nabrzeżu plaża i punkt widokowy na wzgórzu nad Święcajtami. W drodze powrotnej do Węgorzewa: owiana legendą Góra Konopki, a na niej cmentarz żołnierzy radzieckich, stadion i, nieopodal, Muzeum Tradycji Kolejowej.

Wielka Pętla Jeziora Stręgiel

Węgorzewo - Kalskie Nowiny - Stręgiel - Stręgielek - Pozezdrze - Ogonki - Kolonia Rybacka - Węgorzewo

Trasa rozpoczyna się na ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Łuczańskiej, potem prowadzi na stare torowisko i wreszcie drogę do Stręgla. Po drodze: cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z I wojny światowej, oznakowany szlak legend spisanych swego czasu przez krajoznawczynię Jadwigę Tressenberg (na tablicach krótkie opisy niektórych mitów), rzeka Sapina i ukryta w lesie dawna kwatera polowa Hochwald

Green Velo

Ścieżka wybudowana w ramach projektu Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej. Przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie. Cała trasa liczy ok. 2 tys. kilometrów. Szlak na Warmii i Mazurach łączy Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo i Gołdap. Po drodze rowerzyści mają do dyspozycji zadaszone miejsca na odpoczynek (tzw. MOR-y – miejsca obsługi rowerzysty).

W gminie Węgorzewo Green Velo przebiega przez Stawki, Trygort (MOR nad jeziorem Przystań), Węgorzewo (nad Kanałem Młyńskim łączy się z gminną ścieżką rowerową, przecina ulicę Armii Krajowej, tu MOR na dawnym torowisku, obok ogrodów działkowych), Kalskie Nowiny.


Gmina Węgorzewo: Gmina Przyjazna Rowerzystom 
(certyfikat Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego)

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem