Autor: itcieplice@jeleniagora.pl

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Animacje dla dzieci

Kraj: Polska

Województwo: Województwo dolnośląskie

Miasto: Jelenia Góra

Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze. Znajduje się tu jeden z największych parków miejskich Jeleniej Góry. Dawne Wzgórze Szubieniczne (fragmenty szubienicy są do dziś widoczne na wzgórzu) zostało przekształcone w 1780 r. w park miejski przez ówczesnego burmistrza miasta Johanna Christopha Schönau. Już wcześniej założył tu plantacje drzew morwowych i winnicę. Po 1780 r. obsadził wzgórze różnymi gatunkami drzew i krzewów. W parku odnajdziemy liczne alejki, dróżki, wiele gatunków roślin oraz przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. W XIX wieku wykuto pod wzgórzem, od strony północnej wielki magazyn piwa i wina. Nad nim wzniesiono restaurację, nazwaną “Felsenkeller” (Skalna Piwnica).  W latach 1943-1945 niemieccy naziści, zmuszając do niewolniczej pracy m.in. jeńców francuskich, wykuli pod wzgórzem potężne schrony przeciwlotnicze. Obecnie znajduje się tu atrakcja turystyczna – Time Gates Bramy Czasu.

Na Wzgórzu Kościuszki przebiega  ścieżka przyrodniczo-historyczna przez Wzgórze Kościuszki. Ciekawostką jest przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie.
Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie wykonano w 1902 r., w oparciu o profil geologiczny opracowany przez wrocławskiego profesora Georga Güricha. Profil przedstawia budowę wewnętrzną Sudetów Zachodnich wzdłuż linii przekrojowej przeprowadzonej od Teplic nad Metują w czeskich Górach Stołowych na wschodzie, poprzez Śnieżkę (1602 m), aż po Szrenicę (1362 m). Długość linii przekrojowej wynosi ok. 100 km. Budowa profilu była nie lada przedsięwzięciem. Wzniesiono go, bowiem z oryginalnych skał budujących przedstawione obszary w naturze. W tym celu musiano przywieźć bloki skalne nieraz z odległości ok. 70 km i odpowiednio je uformować, by pasowały do całości. Do budowy profilu użyto ok. 30 różnych rodzajów skał (http://www.jeleniagora.home.pl/sciezka/www/przystanek8.html)

W roku 2021 przybyła KWIATOWA ALEJA MIAST PARTNERSKICH


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem