Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: ponad 4 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Miasto: Oświęcim

Wielkie ruiny starego zamku należą do tzw. Szlaku Orlich Gniazd, wschodzącego w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się we wsi Babice, oddalonej kilka kilometrów od Oświęcimia. Jest to doskonała alternatywa spędzenia wspaniałego czasu dla rodzin z dziećmi.

Pod sam zamek nie można bezpośrednio podjechać, dlatego też już na samym wstępie czeka Cię ciekawe dojście do zamku. Ścieżka prowadząca przez las sama w sobie jest już fajną atrakcją dla dzieci, ponieważ aby dotrzeć na zamek trzeba się na niego wdrapać po niewielkim wzgórzu.

Mimo kilku przebudów obiekt zachował pierwotny kształt i gotycki charakter. Zbudowany jest na planie przypominającym pięciobok z miejscowego kamienia z nielicznymi fragmentami ceglanymi. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża na którą jest dość strome wejście, ale na pewno stanie się super wyzwaniem dla najmłodszych i zapamiętają dzięki temu to miejsce.

Pod wieżą znajdują się cele więzienne. Główny korpus zamku ma 3 kondygnacje i posiada wewnętrzny dziedziniec. Jest też głęboka studnia w której zamontowano nawet światło (trzeba je samemu włączyć). Na parterze znajdują się m.in.: refektarz, kuchnia, spiżarnia, wozownia, na I piętrze pokoje księży, szpital i kaplica, a na II piętrze cele więzienne i pokoje dla służby (pomieszczenia są opisane tabliczkami).

Wjazd do warowni prowadzi przez most zwodzony położony ponad głęboką na 7 metrów fosą, którego resztki odnaleziono podczas prac archeologicznych. Brama miała dwa wejścia, dla pieszych i konnych. Przed bramą mamy dość obszerne przedzamcze. Całość otacza wysoki mur obwodowy.

Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje, oglądać zrujnowane komnaty, a widok z wieży po prostu zapiera dech w piersiach.. Dodatkowo na piętrze urządzone jest niewielkie, ale ciekawe muzeum z historią warowni, a u stóp wzgórza zamkowego znajduje się jeszcze Nadwiślański Park Etnograficzny.

Jeśli fascynają Cię zamki tak bardzo jak nas, to ruiny w Lipowcu muszą znaleźć się na pewno na mapie twojej podróży całej twojej rodziny. Będzie to na pewno niezapomniany i miło spędzony czas obfitujący w atrakcje dla dzieci.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem