Autor: Osada Boroniówka

Opublikowane: około 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Wizyta w młynie i tartaku polega na udziale w pokazie działania zabytkowych maszyn napędzanych wodą. Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku starego młyna, gdzie uczestnicy mają okazję prześledzić proces tradycyjnego uzyskiwania mąki. Najpierw omawiana jest historia młynarstwa (szczególnie bogata w rejonie Doliny Prądnika) oraz prawo i obyczajowość związane z funkcjonowaniem młyna. Pokazywane są różne rodzaje zbóż, z jakich można uzyskać mąkę. Omawiane są nazwy typów mąki i różnice między nimi. Przewodnik pokazuje narzędzia wykorzystywane w procesie mielenia mąki (np. najstarsze kamienne żarna do mielenia). Następnie grupa wychodzi na zewnątrz, skąd doskonale widać moment wprawienia w ruch koła młyńskiego. Wówczas rozpoczyna się najważniejszy etap, podczas którego dzięki wykorzystaniu siły wody uruchamiają się maszyny. Każdy z uczestników może z bliska obejrzeć kręcące się kamienie mlewnika i przesypującą się mąkę, a następnie przyjrzeć się pracy urządzeń odsiewających. Omawiane są efekty końcowe: przesiana mąka i otręby.




Kolejnym etapem jest wizyta na piętrze, gdzie opowiadana jest historia tutejszego młyna; podkreślane są pierwsze wzmianki o młynie w tym miejscu pochodzące z XV wieku. Następnie uczestnicy mogą usłyszeć ciekawą historię rodziny Boroniów, która od około 1816 roku zarządzała młynem (i przy okazji dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa osady „Boroniówka”). Tutaj można również zajrzeć do pokoiku z oryginalnym wyposażeniem z połowy XIX wieku i starymi urządzeniami codziennego użytku.

Trzecim etapem zwiedzania osady jest wizyta w tartaku. Przewodnik szczegółowo opowiada zasady funkcjonowania urządzeń wykorzystywanych do cięcia drewna. Podobnie jak w młynie, na oczach uczestników piła jest wprawiana w ruch siłą wody i można zobaczyć proces cięcia.

Na koniec (w zależności od zainteresowania grupy) zapraszamy do zagrody owieczek, gdzie opowiadamy o tym, jak wygląda opieka nad nimi i jakie produkty można uzyskać z takiej hodowli. Ponadto, podczas krótkiego spaceru po osadzie, dzieci mogą zaobserwować różne inne elementy krajobrazu tradycyjnej zagrody wiejskiej (przydomowa szklarnia, mały ogródek), a w stodole i wozowni obejrzeć stare maszyny wykorzystywane dawniej do pracy na wsi.

Obiekt jest czynny sezonowo od kwietnia do października. Obiekt udostępniony jest dla turystów w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 17.00  W pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu się. Zwiedzanie obiektu indywidualne – bilet 10 zł/ulgowy - 7 zł. Zwiedzanie obiektu grupowe: bilet – 8 zł. 

Dodatkowe informacje i rezerwacje pod numerami telefonów:

tel. 12 380-11-09 - młyn
tel. 12 626-32-32 - biuro
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem