Autor: it.olkusz@msit.malopolska.pl

Opublikowane: ponad 7 lat temu

Kategorie: Atrakcje turystyczne

Kraj: Polska

Województwo: Województwo małopolskie

Miasto: Olkusz

Zamek Rabsztyn koło Olkusza jest jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Jego nazwa wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein”, czyli „Krucza Skała”. Przypuszcza się, że na przełomie XIII i XIV wieku na szczycie skały wybudowano zamek górny z wysoką wieżą obronną. Ponieważ zamek górny na szczycie skały był niewielki, wkrótce u stóp skały powstał zamek średni. W czasach, gdy starostami rabsztyńskimi byli Tęczyńscy herbu Topór rozpoczęto odbudowę i wzmocnienie zamku. Wtedy powstał zamek dolny, a także wykopano suchą fosę broniącą zamku od północy i wschodu.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


U schyłku XVI wieku wzniesiono renesansowy pałac, którego mury możemy oglądać po dziś dzień. Jednak świetność Rabsztyna nie trwała długo. W 1657 roku zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów. Od tego czasu zamek popadał w ruinę. Od 1990 roku, gdy zamek stał się własnością gminy Olkusz przeprowadzono tu szereg prac. Wybudowano drewniane mosty, zrekonstruowano węzeł bramny, wzmocniono nadwątlone mury zamku i zrekonstruowano część murów zamku górnego z wieżą, gdzie powstał taras widokowy. W budynku bramnym znajduje się wystawa poświęcona historii zamku.


Znajdziemy tu makietę zamku, repliki broni średniowiecznej, kopie rycin przedstawiających zamek oraz archeologiczne detale. Co roku, w pierwszy weekend lipca pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie.  W zamku organizowane są także plenery i wystawy plastyczne, koncerty i zloty turystyczne. Zapraszamy. Zamek jest czynny w sezonie turystycznym od maja do października. Zamek i jego okolice to doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę. 

zamek w rabsztynie

Fotografie:

  • Rabsztyn1 Autor: Przemasban link Licencja CC BY-SA 3.0 pl
  • Rabsztyn2 Autor: Łukasz Śmigasiewicz link Licencja CC BY-SA 3.0 pl
  • Rabsztyn5 Autor: Qbot.pro link Licencja CC BY-SA 3.0 pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem