Atrakcje dla dzieci w Olkuszu 

Olkusz to miasto malowniczo położone wśród lasów Jury Krakowsko Częstochowskiej. Posiada bogatą historię nierozerwalnie związaną z górnictwem rud srebra, ołowiu i cynku. Dlatego nazywano go Srebrnym Miastem. Odkrywając atrakcje dla dzieci w Olkuszu będziecie mogli zauważyć ciekawe nawiązanie do historii i tradycji miasta.

Spacer po olkuskiej starówce, to niesamowita podróż w czasie. Budynki pamiątką bogatą przeszłości miasta, m. in. bazylika św. Andrzeja, której najcenniejszym zabytkiem jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w Polsce i późnorenesansowe organy.

Rodzinna rekreacja w Olkuszu

Gdzie szukać więc najlepszych atrakcji? Jak spędzić czas, by był zupełnie wyjątkowy? Jako pierwszy odkryć należy rodziny ośrodek sportu i rekreacji w Olkuszu z nowoczesną halą sportową MOSiR i kompleksem kąpielisk „Czarna Góra”. Znajdziemy tu także nowoczesne place zabaw, pole do minigolfa, boiska sportowe oraz korty tenisowe.

ośrodek sportu i rekreacji w Olkuszu

 

Silver Park w Olkuszu

Od niedawna Olkusz może się pochwalić Parkiem Rekreacyjno – Krajobrazowym „Silver Park”, w którym poza profesjonalną skateplazą, alejką do jazdy na rolkach i rowerach oraz czterema sekcjami trialowymi. W samym centrum znajduje się także plac zabaw. Ciekawostką jest tu skansen z maszynami górniczymi.

Parkiem Rekreacyjno – Krajobrazowym „Silver Park” w Olkuszu

 

Zamek w Rabsztynie

Będąc w Olkuszu warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego zamku Rabsztyn. Jest to jeden z zamków leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Tuż obok znajduje się zabytkowa Chata Kocjana, którą także należy odwiedzić z dziećmi.

 

Zamek Rabsztyn Olkusz

 

 

Rezerwat przyrody „Pazurek”

Urokliwy rezerwat „Pazurek” oraz okolice Olkusza to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Krajobraz leśny poprzecinany jest tu licznymi skałkami ,jest to bardzo charakterystyczne dla Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Coś dla siebie znajdą tutaj także fani wspinaczki skałkowej.

 

Rezerwat przyrody „Pazurek” Olkusz

 

Muzea w Olkuszu

Olkusz zdobył także przydomek miasta muzeów i to nie bez powodu, gdyż naprawdę może się pochwalić ich dużą liczbą. Stanowią one ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu z dziećmi, będąc połączeniem edukacji i rozrywki.

 

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Warto zwiedzić Muzeum Afrykanistyczne, gdyż jest jedną z największych w Polsce placówek prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Znajdziemy tu wiele przedmiotów użytku codziennego, stroje ludowe, instrumenty muzyczne, rzeźby i wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

 

 

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

Ciekawe zbiory posiada także Muzeum Regionalne PTTK, które jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Wśród eksponatów do najcenniejszych należy bardzo dobrze zachowany miecz z przełomu XIII i XIV wieku, zwany "katowskim" Oprócz tego zobaczyć możemy tutaj ekspozycję górnictwa kruszcowego - stare narzędzia górnicze, lampki, drewniany młot górniczy itp.

 

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

 

 

Muzeum Minerałów Ziemi Olkuskiej

Podziemne skarby ziemi olkuskiej prezentuje Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko Częstochowskiej, na którą składa się kilka tysięcy eksponatów.

 

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Chyba każdy chłopiec marzy o tym, by zostać strażakiem. W Olkuszu to marzenie może się spełnić! Samochody strażackie, konne sikawki, hełmy, pasy i mundury strażackie to oferta Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

Zapoznanie dzieci ze sztuką jest zaś możliwe w Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego. To doskonale miejsce, by pokazać najmłodszym wystawę sztuki i wzbudzić zainteresowanie różnymi jej formami.

Olkuskie muzea mają ciekawą ofertę lekcji muzealnych i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Bogaty kalejdoskop imprez proponują, także Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Wokół miasta otoczonego lasami prowadzi przeszło 200 km szlaków pieszych i ścieżek rowerowych.

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem