Data wydarzenia: 04.07.2016

Opublikowane: ponad 7 lat temu

Województwo: Województwo dolnośląskie

Miasto: Świdnica

Miasto Dzieci 

Kiedy zapytamy dziecko, skąd się biorą pieniądze, często usłyszymy, że „z bankomatu” albo że „mama dostaje na konto”. Owszem, jest jakaś praca, rodzice do niej chodzą. Czasem nawet zawody przez nich wykonywane budzą podziw dzieci. Ale mali obywatele rzadko zagłębiają się w ten dorosły świat łącząc pracę i pieniądze, a także odpowiedzialność za domowy budżet w jedno. Nie wiedzą, jak zarządzane jest miasto, że ktoś w nim musi sprzątać, tak jak w domu, że miasto też ma budżet itd. Projekt Miasto Dzieci to okazja dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych na to, by bawiąc się uczyć. Tworząc swój własny świat wzorowany na świecie ludzi dorosłych, niejako go naśladując, nauczą się pracy, zarabiania pieniędzy, podejmowania decyzji, ale w formie zabawy. Wynagrodzenie, jakie za to otrzymają, będą mogły wydać w Sklepie Marzeń – na co tylko zechcą.

Cele projektu 
Organizatorzy projektu Miasto Dzieci postawili sobie dwa główne cele: zapewnić dzieciom, które nie mają możliwości pojechania na zorganizowany wypoczynek ciekawe/fantastyczne/niesamowite wakacje, a oprócz tego pokazać im różne możliwości zatrudnienia, jakie mogą je czekać w przyszłości i pomóc im w odnalezieniu zajęcia, które je najbardziej zainteresuje.

Inspiracja i organizatorzy 
Świdnickie Miasto Dzieci jest wzorowane na takim samym projekcie, organizowanym w Zamku Topacz przez Towarzystwo Automobilowe Topacz wraz z Urzędem Miejskim Wrocławia i Urzędem Gminy w Kobierzycach. Topacz Miasto Dzieci to z kolei projekt, którego pierwowzorem, choć mocno udoskonalonym, było Miasto Dzieci organizowane od kilku lat przez Muzeum Przemysłu i Techniki na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

O projekcie 
Jest to projekt dydaktyczno-wychowawczy (non-profit) dla dzieci wieku 6-12 lat ze szkół z  Gminy Wiejskiej Świdnicy i Miasta Świdnicy.  W dwóch turnusach tj. od 19 do 22 lipca, oraz 25 od 28 do lipca. Dzieci będą przebywały na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie zapoznają się ze specyfiką różnych zawodów. Za swój wysiłek uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w walucie obowiązującej w „Mieście dzieci”, za który będą mogli nabyć łakocie, zabawki, a bardziej oszczędni wymarzoną rzecz.  W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.

Miejsce 
Miasto powstanie na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, z wyłączeniem kortów tenisowych, płyty głównej stadionu sportowego i basenu letniego. Do dyspozycji dzieci będzie przeznaczony obiekt krytego lodowiska oraz wszystkie tereny OSiR-u. Mali obywatele Miasta Dzieci w każdym tygodniu zostaną podzieleni na grupy,
z których każda będzie pod ciągłą opieką wykwalifikowanego i posiadającego uprawnienia opiekuna, a cały teren będzie odpowiednio zabezpieczony.

Zawody i atrakcje 
Dzieci przyjdą do Miasta Dzieci poznać różne zawody przygotowywane przez firmy, które są jednocześnie sponsorami przedsięwzięcia, a także służby publiczne, takie jak policja, straż miejska czy straż pożarna. Na dzieci będą czekać między innymi zawód dziennikarza, operatora filmowego, bankowca, strażaka, hutnika, górnika itd.
W przerwie będą mogły skorzystać z wielu rozrywek sportowo-rekreacyjnych, zjeść obiad, zrobić zakupy itd.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem