Powrót do góry

Od września sochaczewskie dzieciaki mogą uczestniczyć w  przygotowanym przez wydział Kultury, Turystyki i Promocji oraz Sochaczewskie Centrum Kultury,  projekcie „Artystyczne Kramnice”. Śmiało możemy mówić o świetnie przygotowanym i, co ważne, spotykającym się ze znakomitym odbiorem, wydarzeniu.

„Artystyczne Kramnice” to projekt cykliczny, który odbywa się w każdą niedzielę aż do grudnia w kramnicach miejskich. W jego ramach przeprowadzane są bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku od 0 do 10 lat – interaktywne teatry muzyczne, kreatywne warsztaty taneczne, folklorystyczne, etnograficzne, muzyczne, plastyczne, gordonowskie.

Dzieci dzielone są na grupy ze względu na wiek. Pomiędzy poszczególnymi, odbywającymi się jednocześnie modułami dzieci wraz z rodzicami musiały sprawnie przemieszczać się między piętrami budynku. Pomagały w tym przygotowane przez pracowników wydziału Kultury, Turystyki i Promocji oznaczenia. Całość wydarzenia koordynowała naczelnik Joanna Niewiadomska-Kocik.

Między 11:30, a 12:00 najmłodsze dzieciaczki wzięły udział w PA-RA-BAM! – zajęciach umuzykalniających dla niemowląt i małych dzieci (od 0 do 3 lat) prowadzonych według teorii uczenia muzyki Edwina E. Gordona, wybitnego badacza psychologii muzyki, pedagoga i muzyka jazzowego. Prowadząca tą część Magdalena Jaworska świetnie poradziła sobie z opanowaniem żywiołu, jakim niewątpliwie jest kilkadziesiąt maluchów. Pozornie prostym przekazem muzycznym przykuła uwagę najmłodszych, a przez mnogość zajęć udało jej się utrzymać to zainteresowanie przez pełne pół godziny.

Kolejne zajęcia skierowane były już do dzieci starszych, od 4 do 10 lat. Warsztaty plastyczne, pod hasłem „Coś z wody” poprowadziła Barbara Derda. Jednocześnie w innej sali Katarzyna Orlińska pracowała nad umuzykalnieniem dzieci w ramach zajęć „Muzyczna Prognoza Pogody”. Mimo, że uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe, prowadzące musiały zmierzyć się z niełatwym zadaniem. Z uwagi na duże zainteresowanie, każda z grup znów liczyła po kilkadziesiąt dzieci.

Barbara Derda przygotowała dla swoich uczestników masę atrakcji. Dzieciaki z olbrzymim zapałem i przyjemnością wzięły udział w minikonkursach pobudzających wyobraźnię. Zwieńczeniem zajęć, w których zapoznały się z techniką malowania obrazów na papierze czerpanym, było wykonanie własnych. Motywem przewodnim podróż Pana Maluśkiewicza z wiersza Juliana Tuwima. Malowanie wodą sprawiło najmłodszym mnóstwo przyjemności, a przy okazji poznały techniki tworzenia akwareli.

Z kolei Katarzyna Orlińska postawiła na ruch i taniec, a także wykorzystanie prostych instrumentów. Dzieci przekonały się, że nawet na folii aluminiowej można tworzyć muzykę. Akompaniamentem dla zajęć były znakomicie wplecione utwory muzyki klasycznej. Prowadząca udowodniła przy tym, że wcale nie potrzeba szlagierów Disco Polo, by zapewnić dzieciom znakomitą zabawę. Ostatnim punktem bogatego programu było stworzenie orkiestry dziecięcej z wszystkich uczestników warsztatów. Biorąc pod uwagę, że był to ich pierwszy wspólny występ, nie poprzedzony wcześniejszymi próbami, premierowe wykonanie utworu „Burza” stało na niepowtarzalnym poziomie.

Na zakończenie „artystycznej niedzieli” uczestnicy warsztatów wykonali w patio kramnic miejskich wspólną instalację artystyczną. Mogli przy tym ćwiczyć działanie w grupie z podziałem na zadania i współpracę poszczególnych działów. Co znamienne, po kilku godzinach zajęć ruchowych, dzieci nie zdradzały oznak zmęczenia. Szybko i z zapałem włączyły się we wspólne działania. Zakończenie zajęć przyjęły z rozczarowaniem i jeszcze przed wyjściem upewniały się, że rodzice zabiorą je na zajęcia w następnym tygodniu.

Organizatorzy mają w zanadrzu jeszcze wiele przemyślanych i stojących na wysokim poziomie propozycji. Jedyny koszt, jaki ponoszą rodzice biorących udział w projekcie dzieci, to odrobina wolnego czasu. Najmłodsi uczestnicy zyskują przy tym rzecz bezcenną: wiedzę o życiu przekazaną przy ogromie dobrej zabawy.

Sebastian Stępień

Opinie użytkowników (0)

ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ aby dodawać komentarz

Prosimy, podziel się z nami swoją opinią - dzięki temu będziemy mogli udoskonalać to co robimy :) Dziękujemy!