Bardzo udana edycja

Sochaczewska Strefa Dziecięcej Kreatywności – Artystyczne Kramnice

Autor: ziemiasochaczewska@gmail.com

Opublikowane: prawie 6 lat temu

Kategorie: Wydarzenia dla dzieci

Projekt „Sochaczewska Strefa Dziecięcej Kreatywności – Artystyczne Kramnice” ruszył we wrześniu i już pierwsze spotkanie wskazywało, że możemy mieć do czynienia z pewnym fenomenem. Organizatorzy dali się lekko zaskoczyć zainteresowaniem, jakie wydarzenie wzbudziło w mieszkańcach Sochaczewa. W patio miejskich kramnic zabrakło krzeseł. A każde kolejne wydarzenie z tej serii cieszyło się tylko większym powodzeniem.

Artystyczne Kramnice” to projekt cykliczny, który odbywał się niemal w każdą niedzielę od 24 września do 3 grudnia. W jego ramach przeprowadzone zostały bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku od 0 do 10 lat – interaktywne teatry muzyczne, kreatywne warsztaty taneczne, folklorystyczne, etnograficzne, muzyczne, plastyczne, gordonowskie. Organizatorami projektu są wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta wraz z Sochaczewskim Centrum Kultury.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie.


Każde z dziesięciu tegorocznych spotkań było w pewnym sensie wyjątkowe. Mali mieszkańcy miasta mieli okazję do spotkań z artystami teatrów dziecięcych i przedstawicielami zespołów ludowych. Za każdym razem dobrej zabawie towarzyszyła wartość edukacyjna. Dzieciaki dowiadywały się np. jak zachować się w przypadku pożaru, uczyły się zasad ruchu drogowego, czy nawet sposobów mieszania kolorów. Spotkanie z „Teatrem pod Orzełkiem” było pretekstem do zapoznania się z klasyką poezji dziecięcej. Przy tym właściwie każdy spektakl spotkał się ze znakomitym odbiorem małych krytyków. Nie brakowało dogłębnego przejęcia rzeczami dziejącymi się na scenie, ale także gromkich salw śmiechu. Z kolei podczas wizyty Kapeli Mazowieckiej, mali uczestnicy poznali elementy folkloru Sochaczewa i jego najbliższej okolicy.

Przy tym przedstawienia teatralnie nie wyczerpywały formuły. Po każdym odbywały się zajęcia ruchowe a artyści zdradzali tajniki aktorstwa.

W ramach „Artystycznych Kramnic” dzieci spotykały się również z muzykami i plastykami. Katarzyna Orlińska i Barbara Derda dbały, by w ramach zabawy pobudzać dziecięcą kreatywność. O sukcesie tych poczynań mogą świadczyć tysiące stworzonych przez okres trwania tegorocznej edycji prac plastycznych, czy powstanie chyba najmłodszej w mieście orkiestry.

Magdalena Jaworska umuzykalniała najmłodsze dzieci w ramach zajęć gordonowskich. Obecny na jednym z takich spotkań zastępca burmistrza Marek Fergiński, nie mógł wyjść z podziwu, jak muzyka, i to często muzyka poważna, może skutecznie zainteresować niespełna dwuletnie dzieci.

Jeśli o wydarzeniu kulturalnym świadczy liczba osób, które udało się do niego przyciągnąć, to „Kreatywne Kramnice” odniosły ogromny sukces. Chęć cotygodniowego przyprowadzania swoich pociech na te wydarzenia zadeklarowało 150 rodziców około dwusetki dzieci.

– Kolejna edycja „Artystycznych Kramnic” rozpocznie się w lutym przyszłego roku – mówi naczelnik wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Niewiadomska-Kocik. – Na bazie spostrzeżeń i obserwacji, jakie poczyniliśmy w tym roku, formuła zostanie nieco zmieniona. Nie zabraknie jednak atrakcji przygotowanych w różnorodnych formach, tak jak miało to miejsce w tym roku. Pojawią się nowe tematy, jak chociażby tańce dworskie i sztuka kulinarna.

Sebastian Stępień

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem