Wakacyjna wyprawa rowerowa z dzieckiem

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 3 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Niezbędnik każdej wyprawy - czyli wycieczka rowerowa z głową

Z dziećmi, czy bez dzieci - bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu. Zanim więc wystawimy z garażu rowerek dziecięcy i swoją własną "maszynę" - postawmy na łóżku plecak i upewnijmy się, że znajdują się w nim wszystkie niezbędne przedmioty:

  • Apteczka (nożyczki, plastry, bandaże, gazy, woda utleniona, rękawiczki lateksowe, agrafka, koc ratunkowy, maseczka do RKO, chusta trójkątna, bandaż lub opaska elastyczna)
  • Zapas wody - powinniśmy zabrać przynajmniej pół litra wody dla jednej osoby - więcej, jeśli trasa będzie dłuższa
  • Akcesoria serwisowe do roweru - na wypadek, gdyby zdarzyła się jakaś nieprzewidziana awaria, powinniśmy mieć ze sobą m. in. pompkę, zapasową dętkę, multitool, skuwacz do łańcucha i łyżki do opon
  • Artykuły higieniczne - jak chusteczki suche i mokre czy płyn do dezynfekcji rąk
  • Racje żywnościowe - jedna/dwie kanapki dla każdego uczestnika wyprawy powinny w zupełności wystarczyć
  • Dodatkowe akcesoria - jak krem z filtrem, środek na komary czy okulary przeciwsłoneczne
  • Akcesoria ochronne - kask to absolutna podstawa, w przypadku dzieci warto zabrać też ochraniacze na łokcie i/lub kolana.

Warto zaznaczyć, że powyższe wytyczne (oprócz kasku i ochraniaczy) dotyczą wyłącznie sytuacji, w których mamy zamiar nieco bardziej oddalić się od domu. Wiadomo więc, że będzie to wycieczka, na którą możemy udać się już z nieco starszymi dziećmi (ok. 10 lat).


Długość i stopień trudności trasy, a możliwości uczestnika

Wakacyjne atrakcje dla dzieci powinny być pewnego rodzaju wyzwaniem - podobnie jak wycieczka rowerowa. Musimy jednak pamiętać, aby wymagania trasy były proporcjonalne do predyspozycji uczestników. Należy tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim długość trasy.

O ile nie jesteśmy regularnymi “pogromcami szos” na rowerach - łączna odległość ok. 10 kilometrów powinna być całkowicie wystarczająca. W taką trasę wybierzemy się jednak tylko i  wyłącznie z najstarszymi dziećmi (12-16 lat). Jeśli wsiadamy na rower naprawdę rzadko, to trasa powinna być jeszcze krótsza.

W przypadku młodszych dzieci (7-12 lat), które wsiadają jeszcze na rowerek dziecięcy, odległość powinna być jeszcze mniejsza. Jeśli regularnie uczęszczamy na wycieczki - ok. 5-7 kilometrów. Optymalnym i zarazem uniwersalnym wyjściem będzie jednak od 4 do 5 kilometrów.

Jeśli zaś chodzi o najmłodsze dzieci i rowerek biegowy - tutaj trasa powinna być bardzo krótka. Bowiem pokonanie każdego metra wymaga od maluchów bardzo dużego wysiłku. Z reguły małe dzieci nie pokonują odległości większych niż 1,5 kilometra. Na początku planowana odległość powinna wynosić jednak maksymalnie kilometr.


Trudność trasy

Gdy planujemy aktywny wypoczynek w postaci wycieczki rowerowej, musimy uwzględnić nie tylko odległość, ale też stopień trudności trasy. Możemy bowiem przejechać tylko kilometr, ale jeśli cały czas będziemy piąć się stromo pod górę - najprawdopodobniej sami ledwo damy radę. Dlatego warto wziąć sobie do serca najważniejszą zasadę wypraw na rowery z dziećmi: wybierajmy tylko takie trasy, które nie są w stanie nas zaskoczyć.

Nawet jeśli nasza pociecha jeździ już samodzielnie, starajmy się unikać znacznych stromizn i piaszczystych terenów. Te pierwsze kosztują bowiem wiele wysiłku, a te drugie stwarzają bardzo duże ryzyko upadku.

Gdzie rowerek biegowy, a gdzie dziecięcy?

Jeśli chodzi o wybór lokalizacji na pierwsze wyprawy rowerowe, to w przypadku najmłodszych dzieci i rowerków biegowych trudno jest mówić o “trasach”. Z reguły będą to bowiem prawdopodobnie okolice naszego domu lub jakieś znane miejsce, gdzie możemy podjechać samochodem. Na prawdziwą trasę możemy zabrać dopiero dziecko, które potrafi samodzielnie utrzymać się na rowerze. Wtedy wyciągnijmy własny rower i ruszajmy.

Również rowerek dziecięcy po odczepieniu kółek bocznych może już posłużyć jako pojazd do pokonania nieco większych odległości. Pamiętajmy jednak o skalowaniu - i o tym, że będziemy musieli jeszcze wrócić. Unikajmy więc sytuacji, w której zmęczymy się jeszcze przed wyruszeniem w drogę powrotną.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem