Co właściwie daje nam kreatywna kolorowanka?

Autor: Atrakcje Dziecięce

Opublikowane: prawie 2 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Kolorowanka wśród dawnych prac plastycznych

Plastyczne rękodzieło, takie jak decoupage czy scrapbooking mogą na pierwszy rzut oka nieść ze sobą spore trudności techniczne osobie nieobeznanej z pracami plastycznymi. W szerokim wachlarzu aktywności plastycznych, które podejmować możemy indywidualnie jak i w gronie rodzinnym, są i takie, których podstawowy warsztat z łatwością przyswoi sobie zarówno młodszy członek rodziny jak i rodzic.

Kolorowanka, bo o niej mowa, święciła tryumfy już w XIX wieku. Czy wiecie, iż w Anglii i Stanach Zjednoczonych był to bardzo popularny i niedrogi sposób na spędzanie czasu? Drukowane kolorowanki fascynowały nie tylko średnie warstwy społeczne, bowiem wśród ich fanów znaleźli się wielkie osobistości polityki i literatury – między innymi Thomas Jefferson i Mark Twain. Uznawano bowiem, iż prowadzona ręką kredka znakomicie przygotowuje tych, którzy chcieliby w przyszłości pisać pamiętniki lub zacząć przygodę z rysunkiem lub nawet malarstwem.

Dlaczego kolorowanka rozwijają kreatywność i wzmacnia sprawność manualną?

Kolaż, wydzieranka z papieru kolorowego czy malowanie pastelami lub farbami wodnymi, a także kolorowanka w sposób niebywały uczą cierpliwości. Kto starał się zachować barwną plamę wewnątrz linii w kolorowance w wieku szkolnym lub wydrzeć formę z papieru kolorowego, ten wie, jaką dozę spokoju i opanowania w tę czynności trzeba włożyć.

Jednakże najzwyklejsza nawet kolorowanka to nie tylko sposób na swoistą budowę samokontroli i wytrwałości. To także pole do popisu dla naszej pomysłowości. Zwłaszcza kolorowanka subtelna i artystyczna w swym wyrazie, taka jak prace proponowane przez Katarzynę Dudę, pozwalają zanurzyć się w światy z bajek czy formy i kształty powstające wyłącznie w wyobraźni artystki. Dzięki wielkiej różnorodności tematów mamy możność wybierania kolorowanek dopasowanych do naszych pasji, upodobań estetycznych czy po prostu – obecnego, ulotnego nastroju.


Kolorowanki - Katarzyna Duda

Nie trzeba chyba dodawać, iż kolorowanka to pewnego rodzaju twórczość, która wzbogaca nas niewspółmiernie bardziej, niż bierny tylko odbiór mediów cyfrowych, nastawionych na prostą i bezrefleksyjną konsumpcję.

Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem