Dzieci kontra koronawirus.

Jakie działania podjąć, by chronić najmłodszych i siebie.

Autor: Matka Polki

Opublikowane: około 4 lat temu

Kategorie: Porady dla mam

Stoimy dziś w przededniu epidemii wywołanej nowym koronawirusem, na który w dalszym ciągu nie znamy skutecznego lekarstwa. Warto zapoznać się więc z pewnymi faktami i możliwościami walki z nim. Zastanówmy się także, co jako rodzice możemy zrobić.

Z artykułu dowiesz się:

Garść informacji o wirusie

Na początek trochę faktów. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jest to choroba objawiająca się:

 • gorączką,
 • kaszlem,
 • dusznościami,
 • bólami mięśni przemęczeniem,
 • może prowadzić do niewydolności oddechowej.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, ale poza organizmem jest w stanie przeżyć do kilku dni. Dlatego tak bardzo ważna jest higiena i dezynfekcja np. w środkach komunikacji zbiorowej, placówkach publicznych czy innych miejscach, w których mogą przebywać osoby chore. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim osoby starsze, z obniżoną odpornością, u których występują inne schorzenia, zwłaszcza przewlekłe. To oczywiście nie znaczy, że osoby młode i zdrowe nie są w żaden sposób narażone. Musimy pamiętać, że to kolejny przypadek koronawirusa, który atakuje ludzi. W roku 2003 zmagaliśmy się z SARS-CoV(8098 zachorowań i 774 zgonów). Kolejny był MERS-CoV, który rozprzestrzeniał się od 2012r. (2519 zachorowań i 866 zgonów).


jak chronić dzieci przed koronawirusem

Jak uchronić siebie i dzieci przed koronawirusem

Wszyscy wiemy jak ważna jest higiena. Zwłaszcza dzieci musimy tego pilnować.Najważniejsze w ochronie jest częste i dokładne mycie rąk. Wirusa zabija:

 • 30 sekund dokładnego mycia rąk z użyciem zwykłego mydła,
 • użycie żeli na bazie alkoholu (powyżej 60%).

Brudnymi rękami nie wolno dotykać oczu, nosa, ust. Należy zasłaniać buzię kaszląc czy kichając. Po takim kichaniu czy kaszlnięciu w ręce, należy je bezzwłocznie umyć. Od osób chorych, kaszlących, kichających czy gorączkujących powinniśmy zachować bezpieczną odległość (przynajmniej 1-1,5m). Osoby chore powinny pozostać w domu.

Wszelkie imprezy masowe w kraju zostały odwołane, my starajmy się unikać dużych skupisk ludzi. Należy także zaniechać podróży zwłaszcza do krajów wysokiego ryzyka, Zadbajmy również o osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Według zaleceń GIS osoby te powinny pozostać w domach. Są to środki zapobiegawcze przeciwko wszystkim chorobom przenoszonym drogą kropelkową, nie tylko SARS-Cov-2.

W razie podejrzenia zakażenia niezwłocznie należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się osobiście do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Trochę statystyk

staystyki koronawirusa u dzieci

Lista szpitali zakaźnych
Lista stacji epidemiologicznych

Sytuacja jest bardzo poważna i dynamiczna. Według statystyk z dnia 29.02.2020r. śmiertelność wśród osób 80+ wynosi 14,8% wszystkich przypadków i jest to grupa największego ryzyka. Natomiast wśród dzieci w wieku 0-9 lat nie potwierdzono to tej pory żadnego śmiertelnego przypadku. Zaś grupy 10-19, 20-29 i 30-39 obciążone są śmiertelnością na poziomie 0,2%.

Opieka dla rodzica

Coraz więcej placówek takich jak szkoły, przedszkola, żłobki jest zamykanych na czas epidemii w naszym kraju. Dlatego warto wiedzieć, co możesz zrobić w takiej sytuacji:

 • W każdym roku na opiekę nad zdrowym dzieckiem rodzicowi przysługuje 2 dni dodatkowego urlopu. Z tego urlopu może skorzystać tylko jedno z rodziców, zawsze są to dwa dni niezależnie od ilości posiadanych dzieci.
 • W każdym roku na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 8, rodzicowi przysługuje 60 dni zasiłku opiekuńczego, natomiast rodzicom dzieci w wieku do 14 lat przysługuje 14 dni.
 • W sytuacji, gdyby placówki opiekuńcze zostały zamknięte bez uprzedzenia rodziców z 7-dniowym wyprzedzeniem, rodzice dzieci do lat 8 mogą także skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko (z puli tych 60 dostępnych dni)
 • Dodatkowo specjalna ustawa dotycząca przeciwdziałania koronawirusowi przewiduje możliwość skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego. Przewidziana jest możliwość wypłaty takiego zasiłku rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkoli czy żłobków, które z powodu epidemii zostałyby zamknięte lub w przypadku kwarantanny.
 • Oczywiście wszystkim pracującym przysługuje także wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Warto dla zobrazowania sytuacji zwrócić uwagę, że w sezonie grypowym 2018/2019, w okresie od 1 września 2018 r. do 15 marca 2019 r., zanotowano łącznie 3 337 044 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne. Śmiertelność na grypę wynosi około 0,5% (co przy takiej liczbie zachorowań daje ponad 16 tysięcy zgonów). Należy też zwrócić uwagę na liczne powikłania pogrypowe, które obciążają ludzi w każdym wieku. Natomiast stosunkowo często młodych ludzi dotykają powikłania układu sercowo-naczyniowego w tym np. zawały. Niemniej jednak na grypę znamy już różne rozwiązania, mamy szczepionki i wiemy jak z nią walczyć.

Podsumowanie

W mediach możemy oglądać wręcz dantejskie sceny w szpitalach polowych w Chinach. Puste półki w sklepach i kolejne przypadki zachorowań także nie napawają optymizmem. Do tego w dalszym ciągu nie znamy lekarstwa na COVID-19, nie znamy także wielu możliwości powikłań i konsekwencji długofalowych dla organizmu. Niemniej jednak nie możemy popadać w panikę. Zachowajmy zdrowy rozsądek. Unikaj tłocznych miejsc, dbaj o higienę, zadbaj o osoby starsze. Sięgaj tylko do rzetelnych źródeł informacji takich jak Główny Inspektor Sanitarny.


Mogą Cię też zainteresować:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem